4 ciekawe wykłady i naukowe pogaduchy. Tutaj w poniedziałek powinni pojawić się głodni wiedzy

Jakie są skutki wielowiekowego kontaktu między kulturą Indian Nahua a kulturą europejską? Po co monitorujemy śmieci kosmiczne? Jak działa nasz organizm na poziomie poszczególnych atomów? Co sprawia, że zgadzamy się płacić podatki? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniedziałek w Warszawie. Naukowcy zapraszają na otwartą sesję.

W najbliższy poniedziałek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można posłuchać i porozmawiać z naukowcami, których projekty spośród setek innych wybrała i wspiera European Research Council (Europejska Rada ds. Badań Naukowych). 

– Takie wsparcie uzyskują najlepsi uczeni, których pomysły naukowe dają nadzieję na przełomowe odkrycia i szansę na niespodziewane wyniki eksperymentów – komentuje dr Wiesław Studencki z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

W poniedziałek 27 marca, w Centrum Nauki Kopernik, od 17:00 o swoich projektach i wynikach badań opowiedzą naukowcy realizujący prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Przewidziane są 4 półgodzinne wykłady:

  1. Indianie Nahua, Hiszpanie, my: co przynosi kontakt międzykulturowy? – dr hab. Justyna Olko, Uniwersytet Warszawski
  2. Śledzenie satelitów i śmieci kosmicznych przy pomocy zrobotyzowanych teleskopów – prof. Maciej Konacki, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
  3. Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi – dr hab. Natalia Letki, Uniwersytet Warszawski
  4. Jak zrozumieć działanie organizmu na poziomie pojedynczych atomów? Przykłady z badań mechanizmów naprawy materiału genetycznego – dr hab. Marcin Nowotny, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej

ERBN działa już 10 lat, w tym czasie zdążyła wesprzeć już około 6000 projektów. Dlatego na spotkaniu oprócz rozmowy z naukowcami będzie można zobaczyć podsumowanie dekady wspólnych prac.

I jeszcze zaproszenie dla naukowców!

W ramach obchodów 10-lecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych zaplanowano także spotkanie informacyjne dla naukowców, którzy chcą się ubiegać o granty tej instytucji. Odbędzie się ono 14 marca w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Więcej o ERBN znajdziesz tutaj.