ACER EKSPERT: Magia obrazu 3D

Wszystko zaczęło się od kina. Później dołączyła telewizja. Teraz w domowych warunkach możemy podziwiać trójwymiarowe obrazy wykorzystując coraz to nowe urządzenia 3D

Staje się to tym łatwiejsze, że teraz możemy mieć dla siebie komplet takich urządzeń, które zapewnią nam doskonały obraz np. gier lub filmów. Acer jako pierwszy dostarcza już notebook,  monitor i projektor 3D.

Skąd się bierze głębia?

W dużym uproszczeniu postrzeganie głębi zapewnia nam… ok. 5 centymetrów, które dzieli lewe oko od prawego. Dzięki temu każde z nich postrzega obiekt z nieco innej perspektywy. Nasz mózg przerabia te dane na dystans między obiektami. Obraz 3D nagrywany jest więc kamerą z dwoma obiektywami oddalonymi od siebie tak jak oczy. Aby odtworzyć głębię na ekranie, potrzebujemy jednak „wspomagania”. I do tego właśnie służą okulary 3D. Dzięki nim każde oko otrzymuje „swój” obraz.

Jak oszukać oczy i mózg?

Początkowo wykorzystywano okulary z czerwoną folią w jednym i zieloną lub niebieską w drugim oku. Obrazy miały wtedy jednak brzydkie kolory. Następnie na rynku pojawiły się okulary, które znamy z kin, czyli okulary polaryzacyjne, filtrujące obraz dla każdego oka.

Dziś coraz częściej stosuje się okulary migawkowe. W tym przypadku na ekranie wyświetlane są na zmianę obrazy dla lewego i prawego oka – patrz schemat obok. Ciekłokrystaliczne okulary aktywnie blokują obraz, który dociera do naszych oczu, na przemian otwierając i zamykając w odpowiednim momencie lewą lub prawą soczewkę. Otwieranie i zamykanie jest zsynchronizowane z komputerem za pomocą podczerwieni. Nasz mózg składa klatki razem i generuje obraz stereoskopowy.

Jaka jest jakość obrazu z laptopa?

Właśnie w ten sposób działają wyświetlacze laptopów Acer z serii Aspire 5745DG, które współpracują z technologią NVIDIA 3D Vision. Co ważne, w przypadku tych note-booków nie potrzebujemy filmów kręconych  w technologii 3D. Oprogramowanie Acer Arcade Deluxe na bieżąco przekształca obrazy dwuwymiarowe z pliku wideo lub DVD na 3D. Wbudowany port HDMI obsługuje przesyłanie obrazu 3D, do komputera można więc podłączyć np. monitor Acer  3D HN274H, który jako pierwszy na świecie 27-calowy monitor wyposażony w technologię HDMI 3D NVIDIA umożliwa wyświetlanie obrazu 3D w rozdzielczośći Full HD. W monitor wbudowano nadajnik podczerwieni, który przesyła sygnał do okularów z aktywną migawką.

Co ważne, istnieje możliwość używania kilku par okularów równocześnie, a więc nie ma problemów z grą w kilka osób. Jeśli ekran będzie za mały do laptopów serii Acer Aspi-re 5745DG, można podłączyć projektor Acer H5360 3D, wtedy trójwymiarowe obrazy w jakości HD o natywnej rozdzielczości 720p będą „wychodzić” z białych ścian.

Czy okulary zawsze będą konieczne?

Przyszłość będzie należała do projektorów holograficznych, które pozwolą nam oglądać obrazy 3D bez okularów.  Do tej pory głównym problemem było dostatecznie szybkie odświeżanie obrazów, tak by symulować ruch obiektów. W ubiegłym roku uczeni z University of Arizona dokonali przełomu i opracowali technologię, dzięki której obraz odświeża się już co 2 sekundy. Być może za kilka lat, gdy wzrośnie wydajność obliczeniowa komputerów, zabawy rodem z holopokładu ze „Star Treka” przestaną być mrzonką.

Tak powstaje obraz 3D

Obraz – na ekranie telewizora, laptopa, z rzutnika – składa się z wyświetlanych naprzemiennie klatek dla lewego i prawego oka. Okulary z aktywną przesłoną mają za zadanie precyzyjnie skierować je zgodnie z adresem właśnie do prawego albo lewego oka. Mózg te dwa różne obrazy odbierane przez oczy interpretuje jako… jeden trójwymiarowy obraz.

Laptop Acer Aspire 5745DG, Monitor Acer HN274H, Projektor Acer H5360 3D