3 super eksperymenty dla dzieci i rodziców [Premiera nowych książek z serii ,,Przygody z nauką”]

Pamiętacie serię książek (nie tylko) dla dzieci z serii “Przygody z nauką”, o której całkiem niedawno pisaliśmy? Po “Papierze”, “Jajku” i “Cytrynie” teraz swoją premierę mają trzy kolejne tomy – “Balon”, “Woda” i “Cukier”. Szykujcie się na nową porcję fascynujących eksperymentów!
3 super eksperymenty dla dzieci i rodziców [Premiera nowych książek z serii ,,Przygody z nauką”]

Seria “Przygody z nauką”

Świetnie przyjęta przez dzieci i rodziców seria “Przygody z nauką”, która w przystępny i zabawowy sposób wyjaśnia dzieciom świat nauki, wraca z trzema nowymi tytułami! Podobnie jak “Papier”, “Jajko” i “Cytryna”, “Balon”, “Woda” i “Cukier” przybliżają najmłodszym budowę, skład i właściwości rzeczy, z którymi na co dzień obcują, proponując ciekawe eksperymenty, dzięki którym wiedza sama wchodzi do głowy, a ciekawość świata rośnie.

Pomysłodawczynią serii jest autorka literatury dziecięcej Cécile Jugla, stworzyła “Przygody z nauką” łącząc swoje siły z byłym dyrektorem paryskiego centrum nauki Palais de la Découverte Jackiem Guichardem i ilustratorem opowiadań dla dzieci i dorosłych Laurentem Simonem.

3 eksperymenty, które możesz przeprowadzić w domu ze swoim dzieckiem

 • JAK NAPEŁNIĆ BALON POWIETRZEM BEZ DMUCHANIA?

Jak myślicie, ile o świecie może powiedzieć i pokazać nam zwykły balon? Zdziwilibyście się, jak dużo! Jednym z ciekawszych eksperymentów, które proponują autorzy książki “Balon”, jest nadmuchanie balonu bez użycia płuc. 

Będziecie potrzebować: już raz nadmuchanego balonu, plastikowej butelki o pojemności 1,5 litra, 4 łyżeczek sody oczyszczonej i octu. 

 1. Do pustej butelki wlejcie ocet – tyle, żeby jego poziom był na wysokości ok. 2 cm od dna butelki. 
 2. Do już wcześniej używanego balonika wsypcie 4 łyżeczki sody oczyszczonej.
 3. Naciągnijcie balon na ustnik butelki i, potrząsając nim, delikatnie przesypcie sodę do butelki.
 4. Odczekajcie 10 sekund. W tym czasie balon nadmucha się sam!

Niesamowite, prawda? Dzieje się tak dlatego, że produktem reakcji octu z sodą oczyszczoną jest dwutlenek węgla, który jest gazem, więc może „nadmuchać” Wasz balon. 

 • JAK STWORZYĆ KOLOROWY PRĄD W MISCE WODY?

Nie wiem jak Wy, ale ja nie pamiętałam ze szkoły, że ciepła woda jest lżejsza od zimnej – Przypomniał mi o tym dopiero bardzo ciekawy eksperyment z książki “Woda”. Jest prosty, ale wychodzi bardzo spektakularnie – koniecznie spróbujcie tego w domu! 

Będziecie potrzebować: dużej miski, kubka, zimnej i gorącej wody, barwnika spożywczego w wyrazistym kolorze

 1. Napełnijcie dużą miskę zimną wodą.
 2. W samym środku miski delikatnie postawcie kubek z gorąca wodą
 3. Trzymając rękę dokładnie nad kubkiem, dodajcie do miski 3 krople barwnika spożywczego.
 4. Gotowe! Podziwiajcie kolorowy wir, który unosi się na powierzchni miski. Gratulacje – właśnie stworzyliście razem ciepły prąd wody! 

 • JAK TCHNĄĆ ŻYCIE W DROBINKI CUKRU?

Podobnie jak wszystkie pozostałe tytuły z serii “Przygody z nauką”, “Cukier” to pozycja, dzięki której dzieci dostają super frajdę, a rodzice mogą zabłysnąć w ich oczach, serwując młodym ciekawostki, których w tych książeczkach jest całe mnóstwo. Na przykład to, że cukier potrafi być całkiem… żywotny.

Będziecie potrzebować: pół szklanki cukru, małego, płaskiego talerzyka, kawałka plastikowej folii spożywczej

 1. Wysypcie na talerzyk cienką warstwę cukru, ale na tyle grubą, żeby pokryła całe dno.
 2. Dokładnie przykrycie talerzyk folią spożywczą, dbając o to, żeby była idealnie naciągnięta.
 3. Potrzyjcie powierzchnię folii, a kryształki cukru zaczną podskakiwać! Możecie kreślić na niej różne symbole i litery, a podskakujący cukier odtworzy ich kształty. 

Właśnie naelektryzowaliście razem cukier. Świetna robota, a to zaledwie mały urywek tego, co oferuje seria “Przygody z nauką”!