76 ciał dzieci z wyrwanymi sercami leżało pod ziemią. Jaki był powód mordu sprzed 1000 lat?

Na stanowisku archeologicznym Pampa La Cruz w Peru odkryto 76 szkieletów dzieci z wyciętymi sercami. Prawdopodobnie archeolodzy natrafili na pochówek rytualny sprzed prawie 1000 lat.
76 ciał dzieci z wyrwanymi sercami leżało pod ziemią. Jaki był powód mordu sprzed 1000 lat?

Podczas wykopalisk archeologicznych na stanowisku Pampa La Cruz badacze natrafili na 76 szkieletów ludzkich. Należały one do dzieci. Na kościach były widoczne ślady poprzecznych nacięć, zatem sugeruje się, że po śmierci wycięto im serca. O odkryciu donosi serwis LiveScience.

Czytaj też: Ponad 100 osób złożonych w ofierze. W ustach umieszczono im niebieski sznurek

Prawdopodobnie został dokonany tutaj rytualny pochówek. Wszystkie ciała zostały pochowane w wyprostowanej pozycji ze stopami skierowanymi w kierunku wschodnim. Szkielety znaleziono na górze usypanego kopca.

Pampa La Cruz jest miejscem, w którym już wcześniej natrafiano na masowe groby dzieci. Liczba odnalezionych tutaj ciał liczona jest już w setkach. Wszystkie należą do przedstawicieli ludu Chimu, w tym również najnowsze 76 szkieletów.

Wcześniej wykonane datowania radiowęglem wskazały na wiek znaleziska około 800-900 lat, czyli okres pomiędzy 1100 – 1200 r. n.e. Wówczas tereny Peru zamieszkiwał lud Chimu.

76 ciał dzieci z wyrwanymi sercami. W jakim celu poświęcono tyle ofiar?

Na to pytanie naukowcy nie mają jeszcze jasnej odpowiedzi. Masowy pochówek pozostawia wiele niewiadomych. Pojawia się jednak kilka hipotez wyjaśniających ten tajemniczy mord. Jedną z nich jest to, że przedstawiciele ludu Chimu mogli poświęcać dzieci w ofierze bogom, aby ci zaś pobłogosławili kolejny sezon zbiorów rolnych. Niedaleko od Pampa La Cruz Chimu zbudowali system nawadniania i być może prosili bóstwa o bogate plony.

Czytaj też: Tę wyspę miały zamieszkiwać niskie, ciemnoskóre postacie. Znalezione szczątki potwierdzają legendę

Inna sugestia ma związek ze zmianami klimatycznymi. Ludność w tak brutalny sposób mogła reagować na zmiany środowiskowe i pogodowe, które wywoływały anomalie El Niño i La Niña.

Odkrycie w Peru budzi wiele niewiadomych. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy, którzy znaleźli szkielety, planują przeprowadzenie bardziej szczegółowych analiz za granicą po uzyskaniu zgody od Ministerstwa Kultury Peru na wywóz szczątków.

Więcej:Peru