5 powodów dlaczego musisz odwiedzić Radżastan

Radżastan to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Przeczytaj, czym tak bardzo ta część Indii zachwyciła Marka Arcimowicza, fotografa National Geographic Polska.

Koloryt

Radżasthan uchodzi za najbardziej kolorową część Indii, które generalnie do szarych nie należą! Co prawda w krajobrazie przeważają monotonne półpustynie, jednak nawet i tam czekają na nas niezwykłe niespodzianki.  Przyroda nie szczędzi nam wyjątkowych atrakcji i widoków. Dziesiąta co do wielkości pustynia świata – czyli Thar – zadziwia urokiem. Wyłaniające się z niej budynki i osady to kolejny powód, by wybrać się do Radżasthanu.

Architektura

Fenomenalne fortyfikacje, pałace, organiczna zabudowa miejska, stare zabudowania wiejskie. Niestety wsie powoli zapełniają się budynkami z gazobetonu i blachy falistej, jednak jeśli zajrzeć do starej radżasthańskiej wsi, to będziemy zdumieni jakością architektury, czystością form i poziomem czystości w ogóle.O budynkach królów i książąt można by napisać wiele. Są pieczołowicie zdobione, zwykle zbudowane z piaskowca, w którym misternie wyrzeźbiono tysiące geometrycznych wzorów.Nie tylko stanowią obiekty zabytkowe, lecz także w dalszym ciągu pełnią funkcje użytkowe. To właśnie w radżasthańskich havelach (bogatych, rodzinnych domach) i pałacach założono najpiękniejsze butikowe hotele w Indiach.

Jedzenie

Tak jak w całych Indiach w Radżasthanie jedzenie jest ważną częścią kultury. Główne posiłki nierzadko składają się z kilkunastu dań, paleta smaków rozciąga się od skrajnej ostrości do słodyczy większej niż cukier – z całym wachlarzem doznań pomiędzy. W przeciwieństwie do większości obszarów subkontynentu kuchnia wegetariańska, w Radżasthanie obecna, nie dominuje tu bezwzględnie. Tradycje dawnego imperium i kolonizacja z terenu dzisiejszego Afganistanu przyniosły wyborną kuchnię opartą również na potrawach mięsnych.

Muzyka

Cyganie wywędrowali w świat właśnie stąd. Z Radżasthanu. Czy trzeba lepszej rekomendacji? To tu znajdziemy rdzeń tradycji hiszpańskiego flamenco i cygańskich ballad z Europy Środkowej. To tu zobaczymy tańce, których elementy do dziś, po wiekach migracji, są widoczne w kulturze Romów całego świata.

Ludzie

Niezwykle mili, gościnni – tak jest na ogół. Indie, drugi najbardziej ludny kraj świata, są jednocześnie najgęściej zamieszkanym miejscem na ziemi. W Indiach od ludzi nie da się uciec, są wszędzie. Są jednocześnie „elementem” tego kraju, za którym bardzo się tęskni. W Radżasthanie w stopniu większym niż indyjska średnia zastanie nas urozmaicenie. Ponad 80 grup etnicznych i językowych ma tutaj swoją dużą reprezentację.

Od wspomnianych Cyganów przez pierwotnie zasiedlających Indie ciemnoskórych Drawidyjczyków do jasnoskórych potomków aryjskich najeźdźców z północnego zachodu.Tym, co na pewno zapamiętamy, będą eksplodujące kolorami kobiece sari, finezyjnie zakręcone turbany na męskich głowach i wąsy, z których każdy radżasthański mężczyzna jest bardzo dumny. Włącznie z rekordzistą świata o imieniu Ram Singh Chauhan, mieszkańcem Jaipuru, posiadaczem ponadczterometrowych wąsów…

Z Indiami jest trochę tak, że nie sposób pozostać wobec nich obojętnym. Wynika to chyba z intensywności doznań. Wszystko jest jakby kilkakrotnie wzmocnione, skontrastowane. Zapach i smród ulicy, słodycz i paląca ostrość jedzenia, kolory ubrań i nędza bezdomnych…

Dlatego uważam, że zwłaszcza za pierwszym razem trzeba do Indii pojechać z osobą, która nie tylko je zna, lecz przede wszystkim je lubi, a wręcz kocha. Jest wtedy duża szansa na to, że i nas tą miłością zarazi. W przeciwnym razie grozi nam reakcja odwrotna. Osób obojętnych, które były w Indiach, nie znam. Ten kraj albo się kocha, albo się go nienawidzi. Ja zakochałem się 21 lat temu i ten stan trwa do dziś…

Już teraz masz możliwość pojechać do Radżastanu z Markiem Arcimowiczem!