- Społeczeństwo naciska by podążać za konkretnym przepisem na miłość, ale to wcale nie musi nas uszczęśliwiać – mówi Akihiko Kondo, na co dzień zwyczajny szary pracownik biurowy mieszkający w skromnym domku na przedmieściach Tokio – Chcę by ludzie mogli sami dojść do tego, co dla nich dobrze działa. 

Historia ta jest fascynująca na kilku poziomach. Badacze kultury i technologii przekonują, że ślub z hologramem to znak zachodzącej w ludzkości przemiany. Z drugiej strony, Kondo wybrał nie byle jaki hologram. Wesoła dziewczyna o turkusowych włosach nazywa się Hatsune Miku i jest w Japonii prawdziwym fenomenem popkultury. 

Piękność z komputera

Imię i nazwisko Hatsune Miku to zlepek trzech japońskich wyrazów: „hatsu” (pierwszy), „ne” (dźwięk) oraz „miku” (przyszłość), zatem możemy je tłumaczyć jako „Pierwszy głos przyszłości”. Pod tą nazwą kryje się bank brzmień głosu do syntezatora mowy imitującego śpiew. Technologia o nazwie „Vocaloid” została wypuszczona na rynek przez Yamaha Corporation. Twórcami brzmienia są programiści z Crypton Future Media. 

Hatsune Miku pojawiła się w drugiej wersji programu, wydanej w 2007 roku, i szybko zdobyła gigantyczną popularność. Vocaloid umożliwia tworzenie partii wokalnych osób o różnych głosach, wieku i płci, dzięki czemu miłośnicy domowego tworzenia muzyki nie muszą już martwić się o własne umiejętności czy szukać wśród znajomych kogoś z talentem.