Taka prognoza brzmi naprawdę zatrważająco, a jednak są też dobre wiadomości. Autorzy publikacji spodziewają się, że wraz z rozwojem robotyki i prac nad AI (artificial inteligence - ang. sztuczna inteligencja) powstanie 21 milionów nowych miejsc pracy - tylko dla ludzi. 

Detektyw danych

Ci profesjonaliści będą w stanie wykorzystać nie tylko sprzęt, ale i własne układy nerwowe do wyszukiwania i przetwarzania ogormnych ilości informacji, ale i organizowania ich oraz porządkowania. Już teraz firmy chętnie śledzą to co oglądamy, kupujemy, zamawiamy w sieci. Detektywi danych będą szli jeszcze dalej i wyłowią każdy szczegół z naszego zycia by przekazać go danemy pracodawcy. Straszne? Trochę tak, ale jesteśmy już naprawdę niedaleko.

Spacerowicz / rozmówca

Dzięki medycynie i biotechnologii nasze życie jest coraz dłuższe. Jednocześnie rodziny, które zakładamy nie zawsze okazują się większe czy trwalsze, przez co pojawia się dla wielu perspektywa długiej i samotnej starości. Tu pojawia się ogromna luka na rynku dla empatycznych ludzi, którzy wezmą na siebie zadanie rozmowy, spaceru i dotrzymywania towarzystwa tym, którzy pozostali sami lub czują się samotni. 

Cyber-urbaniści

Inteligentne systemy transportu, zintegrowane oświetlenie, kanalizacja, sieć elektryczne - miasto będące wielkim komputerem z milionami podzespołów. To właściwie już się dzieje, jednak wraz z nowymi zdobyczami technologii wchodzimy w kolejne etapy, które ktoś musi zaprojektować i nadzorować. Ktoś musi być o krok do przodu przed wszystkimi automatami.

Twórcy światów rozszerzonej rzeczywistości

Technologia już z nami jest, pamiętacie szał gry Pokemon Go? Oprogramowanie korzystające z nawigacji, satelit i innej infrastruktury by nakładać na rzeczywistość dodatkowe atrakcje zaczyna sie upowszechniać, jednak na razie są to w miarę proste rozwiązania. Ale spokojnie, to kwestia kilkunastu lat, gdy zapewne będziemy w stanie nakładać na nasz świat kostiumy niczym holodeck znany z sagi Star Trek. To otwiera perspektywy pracy dla tych, którzy będą mieli dostatecznie dużo wyobraźni oraz umiejętności by zasiąść do programowania nowych światów. Praca takiego światotwórcy z pewnością będzie bardzo ciekawa.

AI Business Development Manager

Celowo tego nie przetłumaczyliśmy na język polski, bo tego typu "korporacyjne" tytuły rzadko pojawiają się w rodzimych wersjach. Ale o co chodzi? W przyszłości nie zabraknie firm, które będą zarządzane i prowadzone przez sztuczne inteligencje. Po co im ludzie? Cóż, produkt można stworzyć, ale kto lepiej go sprzeda? Nikt lepiej nie wyczuje klienta niż ktoś kto biologicznie należy do tego samego gatunku.