2016: Pierwsza bioniczna olimpiada

W 2016 roku w Szwajcarii odbędzie się Cybathlon, czyli pierwsze na świecie Igrzyska Olimpijskie dla osób sparaliżowanych lub z bionicznymi protezami.

W trakcie igrzysk odbędzie się m.in. wyścig awatarów, które uczestnicy będą kontrolować za pośrednictwem interfejsów mózg-komputer, a także wyścig zawodników, którzy używają bionicznych protez lub egzoszkieletów i wózków inwalidzkich. [POSŁUCHAJ: więcej o interfejsach mózg-komputer mówiliśmy w focusowej audycji na antenie TOK FM].

W wyścigu awatarów sterowanych za pomocą myśli będą mogły wziąć osoby, które są całkowicie sparaliżowane. Uczestnicy będą kontrolować awatar przy użyciu zestawu słuchawkowego, który łączy mózg bezpośrednio z komputerem. 

Zawodnicy będą mogli korzystać z dowolnych urządzeń – tych dostępnych na rynku, ale także z prototypów opracowywanych w laboratoriach badawczych. Medale będą przyznawane podwójnie w każdej kategorii – jeden dla zwycięskiego pilota, drugi dla wynalazcy danego urządzenia.

Organizatorzy mają nadzieję, że to wydarzenie zainteresuje cały świat nowymi technologiami, które są tworzone, by pomóc ludziom chorym i niepełnosprawnym. 

POCZYTAJ: Integracji człowieka z maszyną nie da się uniknąć, bo połączone z ludzkim układem nerwowym protezy to przyszłość medycyny. Sztuczne ręce czy nogi pozwolą odczuwać ciepło i zimno, a nawet dotyk drugiej osoby

Organizatorzy wydarzenia podkreślają: “Udostępnimy technologie, która wcześniej zostały wykluczone z Igrzysk Paraolimpijskich. Poprzez to wydarzenie chcemy publicznie pozbyć się granic między pacjentami, społeczeństwem i najnowszymi technologiami”.

Impreza organizowana jest przez Szwajcarskie Narodowe Centrum Badań Kompetencji w robotyce (NCCR Robotics). Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.cybathlon.ethz.ch/