5 porad, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona z Androidem

Smartfon, podobnie jak komputer, może zostać zainfekowany złośliwym wirusem, a konsekwencją takiej infekcji może być np. podwyższony rachunek za telefon. Dowiedz się, co zrobić, by bezpiecznie korzystać ze smartfona z Androidem!

Smartfony podbiły serca milionów ludzi na całym świecie. Nowoczesny design, dotykowy ekran i niezwykłe możliwości, dzięki którym urządzenia te często z powodzeniem zastępują nam komputery. Umożliwiają przeglądanie Internetu, odbieranie poczty, kontaktowanie się ze znajomymi, czy też zlecanie przelewów ze swojego rachunku bankowego.

Wiele osób zapomina jednocześnie, że smartfon, podobnie jak komputer, może zostać zainfekowany złośliwym wirusem, a konsekwencją takiej infekcji może być np. podwyższony rachunek za telefon – podkreśla Kamil Sadkowski z firmy antywirusowej ESET.

Czytaj także: Pilot, pocztówki, poziomica czy wykrywacz metali – zobacz, do czego zdolny jest twój telefon!

Infekcja złośliwym programem to nie jedyne zagrożenie dla posiadaczy smartfonów. Bardziej bolesna jest kradzież lub zgubienie urządzenia.

W takiej sytuacji, oprócz utraty telefonu, który nierzadko sporo kosztuje, użytkownik smartfona traci w jednej chwili wszystkie prywatne dane zapisane w pamięci lub na kartach zainstalowanych w urządzeniu. Wśród takich danych często znajdują się listy kontaktów, mniej lub bardziej oficjalne wiadomości SMS i MMS, wiadomości e-mail (często z załącznikami) oraz zdjęcia użytkownika.

Oto 5 porad, które pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji i ewentualne straty związane z utratą, czy kradzieżą telefonu z systemem Android:

1. Instaluj aplikacje z Google Play lub innych sprawdzonych źródeł

Korzystanie z tych miejsc minimalizuje prawdopodobieństwo zainfekowania telefonu niechcianym wirusem. Pobranie programu spoza wskazanych serwisów zwiększa ryzyko infekcji, w wyniku której smartfon może zacząć rozsyłać bez wiedzy i zgody użytkownika wiadomości SMS na numery premium (o podwyższonej płatności) lub wykonywać zdjęcia właścicielowi urządzenia.

 

2. Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji przed jej zainstalowaniem

Każdą instalację aplikacji poprzedza akceptacja jej uprawnień – zawsze uważnie czytaj czego żąda od Ciebie dany program. Jeśli prosta aplikacja wymaga dostępu do GPS, Twojej skrzynki mailowej, książki kontaktów i możliwości komunikacji z internetem, rozważ czy taki program warto instalować na swoim telefonie.

 

3. Korzystaj z ekranu blokady

To najprostsze, a równocześnie dość skuteczne rozwiązanie zabezpieczające smartfon przed dostępem do ustawień urządzenia, a także do danych użytkownika, przechowywanych w pamięci urządzenia.

 

4. Wykonuj kopie zapasowe danych i książki kontaktów

Zgubienie lub kradzież smartfona oznaczają utratę wielu prywatnych danych. Niektóre programy antywirusowe pozwalają na zdalne wykasowanie danych przechowywanych na utraconym urządzeniu – sprawdź czy Twoja aplikacja antywirusowa daje taką możliwość. W odzyskaniu utraconych danych pomoże skorzystanie z zapasowej kopii danych (tzw. backup). Eksperci przypominają, aby taką kopię sporządzać regularnie. Warto w tym celu posłużyć się jedną z wielu dostępnych w Google Play aplikacji.

 

5. Zwiększ szanse na odzyskanie smartfona w wypadku jego utraty lub kradzieży

Niektóre z aplikacji antywirusowych pozwalają nie tylko zabezpieczyć telefon przed złośliwymi wirusami, ale również dają możliwość namierzenia zgubionego lub skradzionego smartfona. Taką funkcjonalność udostępnia aplikacja ESET Mobile Security – wystarczy jeden SMS z odpowiednią komendą, a rozwiązanie prześle na zdefiniowany wcześniej numer telefonu odnośnik z pozycją urządzenia oznaczoną na mapach Google. Wspomniany program jest dystrybuowany w wersji freemium, gdzie dostęp do większości funkcji, w tym do zdalnej lokalizacji GPS, jest bezpłatny.