1. Odkryj, czego najbardziej pragniesz i dlaczego

Ludzie sukcesu skupiają się na robieniu tego, co ma dla nich znaczenie i sens. To kluczowa zasada. Dlaczego? To proste – jeżeli nie wiesz, czego chcesz, błądzisz. Dni płyną, a ty realizujesz cele innych ludzi, odpowiadając na maile, odbierając telefony… Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz wiedzieć, co jest dla ciebie najważniejsze. Musisz także mieć jasność, dlaczego tego chcesz.

Da ci to prawdziwą wewnętrzną motywację do działania i siłę, aby sprostać wyzwaniom, gdy pojawią się przeszkody i wątpliwości. Gdy zaczynałam pracować jako trenerka kobiecej pewności siebie, uświadomiłam sobie, że najbardziej mi zależy na wspieraniu kobiet w tym, by poczuły swoją wartość. Sama byłam bardzo niepewną siebie osobą i dopiero dzięki wieloletniej pracy udało mi się zbudować stabilne poczucie pewności. Chciałam dzielić się tym z innymi kobietami.

Uświadomiłam sobie, że najskuteczniejszym sposobem dotarcia ze swoim przesłaniem do jak największej liczby osób są wystąpienia publiczne. Dlatego wyznaczyłam sobie cel, że będę przemawiać przynajmniej raz na kwartał. Pewnego dnia przemawiałam na dużej konferencji i mimo że byłam dobrze przygotowana, stres mnie zjadł. Czułam, że położyłam wystąpienie i choć bardzo się starałam, prawdopodobnie nikogo nie przekonałam. Podczas przerwy usłyszałam, jak ktoś mówi, że ta Patrycja nie powinna była w ogóle zabierać głosu, bo się nie nadaje… Zabolało bardzo. Po tym doświadczeniu postanowiłam, że już nigdy nie będę występować publicznie. A jednak, gdy po kilku tygodniach ktoś do mnie zadzwonił i zaproponował udział w kolejnej konferencji, powiedziałam „wchodzę w to”. Dlaczego? Wiedziałam, jaki cel mi przyświeca i to pomogło mi podnieść się po porażce, wyciągnąć wnioski i pójść dalej. Jeśli odpowiesz sobie szczerze i prawdziwie na pytanie, co jest dla ciebie najważniejsze, i odkryjesz, dlaczego tego pragniesz, to nie będzie takiej przeszkody, która mogłaby cię powstrzymać. Jak to odkryć? Pomoże ci w tym ćwiczenie „Odkryj swoje priorytety”.

Ćwiczenie: ODKRYJ SWOJE PRIORYTETY
Każdy z nas o czymś marzy i snuje wizje tego, jak mogłoby wyglądać jego życie, gdyby tylko zaczął działać. To ćwiczenie pomoże ci określić co jest dla ciebie najważniejsze, i odkryć, jaka jedna rzecz pomoże ci wznieść się na nowy poziom, poczuć więcej radości, spełnienia i odnieść sukces na miarę swoich marzeń.


KROK 1.
Narysuj koło, podziel je na 8 części i opisz: rodzina i przyjaciele, zdrowie i forma fizyczna, praca, pieniądze, związek miłosny, rozwój osobisty, otoczenie fizyczne (czyli to, co posiadasz), zabawa i rekreacja. Określ, jak bardzo czujesz się spełniony w każdej z tych sfer, stosując skalę od 1 do 10, gdzie 1 oznacza „wcale” a 10 – „w pełni”.

KROK 2.
Przyjrzyj się wypełnionemu kołu i zaznacz tę sferę życia, która jest dla ciebie obecnie najważniejsza. Trudny wybór? Skorzystaj z poniższych pytań: Która sfera najbardziej przyciąga teraz twoją uwagę? W której z nich najbardziej tęsknisz za zmianą lub rozwojem? Jeśli martwiłeś się czymś ostatnio, to czym? Z którą sferą
związane było twoje zmartwienie?

KROK 3.
Określ pięć kluczowych potrzeb, które odczuwasz w zaznaczonej sferze życia, i uszereguj je od najważniejszej do najmniej ważnej. Zdecyduj i zapisz, co jest twoim priorytetem. Pomyśl, jak zmieniłoby się  twoje życie, gdybyś
zaczął działać. Co by ci to dało? Jak byś się poczuł? Im bardziej żywa będzie twoja wizja i kontakt z własnymi potrzebami, tym będziesz miał więcej energii, aby zacząć je realizować.

2. Zaprogramuj swój umysł na sukces

Dlaczego jedni realizują założone przez siebie cele, podczas gdy inni kończą na dobrych planach? Przecież wszyscy marzymy, a jednocześnie mierzymy się z wątpliwościami, lękami i obawami. Różnice można dostrzec już na samym początku.

Brendon Burchard, bestsellerowy amerykański autor i trener uczący, jak osiągać ponadprzeciętne wyniki, zauważa: kiedy ludzie, którzy nie odnoszą sukcesu, chcą dokonać jakichś zmian albo odkrywają swoje prawdziwe pragnienia, które mogliby zrealizować, zwykle mówią: „Nie wiem, jak to zrobić”. „Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, zasobów etc.” „Nie jestem taki jak ci, którym się udało, np. nie jestem dobrym mówcą, nie jestem menedżerem itp.”. Rezultat? Zatrzymują się, przestają działać i niestety nie realizują swoich celów. Ludzie sukcesu, kontynuuje Burchard, podchodzą do tego wyzwania zupełnie inaczej. Oni również mówią: „Chcę to zrobić, ale nie wiem jak”. Jednak nie zatrzymują się w tym punkcie, tylko szukają sposobu, jak pokonać swoje ograniczenia: „OK, czyli to, co mam teraz do zrobienia, to nauczyć się, jak to zrobić”. Wpisują to do swojego kalendarza i zaczynają działać.