90% pracujących matek w pandemii odczuwa większy stres i niepokój

Zgodnie z ostatnim sondażem, który przeprowadziła organizacja związkowa TUC, aż 71 procentom brytyjskich matek odmówiono bezpłatnego urlopu, mimo że szkoły ich dzieci pozostają zamknięte. Badacze podkreślają szybkie odwrócenie tendencji w zakresie równości płci, której naprawa może potrwać kolejnych kilkadziesiąt lat.

Sondaż został przeprowadzony wśród 50 000 kobiet, ujawnił kryzys, z jakim borykają się pracujące matki, i został opisany przez TUC jako “wołanie o pomoc”. Pełniąca funkcję Sekretarza generalnego TUC Frances O’Grady powiedziała, że brak wsparcia rządu dla pracujących rodziców spowodował ogromne trudności finansowe i stres, a najmocniej uderzył w nisko opłacane matki i rodziców samotnie wychowujących dzieci.

“Tak jak przy pierwszym lockdownie, to mamy biorą na swoje barki większość opieki nad dziećmi” – powiedziała – “Dziesiątki tysięcy mam powiedziały nam, że są zrozpaczone. Na dłuższą metę nie da się normalnie pracować, jednocześnie opiekując się dziećmi i nadzorując ich postępy w szkole.”

Od kwietnia 2020 roku program utrzymania miejsc pracy pozwala szefom na urlopy dla rodziców, którzy nie mogą pracować z powodu braku opieki nad dziećmi, ale badanie wykazało, że 78% pracujących matek nie otrzymało propozycji urlopu.

Badanie TUC wykazało, że 90% pracujących matek zaobserwowało u siebie wzrost poziomu lęku i stresu podczas ostatniej blokady, podczas gdy prawie połowa z nich (48%) obawia się, że  z powodu obowiązków związanych z opieką nad dziećmi zostanie potraktowana negatywnie przez pracodawców. Badanie wskazuje również na powszechny brak świadomości wśród pracowników, że mogą oni prosić o zwolnienie z pracy z tytułu obowiązku opieki nad dziećmi – dwie na pięć matek nie wiedziały, że program jest dostępny dla rodziców dotkniętych zamknięciem szkół lub przedszkoli.

Chociaż badacze zaprosili do udziału w sondażu rodziców wszystkich płci, mężczyźni stanowili jedynie 7 proc. respondentów (2660 osób), co sugeruje, że poruszana kwestia jest w dużym stopniu związana z płcią.  W przypadku 167 ojców (w porównaniu do 3100 matek), którzy prosili o urlopy macierzyńskie, 75 proc. wniosków zostało odrzuconych. U kobiet sytuacja rysowała się tu podobnie – 71 procent spotkała się odmową. I podczas gdy 25 proc. respondentów obu płci musiało wykorzystać do celów opiekuńczych swój coroczny urlop wypoczynkowy, to 10 proc. mężczyzn i aż 18 proc. kobiet zostało zmuszonych do obcięcia godzin pracy na rzecz opieki nad dziećmi, a co za tym idzie – obcięcia również wypłaty.

W wyniku szokujących rezultatów sondażu organizacja TUC wzywa rząd i właścicieli firm do  zmian – pracownicy, którzy opiekują się dziećmi, powinni mieć prawo do bezpłatnego urlopu, a także możliwość 10 dni płatnego urlopu, a także do elastyczności zatrudnienia i wyższego wynagrodzenia na czas choroby.

“Samo udostępnienie pracownikom tygodni bezpłatnego urlopu nie jest rozwiązaniem” – powiedziała O’Grady – “Szefowie muszą postępować właściwie i oferować maksymalną elastyczność mamom i ojcom, którzy nie mogą pracować z powodu opieki nad dziećmi”.