ABBYY nadaje impet IMPACT-owi – historycznemu projektowi badawczemu Komisji Europejskiej

Udział firmy ABBYY w projekcie IMPACT bazuje na jej uczestnictwie we wcześniejszych udanych, europejskich projektach cyfryzacyjnych, takich jak projekt METAe. W jego ramach ABBYY opracowała program FineReader XIX przeznaczony specjalnie do rozpoznawania historycznych czcionek – fraktury i „Black Letter”, które występują w tekstach publikowanych w latach 1800 – 1938. Rozwiązania ABBYY zastosowano również w projekcie Digitisation-on-Demand, którego celem jest cyfryzacja milionów książek w celu ich udostępnienia w formie elektronicznej. Także niemiecki Instytut Komunikacji Medialnej Fraunhofera (IMK) z powodzeniem wykorzystał oprogramowanie ABBYY FineReader SDK z funkcją rozpoznawania czcionek historycznych celem cyfryzacji archiwum gazety „Neue Zürcher Zeitung”.

Firma ABBYY, czołowy dostawca rozwiązań z dziedziny rozpoznawania i przetwarzania dokumentów oraz usług lingwistycznych, poinformowała, że są już pierwsze efekty udziału w projekcie badawczym Komisji Europejskiej IMPACT. Projekt ten ma na celu przekształcenie historycznych tekstów drukowanych na archiwa cyfrowe.

Projekt IMPACT (skrót od IMProving ACcess to Text) obejmuje zasięgiem całą Europę i jeszcze przed końcem 2011 roku ma znacząco poprawić dostęp do tekstów historycznych powstałych przed 1900 rokiem dzięki innowacjom technologicznymi. Firma ABBYY dostarcza dla tego projektu oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków (OCR), jak również fachową wiedzę w zakresie rozpoznawania zabytkowej czcionki.

Udostępniana przez ABBYY technologia OCR nie tylko umożliwia pełną cyfryzację obrazów historycznych dokumentów, ale umożliwia także ich przeszukiwanie i integrację z systemami używanymi do tworzenia leksykonów. Z kolei doświadczenia pozyskane dzięki trwającemu już cztery lata projektowi, pozwalają ABBYY stale udoskonalać swoje produkty i zastosowaną w nich technologię.

„W oprogramowaniu OCR nie było dotąd zaawansowanych funkcji potrzebnych do zadowalającego przekształcania zeskanowanych stron na pełny tekst lub pliki XML, szczególnie gdy w grę wchodziły stare książki, czasopisma i gazety,” powiedział Aly Conteh, członek rady nadzorczej projektu IMPACT i kierownik programu cyfryzacji w bibliotece British Library. „Dzięki uczestnictwu firmy ABBYY w projekcie IMPACT zyskaliśmy dostęp do najnowocześniejszej technologii OCR, która pozwala uczestnikom projektu na wydajniejsze przetwarzanie dokumentów będących często słabej jakości. Wiemy też, że możemy polegać na tej współpracy, ponieważ ABBYY nieustannie ściśle współpracuje z bibliotekami i innymi partnerami, dążąc do usprawnienia podstawowych rozwiązań technologicznych” – dodał Aly Conteh.

„Cyfryzacja może nie tylko przyczynić się do zachowania europejskiego dziedzictwa intelektualnego dla przyszłych pokoleń. Może również otworzyć drzwi archiwów i udostępnić ich skarby milionom naukowców, studentów i zwykłych czytelników na całym świecie,” wyjaśnił Andrey Isaev, dyrektor działu produktów SDK w firmie ABBYY.