1. Jak działa szczepionka Johnson & Johnson?

Szczepionka Johnson & Johnson to tzw. szczepionka z wektorem wirusowym lub szczepionka wektorowa. Aby stworzyć tę szczepionkę, zespół Johnson & Johnson wziął nieszkodliwy adenowirus - wektor wirusowy - i zastąpił niewielką część informacji genetycznej genami koronawirusa dla białka kolca SARS-CoV-2.

Po wstrzyknięciu tego zmodyfikowanego adenowirusa w czyjeś ramię, dostaje się on do komórek tej osoby. Następnie ludzkie komórki odczytują informacje genetyczne dotyczące białka kolca, a wszczepione komórki wytwarzają i prezentują białko kolca na własnej powierzchni. Następnie układ odpornościowy osoby zaszczepionej „zauważa” te obce białka i wytwarza przeciwko nim przeciwciała, które ochronią tę osobę, jeśli zostanie narażona na SARS-CoV-2 w przyszłości.

Szczepionka z wektorem adenowirusowym jest bezpieczna, ponieważ adenowirus nie może replikować się w ludzkich komórkach ani powodować chorób, a białko SARS-CoV-2 nie może powodować COVID-19 bez reszty koronawirusa.

To podejście nie jest nowe. Firma Johnson & Johnson zastosowała podobną metodę do stworzenia swojej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola. Także szczepionka AstraZeneca-Oxford przeciwko COVID-19 jest szczepionką z wektorem adenowirusowym.

2. Jak skuteczna jest szczepionka Johnson & Johnson?

Analiza FDA (US Food and Drug Administration) wykazała, że w USA szczepionka Johnson & Johnson COVID-19 była w 72% skuteczna w zapobieganiu wszystkim przypadkom COVID-19 i w 86% skuteczna w zapobieganiu ciężkim przypadkom choroby. Chociaż nadal istnieje ryzyko, że zaszczepiona osoba może zachorować, wyniki sugerują, że będzie ona wówczas znacznie mniej narażona na hospitalizację lub śmierć z powodu COVID-19.

Podobna próba w Afryce Południowej, gdzie dominuje nowy, bardziej zaraźliwy wariant, dała podobne wyniki. Naukowcy odkryli, że szczepionka Johnson & Johnson jest nieco mniej skuteczna w zapobieganiu wszystkim przypadkom choroby (ogółem 64%), ale nadal w 82% jest skuteczna w zapobieganiu ciężkim przypadkom COVID-19. 

Raport FDA wskazuje również, że szczepionka chroni też przed innymi wariantami koronawirusa - z Wielkiej Brytanii i Brazylii.