Tę wyspę miały zamieszkiwać niskie, ciemnoskóre postacie. Znalezione szczątki potwierdzają legendę

Rdzenni mieszkańcy Tajwanu z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie legendę o niskich, ciemnoskórych postaciach zamieszkujących lokalne góry. Odnaleziona niedawno czaszka wydaje się potwierdzać te doniesienia.
Tę wyspę miały zamieszkiwać niskie, ciemnoskóre postacie. Znalezione szczątki potwierdzają legendę

Została ona zlokalizowana na terenie jaskini i ma co najmniej 6000 lat. Naukowcy są niemal pewni, że szczątki należały do kobiety, a analiza kości udowej sugeruje, iż miała ona około 120 centymetrów wzrostu. Z kolei badania DNA wykazują podobieństwo genetyczne do próbek znalezionych w Republice Południowej Afryki.

Czytaj też: Niezwykłe rekonstrukcje ujawniają, jak wyglądali ludzie średniowiecza. W czym byli podobni?

Historie opisujące te niezwykłe postacie, prowadzące łowiecko-zbieracki tryb życia, sięgają okresu sprzed 4800 lat – właśnie wtedy na Tajwanie pojawili się ludzie, których potomkowie mieszkają tam do dziś. Te niezwykłe postacie, cechujące się niskim wzrostem i ciemną skórą, w pewnym momencie zniknęły. Dotyczące ich historie przez długie lata uznawano natomiast za legendy.

Ponieważ grupy Negrito [tak naukowcy nazywają te postaci, przyp. red.] charakteryzują się niską posturą, ciemną skórą i kędzierzawymi włosami, wszystkie grupy o podobnym fenotypie w sąsiednim regionie, w tym Mani w południowej Tajlandii, grupy Semang w Malezji Półwyspowej i Andamańczycy na Wyspach Andamańskich są często nazywane zbiorczo Negritos.piszą autorzy badań opublikowanych w World Archeology

Co ciekawe, na Tajwanie występuje 16 opisanych grup austronezyjskich i wszystkie oprócz jednej przekazują sobie legendy o tych niezwykłych postaciach. Legendy wywodzą się z trzech głównych okresów kulturowych: chińskiej dynastii Qing od 1683 do 1895, okresu japońskiego panowania od 1895 do 1945, a następnie ery po 1945 roku. W dokumentach sprzed lat pojawiły się informacje sugerujące, iż Negritos mówili odrębnym językiem i krzyżowali się wyłącznie między sobą.

Jak do tej pory zebrano co najmniej 258 legend przekazywanych sobie przez rdzennych mieszkańców Tajwanu. Niektórzy z nich opisywali tajemnicze postacie jako swoich przodków, podczas gdy inni doszukiwali się ich wrogiego nastawienia. Jedno plemię, Saisiyat, twierdzi, że grupa nazywana przez nich Ta’ai przekazała im wiedzę na temat medycyny, śpiewu, tańca i innych rytuałów.

Czytaj też: Skarb ukryty w ścianie. To kosztowności z odległych czasów

Ponad 1000 lat temu doszło do potyczki między Saisiyat i Ta’ai, która zakończyła się utonięciem tych drugich w rwących wodach rzeki Chu Fung-lu. Jeśli chodzi o wspomniane we wstępie szczątki kobiety to znaleziono je w jaskini Xiaoma. Została ona ułożona w pozycji charakterystycznej dla pochówków łowców-zbieraczy w południowych Chinach i Azji Południowo-Wschodniej na przestrzeni ostatnich 50 000 lat. Być może dalsze badania dostarczą odpowiedzi na pytanie o to, kim lub czym były te niezwykłe postacie.