26 września 2014 rusza ósma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

Sprawdź, jakie atrakcje czekają na uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców!

26 września 2014 r. już po raz ósmy weźmiemy udział we wspólnej podróży po świecie nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie odbędzie się w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w 2014 r. – w Skawinie i Andrychowie.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, dostępna będzie relacja na żywo z wybranych miejsc poprzez stronę wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl oraz profil wydarzenia na Facebooku www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.

Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.

W programie Małopolskiej Nocy Naukowców 2014 między innymi:

 • Kosmiczna podróż w Kijów.Centrum –  ponad 800 widzów stanowić będzie załogę statku kosmicznego i odbędzie podróż w Kosmos, pozna planety Układu Słonecznego i codzienne życie w Kosmosie. W trakcie programu w Kijów.Centrum także koncert Mateusza Ziółko
  z zespołem oraz pokaz filmu Grawitacja .
 • Autonomiczne roboty mobilne w Akademii Górniczo-Hutniczej – wykład i prezentacja aktualnych osiągnięć w dziedzinie programowania autonomicznych robotów mobilnych,
  a także inne atrakcje, w tym m.in. uczestnicy dowiedzą się więcej o Chemii piwa.
 • Projektowanie zabawek – warsztaty dla dzieci, podczas których, każdy z uczestników stanie się pomysłodawcą, konstruktorem i wykonawcą swojej wymarzonej zabawki. To
  i wiele więcej czeka w Akademii Sztuk Pięknych.
 • W Instytucie Fizyki Jądrowej dowiemy się więcej o wielkich eksperymentach badawczych prowadzonych na świecie czy też jak ugotować zupę z jąder atomowych. Zobaczymy także ciekłe kryształy i kolorowe magnesy metaloorganiczne.
 • Niezwykła moc różnorodnych atrakcji przygotowana została też przez naukowców
  z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się prawie wszystkiego o otaczającym nas świecie, weźmiemy świat pod lupę i zrozumiemy niepojęte, m.in.: Dlaczego żarówka świeci?, Czy można widzieć uszami?, Fizyka w kuchni, Strategie w grach, Co siedzi
  w kropli wody?, Czy komórki chodzą?, Jak wygląda Twoje DNA? Jak pracuje mózg? Co czuje roślina? Czy warto mieć PeHa?. A dla prawdziwych fascynatów nauki
  i wtajemniczonych spotkanie z muszką owocową oraz coś więcej o posiewie redukcyjnym
  i  pozytonowej tomografii emisyjnej. W Auditorium Maximum odbędzie się także widowisko teatralne z pokazami chemicznymi „Chemia jest wszędzie…”.
 • Podróż przez skale czasu i przestrzeni w fascynujące dziedziny badawcze przyrody ożywionej i nieożywionej – eksperymenty, modelowanie i rekonstrukcje zjawisk przyrodniczych w Instytucie Nauk Geologicznych.
 • Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła, czyli Ziemia – wirująca planeta.
 • W  Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice medycyny nuklearnej i wziąć udział warsztatach poświęconych  EKG.
 • Politechnika Krakowska zaprezentuje prototypy bolidu wyścigowego i elektrycznego pojazdu miejskiego. Na uczestników czekają też liczne pokazy chemiczne m. in: fotoluminescencja kryształów soli, zamrażanie róż i owoców za pomocą ciekłego azotu.
 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym zmysły staną na straży oceny produktów. Uczestnicy dowiedzą się o nano i biotechnologii, czy to co kupujemy najbardziej nam smakuje oraz dlaczego „zamszowe” buty nie są z zamszu.
 • Rozwiązywanie kryminalnej zagadki w Instytucie Ekspertyz Sądowych – na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania
  i późniejszej analizy laboratoryjnej.
 • Czy te oczy mogą kłamać?, Tajemniczy świat kryształów, Laser gun, Czy serce można opisać równaniem? Czy człowiek pochodzi od bakterii?, a nawet Astronomiczna wizja końca świata i dużo więcej atrakcji  na Uniwersytecie Pedagogicznym.
 • Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego przygotowali niezwykłe zoologiczno-botaniczne ciekawostki, a wśród nich Rośliny inwazyjne jako obcy przybysze, Jak rośliny poszukują światła i jak zabierają je innym?, Syberia wciąż niepoznana, Ptasie sekrety, Ryby świecące w głębinach, Jak z trawy powstaje mleko?. Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w różnorodnych warsztatach m. in. Zobacz GMO!, Zrozumieć genetyczny odcisk palca, Co mieszka na klamce?
 • Prezentacje innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość życia oraz  liczne eksperymenty, pokazy filmowe, gry przegotowane przez Fundację Klaster Life Science Kraków,
  a wszystko pod hasłem „Było sobie życie”.
 • W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uczestnicy, zgodnie z hasłem programu,  „Jest tylko jeden sposób nauki –  poprzez działanie.” , będą działać! Wezmą udział w grach, warsztatach, pokazach z takich dziedzin jak chemii, matematyki, elektroniki, inżynierii, ekonomii, informatyki, fizjoterapii i z wiele innych.
 • Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza będzie bardzo bogaty w różnorodne warsztaty pokazy, wykłady jak Zdrowe serce – to zdrowe życie, Siłownia – nowe podejście do ćwiczeń, Nauka pływania, Pokaz sztuk i sportów walki, Pokaz masażu klasycznego. Także czekają na Was różne konkursy i gry.
 • Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na spacer po Wszechświecie i nocne podglądanie nieba.
 • W Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie można poznać kulturę, tradycję i obyczaje krajów niemieckojęzycznych, wybrać się w lata 80-te czy też zgłębić tajniki grafiki.
 • W Multicentrum w Skawinie  uczestnicy dowiedzą się  jak z ziemniaka zrobić prąd czy też zbudować coś z klocków K’nex, Lego i Bioloid.

To tylko niektóre punkty bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców. Więcej atrakcji
w szczegółowym programie na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

Dodatkowe informacje

 • Bezpłatny autobus do Obserwatorium Astronomicznego UJ – Informacja na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl
 • Na wiele spośród wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców niezbędna jest wcześniejsza rejestracja – na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl dostępna jest informacja
  o sposobie rejestracji na poszczególne imprezy.

Dodatkowe informacje:

Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego Projekt „Małopolska Noc Naukowców 2014” współfinansowany jest ze środków Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej.