41 lat temu odkryto Lucy. 5 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

Kim była Lucy Australopithecus, bohaterka listopadowego Google Doodle?

Dokładnie 24 listopada 1974 roku, o zmierzchu w wiosce Hadar na terenie Kotliny Danakilskiej, zespół naukowców świętował swoje wielkie odkrycie. Od tygodni prowadzono badania na tym obszarze. W końcu badaczom udało się odkryć najbardziej kompletny szkielet należący do przedstawiciela gatunku Australopithecus afarensis.

W głośnikach leciała piosenka “Lucy in the Sky with Diamonds”. Zainspirowała ona badaczy, którzy postanowili tak nazwać swoje odkrycie. Od tamtej pory znalezisko pozwoliło lepiej zrozumieć rozwój dwunożności i napisać na nowo znaczący rozdział w historii ewolucji człowieka. Wkrótce po odkryciu Lucy reprezentowany przez nią gatunek umieszczono u podstawy drzewa rodowego człowieka. Google przypomina ten historyczny moment, czyniąc Lucy bohaterką dzisiejszego Google Doodle.

Lucy Australopithecus – 5 rzeczy, które powinniśmy o niej wiedzieć:

  1. Szczątki Lucy znaleziono  w 1974 roku
  2. Lucy jest najsłynniejszą przedstawicielką gatunku Australopithecus afarensis. Jej szkielet  zachował się aż w 40 proc.
  3. Swoją nazwę Lucy zawdzięcza piosence “Lucy in the Sky with Diamonds” zespołu The Beatles, która była przebojem w obozie jej odkrywców
  4. Australopitek był niewielkim hominidem, z mózgiem o pojemności ok. 500 cm sześciennych i dużej twarzy. Z wyglądu bardziej przypominał małpę niż człowieka
  5. Australopitek miał także sztywną kostkę i łukowato sklepioną, nieuchwytną stopę. Właśnie te elementy, zdaniem odkrywców, nie idą w parze ze wspinaniem się po drzewach.

Czytaj więcej:

Więcej:ewolucja