1. Odkryj, czego najbardziej pragniesz i dlaczego

Ludzie sukcesu skupiają się na robieniu tego, co ma dla nich znaczenie i sens. To kluczowa zasada. Dlaczego? To proste – jeżeli nie wiesz, czego chcesz, błądzisz. Dni płyną, a ty realizujesz cele innych ludzi, odpowiadając na maile, odbierając telefony… Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz wiedzieć, co jest dla ciebie najważniejsze. Musisz także mieć jasność, dlaczego tego chcesz.

Da ci to prawdziwą wewnętrzną motywację do działania i siłę, aby sprostać wyzwaniom, gdy pojawią się przeszkody i wątpliwości. Gdy zaczynałam pracować jako trenerka kobiecej pewności siebie, uświadomiłam sobie, że najbardziej mi zależy na wspieraniu kobiet w tym, by poczuły swoją wartość. Sama byłam bardzo niepewną siebie osobą i dopiero dzięki wieloletniej pracy udało mi się zbudować stabilne poczucie pewności. Chciałam dzielić się tym z innymi kobietami.

Uświadomiłam sobie, że najskuteczniejszym sposobem dotarcia ze swoim przesłaniem do jak największej liczby osób są wystąpienia publiczne. Dlatego wyznaczyłam sobie cel, że będę przemawiać przynajmniej raz na kwartał. Pewnego dnia przemawiałam na dużej konferencji i mimo że byłam dobrze przygotowana, stres mnie zjadł. Czułam, że położyłam wystąpienie i choć bardzo się starałam, prawdopodobnie nikogo nie przekonałam. Podczas przerwy usłyszałam, jak ktoś mówi, że ta Patrycja nie powinna była w ogóle zabierać głosu, bo się nie nadaje… Zabolało bardzo. Po tym doświadczeniu postanowiłam, że już nigdy nie będę występować publicznie. A jednak, gdy po kilku tygodniach ktoś do mnie zadzwonił i zaproponował udział w kolejnej konferencji, powiedziałam „wchodzę w to”. Dlaczego? Wiedziałam, jaki cel mi przyświeca i to pomogło mi podnieść się po porażce, wyciągnąć wnioski i pójść dalej. Jeśli odpowiesz sobie szczerze i prawdziwie na pytanie, co jest dla ciebie najważniejsze, i odkryjesz, dlaczego tego pragniesz, to nie będzie takiej przeszkody, która mogłaby cię powstrzymać. Jak to odkryć? Pomoże ci w tym ćwiczenie „Odkryj swoje priorytety”.

Ćwiczenie: ODKRYJ SWOJE PRIORYTETY
Każdy z nas o czymś marzy i snuje wizje tego, jak mogłoby wyglądać jego życie, gdyby tylko zaczął działać. To ćwiczenie pomoże ci określić co jest dla ciebie najważniejsze, i odkryć, jaka jedna rzecz pomoże ci wznieść się na nowy poziom, poczuć więcej radości, spełnienia i odnieść sukces na miarę swoich marzeń.


KROK 1.
Narysuj koło, podziel je na 8 części i opisz: rodzina i przyjaciele, zdrowie i forma fizyczna, praca, pieniądze, związek miłosny, rozwój osobisty, otoczenie fizyczne (czyli to, co posiadasz), zabawa i rekreacja. Określ, jak bardzo czujesz się spełniony w każdej z tych sfer, stosując skalę od 1 do 10, gdzie 1 oznacza „wcale” a 10 – „w pełni”.

KROK 2.
Przyjrzyj się wypełnionemu kołu i zaznacz tę sferę życia, która jest dla ciebie obecnie najważniejsza. Trudny wybór? Skorzystaj z poniższych pytań: Która sfera najbardziej przyciąga teraz twoją uwagę? W której z nich najbardziej tęsknisz za zmianą lub rozwojem? Jeśli martwiłeś się czymś ostatnio, to czym? Z którą sferą
związane było twoje zmartwienie?

KROK 3.
Określ pięć kluczowych potrzeb, które odczuwasz w zaznaczonej sferze życia, i uszereguj je od najważniejszej do najmniej ważnej. Zdecyduj i zapisz, co jest twoim priorytetem. Pomyśl, jak zmieniłoby się  twoje życie, gdybyś
zaczął działać. Co by ci to dało? Jak byś się poczuł? Im bardziej żywa będzie twoja wizja i kontakt z własnymi potrzebami, tym będziesz miał więcej energii, aby zacząć je realizować.

2. Zaprogramuj swój umysł na sukces

Dlaczego jedni realizują założone przez siebie cele, podczas gdy inni kończą na dobrych planach? Przecież wszyscy marzymy, a jednocześnie mierzymy się z wątpliwościami, lękami i obawami. Różnice można dostrzec już na samym początku.

Brendon Burchard, bestsellerowy amerykański autor i trener uczący, jak osiągać ponadprzeciętne wyniki, zauważa: kiedy ludzie, którzy nie odnoszą sukcesu, chcą dokonać jakichś zmian albo odkrywają swoje prawdziwe pragnienia, które mogliby zrealizować, zwykle mówią: „Nie wiem, jak to zrobić”. „Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, zasobów etc.” „Nie jestem taki jak ci, którym się udało, np. nie jestem dobrym mówcą, nie jestem menedżerem itp.”. Rezultat? Zatrzymują się, przestają działać i niestety nie realizują swoich celów. Ludzie sukcesu, kontynuuje Burchard, podchodzą do tego wyzwania zupełnie inaczej. Oni również mówią: „Chcę to zrobić, ale nie wiem jak”. Jednak nie zatrzymują się w tym punkcie, tylko szukają sposobu, jak pokonać swoje ograniczenia: „OK, czyli to, co mam teraz do zrobienia, to nauczyć się, jak to zrobić”. Wpisują to do swojego kalendarza i zaczynają działać.

 

Aktywnie poszukują rozwiązań, są wytrwali i nie pozwalają, aby ograniczający sposób myślenia zatrzymał ich w drodze do celu. I wierzą w siebie. Tak jak brytyjska pisarka J.K. Rowling, autorka serii o Harrym Potterze, która po wysłaniu swojej powieści do różnych wydawnictw bodajże 12 razy spotkała się z odmową. 12 razy! Możesz nauczyć się tak myśleć i tak działać jak ona.

Ćwiczenie: ZRÓB PLAN DZIAŁANIA
Choć umysł podsuwa ci różne ograniczające przekonania, jednak to wcale nie musi cię powstrzymać w drodze do celu.

KROK 1.
Odpowiedz sobie na poniższe pytania: Czego musisz się nauczyć, aby móc zacząć robić to, co sobie zamierzyłeś?  Na przykład: większej uważności na siebie, dyscypliny, pozytywnego myślenia. Jakich zasobów potrzebujesz, aby zrealizować swój cel? Na przykład: pieniędzy, ludzi do współpracy, pomocy dietetyka itp. Kim musisz się stać, aby osiągnięcie celu było możliwe? Na przykład: osobą bardziej dbającą o swój wygląd, świadomą własnych zalet?

KROK 2.
Zapisz 10 rzeczy, które zrobisz przez najbliższy miesiąc.

KROK 3.
Zaplanuj je w kalendarzu i traktuj priorytetowo.

 

3. Działaj codziennie

Jakość twojego życia zależy w największym stopniu od tego, co robisz co dziennie. Jeżeli pracujesz nad formą, nie będzie miało zbyt wielkiego znaczenia bieganie raz w miesiącu przez godzinę. Znacznie ważniejsze jest to, czy każdego dnia znajdziesz kilka chwil, żeby się poruszać. Jeśli twoim celem jest napisanie książki, to nawet jeśli jednego dnia przysiądziesz na kilka godzin i napiszesz 10 stron, ale potem odpuścisz sobie i nie będziesz wracać do pisania przez następne dwa tygodnie, osiągniesz słabszy efekt, niż gdybyś pisał jedną stronę dziennie. Dlaczego?

Po pierwsze, to co robimy codziennie, wchodzi nam w krew. Gdy odkładamy coś na dłuższy czas, jest nam nieporównanie trudniej zabrać się do tego na nowo, niż wtedy gdy robimy to regularnie.

Po drugie wykonując coś codziennie, stajemy się w tym coraz bardziej biegli, a dzięki temu robimy to chętniej. Im chętniej coś robimy, tym lepiej nam to wychodzi, dzięki czemu stajemy się coraz bardziej pewni siebie. Takie pozytywne sprzężenie zwrotne.

I po trzecie, jeśli codziennie pracujemy na to, aby zrealizować swój cel, szybko zaczniemy zauważać efekty, dzięki czemu rośnie nasza motywacja. W końcu jedna napisana strona dziennie daje 365 stron w roku, 20 minut ćwiczeń dziennie to 2,5 godziny tygodniowo, jeden pozyskany fan dziennie daje 30 fanów w miesiącu. Tak to działa. Ćwiczenie „Nadaj ważność działaniu” pomoże ci określić, czym w pierwszej kolejności powinieneś się zająć.

Ćwiczenie: NADAJ WAŻNOŚĆ DZIAŁANIU

Wiesz już, dlaczego dążysz akurat do tego celu, czyli zadbałeś o to, aby mieć paliwo – motywację do pracy. Wiesz, że twój sukces zależy od tego, czy uwierzysz swoim ograniczającym przekonaniom, czy będziesz działać mimo nich. Masz gotowy plan. Teraz czas na codzienne działanie, bo to ono przyniesie ci sukces.

KROK 1.
Codziennie rano przypomnij sobie, co jest twoim priorytetem i zapisz trzy konkretne zadania na dany dzień, czyli kluczowe rzeczy, które muszą się zadziać, abyś mógł pójść krok dalej w realizacji swojego celu. Brian Tracy, znany amerykański mówca, trener i autor, podkreśla, że nasz sukces w największym stopniu zależy od umiejętności koncentrowania się na tym, co naprawdę ważne.

KROK 2.
Zacznij dzień od zrobienia zaplanowanych zadań, odkładając wszystko inne na potem. W przeciwnym razie ryzykujesz tym, że zrobisz wszystko inne, oprócz tej jednej najważniejszej dla siebie rzeczy, i zamiast poczucia sukcesu, będziesz odczuwał frustrację.

KROK 3.
Pracuj w blokach po 50 min, koncentrując się tylko na jednym zadaniu naraz. Wielozadaniowość się nie sprawdza. Szybciej i skuteczniej poradzisz sobie z zadaniem, na którym skupisz całą swoją uwagę. Zamknij Facebooka, wyłącz powiadomienia, wycisz komórkę. Sukces jest bliżej, niż myślisz. I pamiętaj, jeśli działasz na pół gwizdka, dostajesz pół gwizdka. A przecież nie chcesz mieć niby-kariery, niby-sukcesu i niby- -miłości, prawda? Angażuj się na 100 procent, a uzyskasz stuprocentowy efekt.

 

4. Dbaj o siebie

Czy myślałeś kiedyś, po co nam cele i marzenia? Bez względu na to, do czego dążymy, wszystkim nam chodzi o to samo. Pragniemy zewnętrznych rzeczy, aby wewnętrznie poczuć się dobrze – taka jest główna motywacja naszych działań. Warto o tym pamiętać, aby w dążeniu do swoich celów nie zagubić ich esencji: tego, po co robimy to, co robimy. Dlatego ważne jest, żeby wybierać te drogi, które w największym stopniu uwzględnią nasz dobrostan.

Powiedzmy, że chcesz rozwinąć swój biznes. Bardzo ci na tym zależy, ponieważ marzy ci się niezależność finansowa. Pracujesz po nocach, nie dojadasz, w pełni skupiasz się na działaniu. Po trzech latach masz świetnie prosperujący interes i zrujnowane zdrowie, a twoje nerwy są w strzępach. Sukces? To nieprawda, że aby osiągnąć sukces, musisz siebie poświęcić. Możesz to zrobić w zgodzie z własnym wnętrzem i w harmonii z otoczeniem.

Ćwiczenie: I SUKCES, I SPEŁNIENIE

KROK 1.
Zapisz 2–3 uczucia, których chcesz doświadczać, zmierzając ku swoim marzeniom. Za każdym razem, gdy podczas wykonywania zadań z listy zaczniesz się stresować, przypomnij sobie, jak chcesz się czuć i przywróć sobie wewnętrzny spokój lub stan zrelaksowania. Pamiętaj, że w realizacji celu chodzi tak naprawdę o ciebie i jakość twojego życia, tu i teraz. To pomoże ci złapać dystans.

KROK 2.
Jedz pożywne, regularne posiłki, wysypiaj się porządnie oraz codziennie ruszaj. Pomyśl – gdybyś miał wyścigowego konia, czy kazałbyś mu codziennie biegać od 9 do 17 bez przerwy na oddech, jedzenie i picie, a potem jeszcze ćwiczyć nocami? Nie. A jak traktujemy siebie? Osiem godzin przy biurku w pracy, pierwszy duży posiłek o 19 w domu, pobudzająca i odwadniająca kawa zamiast przynajmniej  dwóch litrów wody, potem dwie godziny na kanapie przed telewizorem…

KROK 3.
Pracuj w blokach 50 minut pracy, 10 minut relaksu. Co najlepiej zrobić w trakcie tej przerwy? Ruszać się. Każdy ruch będzie dobry, ale najlepszy taki, który angażuje całe ciało, pomagając mu się rozluźnić i pogłębić oddech, np. taniec. Jeśli pracujesz w biurze, wyjdź na chwilę przed budynek lub przejdź się do kuchni.

 

5. Korzystaj ze wsparcia

Jeśli już wiele razy próbowałeś schudnąć, regularnie biegać, znaleźć wymarzoną miłość i nie udawało ci się. Albo myślisz o własnej firmie i frustrujesz się, że jeszcze nic nie zrobiłeś w tym kierunku. Albo masz poczucie, że twoje życie to pasmo trudności i lęku i chociaż bardzo się starasz dokonać w nim zmiany, wciąż ci nie wychodzi… Jeśli tak jest, nie trać kolejnego roku, tylko poszukaj wsparcia. Na świecie jest wielu ludzi, którzy mierzyli się z tym, z czym ty się teraz mierzysz, borykali z tymi samymi trudnościami, z którymi ty się właśnie borykasz i poradzili sobie. Odkryli sposób, jak przekuć porażki w sukces, jak obejść ograniczenia, jak wyzwolić w sobie zapał i motywację. Poszukaj ich, a pomogą ci.

Ćwiczenie: STAW CZOŁO WYZWANIOM

KROK 1.
Zastanów się, co w twoim życiu nie działa i stanowi dla ciebie obciążenie i wyzwanie.

KROK 2.
Pomyśl, co lub kto najlepiej pomógłby ci poradzić sobie z tym wyzwaniem. Warsztaty? Coaching? Psychoterapia? Studia podyplomowe? Książki? Czasopisma rozwojowe?

KROK 3.
Zainwestuj w swój rozwój. Umiejętności, które nabędziesz i wspierający sposób myślenia, zostaną z tobą na całe życie.