7 pojęć, które przydadzą ci się (nie tylko) przy zakupie nowego komputera [LEKSYKON FOCUSA]

SSD, Thunderbolt, RAM… Kupujesz nowy sprzęt i chcesz wiedzieć, co oznaczają parametry podane na opakowaniu? Zajrzyj do naszego informatycznego leksykonu.
7 pojęć, które przydadzą ci się (nie tylko) przy zakupie nowego komputera [LEKSYKON FOCUSA]

Pojęcia nie do ogarnięcia?

Masz z nimi do czynienia na co dzień, ale dopóki wszystko działa, nie musisz przejmować się ich istnieniem. SSD, Thunderbolt, RAM…  Próbowałeś je zrozumieć, ale dostępne źródła tylko mąciły Ci w głowie? Rozkręcamy komputer i zaglądamy do środka! Zajrzyj do naszego krótkiego przewodnika po 7 podstawowych pojęciach informatycznych. Ta wiedza po prostu ci się przyda!

 

#1 RAM (DDR4)

Jak najprościej wytłumaczyć, co się kryje pod tymi trzema literami? Słowo klucz to wydajność. Wyobraź sobie, że masz do wykonania kilka zadań jednocześnie. RAM jest tym co sprawi, że wykonasz je szybciej. Innymi słowy – im więcej RAM-u, tym komputer działa efektywniej. W pamięci RAM przechowywane są dane poleceń wykonywanych w danej chwili. Jest to pamięć krótkotrwała, co oznacza, że zapisywane na niej dane znikają zaraz po zakończeniu pracy programu albo w przypadku odcięcia źródła zasilania. 

Kiedy przyda się więcej pamięci RAM? Na przykład kiedy korzystasz jednocześnie z… 20 zakładek przeglądarki. W tym samym czasie masz włączoną  pocztę internetową, program antywirusowy, aplikację do słuchania muzyki, w międzyczasie obrabiasz swoje ulubione zdjęcia i wrzucasz je na Instagram? Dzięki większej ilości pamięci RAM wszystkie te operacje odbywają się płynnie, a my nie tracimy czasu ani nerwów.

Idąc do sklepu, warto wiedzieć co kryje się pod skrótem DDR4. To najnowszy typ pamięci operacyjnej. Czwarta generacja DDR to aktualnie najszybszy typ RAM-u, jaki można zamontować w domowym komputerze. Zwiększa przepustowość przy niższym napięciu oraz pobiera mniej energii niż starsze układy.


Fot. Getty Images

 

#2 Procesor 

Ten niepozorny metalowy kwadrat jest mózgiem komputera (idąc tym tropem RAM można porównać do połączeń neuronalnych, dzięki którym impulsy przepływają szybko i sprawnie). To on nadzoruje i wykonuje wszystkie zadania, które otrzymuje z pamięci RAM. Ma bezpośredni wpływ na szybkość i wydajność komputera. Im większa liczba rdzeni w procesorze oraz wysokość taktowania tych rdzeni, tym więcej operacji może być wykonywanych jednocześnie. Komputer jest bardziej wydajny i wielozadaniowy. Najnowocześniejsze procesory stosowane w domowych komputerach mają 6 rdzeni (np. Intel Core™ i7(H)). Sprawdzają się one nie tylko w pracy z edytorem tekstu, do przeglądania stron WWW, słuchania muzyki i oglądania filmów. Nadają się też do obróbki zdjęć i filmów w jakości Full HD i 4K,  gier 2D i 3D.

 

#3 Dysk SSD

Sprawia, że cały system operacyjny dostaje skrzydeł. Komputer uruchamia się szybciej, oszczędzasz czas i możesz zrobić więcej w jego krótszym odstępie. Od tradycyjnego dysku twardego (HDD) różni się tym, że jest szybszy, lżejszy i… droższy. Ze względu na brak elementów ruchomych (w odróżnieniu od tradycyjnych dysków twardych nie ma tzw. talerzy) nie wydaje dźwięków i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

4 główne zalety nowoczesnych dysków SSD w porównaniu do dysku HDD to:

 1. szybkość – nawet 30 razy większa,
 2. rozmiar – są nawet 11 razy mniejsze,
 3. bezszelestność,
 4. bezawaryjność.

 

#4 Karta graficzna 

Przetwarza obraz i przesyła go do wyświetlacza. Od jej możliwości zależy m.in. jakość i płynność grafiki. Sprawia, że obraz  wyświetlany jest w odpowiedniej rozdzielczości i kolorach. Jeśli karta ma przesyłać dobry obraz, to warto żeby miała własną, rozbudowaną pamięć RAM.  Do użytku domowego (jeśli nie edytujesz grafiki i nie jesteś profesjonalnym graczem) w zupełności powinna wystarczyć wbudowana karta graficzna zintegrowana z posiadanym procesorem(procesorowa). Np. Intel HD Graphics, która sprawdza się w podstawowych działaniach, takich jak przeglądanie stron www, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy granie w proste gry edukacyjne.

 

#5 Thunderbolt 3 

Superszybkie złącze. Port jest 8-krotnie szybszy niż USB 3.0 i zapewnia 4 razy większą przepustowość wideo niż HDMI 1.41 (oznacza to możliwość wyświetlania wyższej rozdzielczości). Umożliwia  jednoczesne podpięcie dwóch wyświetlaczy 4k w 60 hz , błyskawiczne przesyłanie danych (znacznie szybszy transfer np. filmów z kamery na dysk twardy) oraz energii do ładowania. Daje możliwość podłączenia nowoczesnych monitorów bez konieczności podpinania ich do zasilania oraz rozbudowę urządzeń mobilnych o dodatkowe karty graficzne, by zwiększyć ich wydajność. W najnowszych laptopach tego typu technologia łączenia urządzeń powinna być standardem.

Źródło: Wikimedia Commons

#6 Moc baterii

Pojemność baterii to jej zdolność do przechowywania ładunku elektrycznego. Niestety pojemność z czasem nieubłaganie się zmniejsza ze względu na konieczne zmiany elektrochemiczne w ogniwach. Standardowy czas pracy nowego laptopa, przy w pełni naładowanej baterii, nie powinien być krótszy niż 3-4 h. W topowych modelach bateria wytrzymuje nawet do 10 godzin ciągłej pracy. To szczególnie istotne, gdy wiemy, że komputer będzie używany w warunkach, w których problem może stanowić dostęp do zasilania.

 

#7 Standard 802.11ac 

Co z tego, że zamówisz u operatora szybki Internet, jeśli nie będziesz mieć karty sieciowej, która pozwoli wykorzystać jego możliwości? Do tego właśnie przyda się technologia bezprzewodowego łączenia 802.11ac. Umożliwia przesyłanie danych oraz podłączenie innych urządzeń bez kabla przy wykorzystaniu pasma 5 GHz. Takie rozwiązanie zużywa też mniej energii, a to dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników laptopów, smartfonów czy tabletów, którzy muszą zważać na stan naładowania swojego sprzętu.

Gotowi? Wyposażeni w tę wiedzę, powinniście bez problemu “rozszyfrować” dane zamieszczone w specyfikacji jednego z najnowszych produktów Lenovo Yoga 530.

 

Procesor
 • Intel®Core™i7 8. generacji,
 • Intel®Core™i5 7. generacji,
 • Intel®Core™i3 7. generacji,
 • Intel®Pentium 4415U
System operacyjny
Windows 10 Home
Wyświetlacz
 • 14-calowy dotykowy HD (1366 x 768)
 • 14-calowy dotykowy FHD (1920 x 1080) IPS
Grafika
 • Intel®Integrated
 • NVIDIA®GeForce®MX130
Kamera
720p HD
Pamięć operacyjna
 • 4 GB DDR4
 • 8 GB DDR4
 • 16 GB DDR4
Pamięć masowa
 • Dysk PCIe SSD 128 GB
 • Dysk PCIe SSD 256 GB
 • Dysk PCIe SSD 512 GB
Bateria
Do 10 godzin
Dźwięk
Głośniki Harman z technologią Dolby Audio™Premium
Zabezpieczenia
Opcjonalny czytnik linii papilarnych
Porty
 • USB-C
 • 2 USB 3.0
 • HDMI
 • Czytnik kart 4 w 1
 • Złącze audio do słuchawek i mikrofonu
Łączność
2×2 Wi-Fi ac
Kolory
 • Onyx Black (onyksowoczarny)
 • Mineral Grey (szary)
 • Liquid Blue (niebieski)
Wymiary (szer. x głęb. x wys.)
328 mm x 229 mm x 17,6 mm
Waga
1,6 kg

Komentarz eksperta

Dawid Kasprzyca, ekspert produktowy, Lenovo Polska:

Poszukując komputera, który nie tylko będzie elegancki i nowoczesny, ale również działał szybko i płynnie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ukryte one są często pod specyficznymi nazwami.  Pierwszym z nich jest procesor. Nowe generacje procesorów najczęściej wyposażone są w 4 rdzenie i opcję wielowątkowości, dzięki czemu wykonamy wiele operacji jednocześnie. Drugim istotnym elementem jest pamięć RAM. W dzisiejszych czasach minimum to wartość 4 GB, które zagwarantuje nam płynność pracy laptopa. Ostatnim elementem odpowiadającym za szybkość działania jest nowoczesny dysk SSD. Jego rola jest ogromna i wpływa m.in. na czas reakcji komputera. Za jego sprawą codzienne zadania sprzęt wykonuje błyskawicznie bez zbędnego opóźnienia, co miało miejsce w przypadku dysków talerzowych sprzed kilku lat.

Szukając dobrego laptopa warto poświęcić chwilę na poznanie dodatkowych podzespołów takich jak karta graficzna, która powinna być dostosowana do naszych wymagań. Jeżeli nie mamy planów grać w wymagające gry, projektować w 3D lub obrabiać multimediów, powinniśmy wybrać zintegrowaną kartę graficzną. W dobie Internetu, gdzie trudno nam wyobrazić sobie pracę czy rozrywkę bez podłączenia z siecią, powinniśmy szukać laptopów z kartą sieciową wspierającą najnowszy standard AC. Gwarantuje on wykorzystanie pełnego potencjału łącz internetowych, które dostarczane są przez operatorów kablowych.