39/89 L.U.C – ZROZUMIEĆ POLSKĘ

17 września, w rocznicę ataku wojsk radzieckich na Polskę, premiera znakomitego słuchowiska „39/89 Zrozumieć Polskę”. Jej autorem jest wrocławski artysta, muzyk i performer L.U.C

„Polecam wygodnie usiąść i posłuchać płyty w ciszy i skupieniu, na możliwie dobrych słuchawkach. Potraktujcie to jak film. Zawarty na płycie materiał daje jedynie nikły blask z płomienia piekła, jakim dla Polaków był okres 1939–1989” – mówi o swoim projekcie Łukasz Roztkowski L.U.C

Płyta wybrzmiewa dźwiękami nowego jazzu, trip hopu, muzyki kameralnej i filmowej. W tle słychać głosy Stefana Starzyńskiego, Adolfa Hitlera, Władysława Gomułki, Wojciecha Jaruzelskiego, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy oraz Tadeusza Mazowieckiego odszukane w archiwum Polskiego Radia. Archiwalne wypowiedzi – dzięki którym na nowo można odkryć szokujące fakty historyczne – za pomocą gramofonów i elektroniki wplecione są w estetykę muzyki XXI w. Jest to nowatorska lekcja historii – bez zbędnych komentarzy ujawnia głosy bohaterów, którzy mieli decydujący wpływ na wydarzenia ostatnich dekad. Ale jest to także po prostu znakomita płyta pod względem muzycznym.

39/89 jest pierwszym etapem realizacji filmu muzycznego, który będzie łączył kroniki i archiwalne materiały dokumentalne z animacją. Właśnie z filmu pochodzącą prezentowane przez nas plansze. Film powstanie w studio postprodukcyjnym Platige Image, a za realizację odpowiedają L.U.C i Marcin Kobylecki.

„Musimy pamiętać. Nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości, a także by docenić ten piękny bajzel, w którym przyszło nam żyć” – mówi o płycie L.U.C.

Trasa koncertowa
29 września w warszawskiej Fabryce Trzciny rozpocznie się trasa koncertowa L.U.Ca
Inne miasta na trasie to: Poznań, Kraków, Wrocław, Kielce, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów.
Koncert finałowy odbędzie się 11 listopada podczas festiwalu „All About Freedom” w Gdańsku.

Pobierz fragment słuchowiska w formacie MP3
Nazwa utworu: Wizerunek Firmy PRL

autor: L.U.C Łukasz Rostkowski
skrecze: Dawid Szczęsny
o projekcie można dowiedzieć się więcej na stronie www.zrozumiecpolske.pl