90 lat złotego i dokonania Władysława Grabskiego – nowa wystawa w NBP

Zastąpił markę polską i był pierwszym polskim środkiem płatniczym, który dzielił się na 100 groszy. 90 lat temu na przełomie kwietnia i maja złoty oficjalnie stał się walutą obowiązującą na terenie II Rzeczypospolitej.

Kulisy tamtych wydarzeń prezentuje zorganizowana przez Narodowy Bank Polski wystawa poświęcona Władysławowi Grabskiemu, jednej z najważniejszych postaci tamtego okresu.

Ustawa decydująca o tym, że nowa polska waluta będzie nazywana złotym, została uchwalona przez Sejm w 1919 r. Ostatecznie do obiegu złoty wszedł na przełomie kwietnia i maja 1924 r. Wiązało się to z rozpoczęciem działalności przez Bank Polski SA, które przypadło na 28 kwietnia 1924 r. Zgodnie z kursem wymiany wartość 1 złotego wynosiła aż 1 800 000 marek polskich. Natomiast za 1 dolara trzeba było zapłacić 5,18262 złotych. To był dopiero początek walki o zapewnienie stabilności polskiej walucie – walki, która toczyła się na tle światowego kryzysu.

Tematem najnowszej wystawy w Narodowym Banku Polskim jest najważniejsza postać tamtego okresu, twórca reformy walutowej – Władysław Grabski. Zebrano na niej unikatowe materiały prezentujące ówczesne życie polityczne. Zwiedzający mają także niepowtarzalną okazję do poznania życia prywatnego Władysława Grabskiego. Wśród eksponatów znalazły się bowiem jego książki, nuty ulubionych utworów czy pokaźny zbiór biletów wizytowych i zaproszeń od najważniejszych postaci polskiej i światowej sceny politycznej.


Wystawę można bezpłatnie zwiedzać do 5 września w Oddziale Okręgowym NBP przy placu Powstańców Warszawy 4 w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–19.00).