26 września 2014 r. już po raz ósmy weźmiemy udział we wspólnej podróży po świecie nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie odbędzie się w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w 2014 r. – w Skawinie i Andrychowie.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, dostępna będzie relacja na żywo z wybranych miejsc poprzez stronę wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl oraz profil wydarzenia na Facebooku www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.

Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.

W programie Małopolskiej Nocy Naukowców 2014 między innymi:

 • Kosmiczna podróż w Kijów.Centrum –  ponad 800 widzów stanowić będzie załogę statku kosmicznego i odbędzie podróż w Kosmos, pozna planety Układu Słonecznego i codzienne życie w Kosmosie. W trakcie programu w Kijów.Centrum także koncert Mateusza Ziółko
  z zespołem oraz pokaz filmu Grawitacja .
 • Autonomiczne roboty mobilne w Akademii Górniczo-Hutniczej – wykład i prezentacja aktualnych osiągnięć w dziedzinie programowania autonomicznych robotów mobilnych,
  a także inne atrakcje, w tym m.in. uczestnicy dowiedzą się więcej o Chemii piwa.
 • Projektowanie zabawek – warsztaty dla dzieci, podczas których, każdy z uczestników stanie się pomysłodawcą, konstruktorem i wykonawcą swojej wymarzonej zabawki. To
  i wiele więcej czeka w Akademii Sztuk Pięknych.
 • W Instytucie Fizyki Jądrowej dowiemy się więcej o wielkich eksperymentach badawczych prowadzonych na świecie czy też jak ugotować zupę z jąder atomowych. Zobaczymy także ciekłe kryształy i kolorowe magnesy metaloorganiczne.
 • Niezwykła moc różnorodnych atrakcji przygotowana została też przez naukowców
  z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się prawie wszystkiego o otaczającym nas świecie, weźmiemy świat pod lupę i zrozumiemy niepojęte, m.in.: Dlaczego żarówka świeci?, Czy można widzieć uszami?, Fizyka w kuchni, Strategie w grach, Co siedzi
  w kropli wody?, Czy komórki chodzą?, Jak wygląda Twoje DNA? Jak pracuje mózg? Co czuje roślina? Czy warto mieć PeHa?. A dla prawdziwych fascynatów nauki
  i wtajemniczonych spotkanie z muszką owocową oraz coś więcej o posiewie redukcyjnym
  i  pozytonowej tomografii emisyjnej. W Auditorium Maximum odbędzie się także widowisko teatralne z pokazami chemicznymi „Chemia jest wszędzie…”.
 • Podróż przez skale czasu i przestrzeni w fascynujące dziedziny badawcze przyrody ożywionej i nieożywionej – eksperymenty, modelowanie i rekonstrukcje zjawisk przyrodniczych w Instytucie Nauk Geologicznych.
 • Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła, czyli Ziemia – wirująca planeta.
 • W  Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice medycyny nuklearnej i wziąć udział warsztatach poświęconych  EKG.
 • Politechnika Krakowska zaprezentuje prototypy bolidu wyścigowego i elektrycznego pojazdu miejskiego. Na uczestników czekają też liczne pokazy chemiczne m. in: fotoluminescencja kryształów soli, zamrażanie róż i owoców za pomocą ciekłego azotu.
 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym zmysły staną na straży oceny produktów. Uczestnicy dowiedzą się o nano i biotechnologii, czy to co kupujemy najbardziej nam smakuje oraz dlaczego „zamszowe” buty nie są z zamszu.
 • Rozwiązywanie kryminalnej zagadki w Instytucie Ekspertyz Sądowych – na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania
  i późniejszej analizy laboratoryjnej.
 • Czy te oczy mogą kłamać?, Tajemniczy świat kryształów, Laser gun, Czy serce można opisać równaniem? Czy człowiek pochodzi od bakterii?, a nawet Astronomiczna wizja końca świata i dużo więcej atrakcji  na Uniwersytecie Pedagogicznym.
 • Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego przygotowali niezwykłe zoologiczno-botaniczne ciekawostki, a wśród nich Rośliny inwazyjne jako obcy przybysze, Jak rośliny poszukują światła i jak zabierają je innym?, Syberia wciąż niepoznana, Ptasie sekrety, Ryby świecące w głębinach, Jak z trawy powstaje mleko?. Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w różnorodnych warsztatach m. in. Zobacz GMO!, Zrozumieć genetyczny odcisk palca, Co mieszka na klamce?
 • Prezentacje innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość życia oraz  liczne eksperymenty, pokazy filmowe, gry przegotowane przez Fundację Klaster Life Science Kraków,
  a wszystko pod hasłem „Było sobie życie”.
 • W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uczestnicy, zgodnie z hasłem programu,  „Jest tylko jeden sposób nauki -  poprzez działanie.” , będą działać! Wezmą udział w grach, warsztatach, pokazach z takich dziedzin jak chemii, matematyki, elektroniki, inżynierii, ekonomii, informatyki, fizjoterapii i z wiele innych.
 • Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza będzie bardzo bogaty w różnorodne warsztaty pokazy, wykłady jak Zdrowe serce – to zdrowe życie, Siłownia – nowe podejście do ćwiczeń, Nauka pływania, Pokaz sztuk i sportów walki, Pokaz masażu klasycznego. Także czekają na Was różne konkursy i gry.
 • Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na spacer po Wszechświecie i nocne podglądanie nieba.
 • W Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie można poznać kulturę, tradycję i obyczaje krajów niemieckojęzycznych, wybrać się w lata 80-te czy też zgłębić tajniki grafiki.
 • W Multicentrum w Skawinie  uczestnicy dowiedzą się  jak z ziemniaka zrobić prąd czy też zbudować coś z klocków K’nex, Lego i Bioloid.

To tylko niektóre punkty bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców. Więcej atrakcji
w szczegółowym programie na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

Dodatkowe informacje

 • Bezpłatny autobus do Obserwatorium Astronomicznego UJ - Informacja na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl
 • Na wiele spośród wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców niezbędna jest wcześniejsza rejestracja - na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl dostępna jest informacja
  o sposobie rejestracji na poszczególne imprezy.

Dodatkowe informacje:

Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego Projekt „Małopolska Noc Naukowców 2014” współfinansowany jest ze środków Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej.