Acer Nitro 5 z najnowszym GPU od NVIDIA – uniwersalny laptop do grania, pracy i tworzenia treści

Stworzenie notebooka, który sprawdzi się w różnych zastosowaniach to wyzwanie, któremu stale próbuje sprostać wielu producentów sprzętu. Acer Nitro 5 z najnowszym układem NVIDIA® GeForce RTX™ z serii 40 jest przykładem wszechstronnego komputera. Przekonacie się sami, że da się go używać zarówno do celów rozrywkowych, w środowisku pracy, a także do zajęć kreatywnych z zakresu szeroko pojętej kreacji treści multimedialnych.
Acer Nitro 5 z najnowszym GPU od NVIDIA – uniwersalny laptop do grania, pracy i tworzenia treści

Na przestrzeni ostatniej dekady komputery przenośne praktycznie dorównały konstrukcjom desktopowym. Bez obaw możecie je zabrać do pracy, na wakacje, a także w miejsca, gdzie będą używane jako narzędzia do materializowania kreatywnej twórczości. Acer Nitro 5 napędzany najnowszym układem NVIDIA® GeForce RTX™ z serii 40 i procesorem Intel Core 12. generacji stanowi ciekawą propozycję dla użytkowników szukających uniwersalnej maszyny. Laptop ma solidny zapas mocy na długie lata i wyróżnia go dobry stosunek jakości do ceny.

Acer Nitro 5 – co warto o nim wiedzieć

Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać przeznaczenie laptopa Acer Nitro 5. Dyskretna stylistyka nie przypomina maszyn typowo gamingowych, dzięki czemu konstrukcja zamknięta w czarnej, matowej obudowie nie rzuca się nadmiernie w oczy. Jednostka o wymiarach 360,4 x 271,09 x 26,9 mm waży 2,6 kg i spokojnie zmieści się do typowego plecaka, a po otwarciu klapy ujawnia podświetlaną klawiaturę z sekcją numeryczną. Umieszczony nad nią podłużny, dziurkowany pasek, kryje zestaw dwóch głośników stereo z obsługą technologii symulacji dźwięku przestrzennego (DTS:X). Otwory wentylacyjne umieszczono po bokach oraz z tyłu obudowy. Powietrze do chłodzenia CPU i GPU zasysane jest od spodu przez dwa wentylatory, których pracą można sterować z poziomu firmowego oprogramowania o nazwie NitroSense.

Sercem komputera jest układ NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 z 8 GB niskonapięciowej pamięci RAM GDDR6. W proponowanej wersji Acer Nitro 5 ma 16 GB pamięci RAM typu DDR5, którą można rozszerzyć do 32 GB. Dane są zapisywane na dysku SSD o pojemności 1 TB (PCIe NVMe). Taka kombinacja komponentów daje pewność, że komputer nie podda się nawet bardziej wymagającym operacjom i w zupełności wystarczy do roli narzędzia do gamingu, pracy oraz kreacji treści multimedialnych. Rzućmy jeszcze okiem na porty umożliwiające komunikację z akcesoriami. Producent postawił na nowoczesne technologie, co potwierdza obecność portu USB-C zgodnego ze standardem DisplayPort i Thunderbolt 4 (transfer na poziomie 40 Gb/s). Zestaw gniazd uzupełniają szybkie porty USB (2x USB 3.2 Gen 2; 1x USB3.2 Gen1), gniazdo Ethernet, HDMI 2.1 i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Acer Nitro 5 jako maszynka do gier

Proponowany model Acer Nitro 5 ma matowy ekran IPS o przekątnej 15,6″ (proporcje 16:9) i rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli), którego zawartość jest odświeżana z częstotliwością do 144 Hz. Możemy więc liczyć na płynną rozgrywkę nawet w bardzo szybkich i dynamicznych grach akcji. Ramka wokół trzech krawędzi ekranu została wyszczuplona, dzięki czemu nie odwraca uwagi od tego, co dzieje na wyświetlaczu. Za operacje obliczeniowe w Acer Nitro 5 odpowiada procesor Intel Core™ i7-12650H (10 rdzeni, 16 wątków, taktowanie 2,69 GHz), który da się wykręcić do częstotliwości aż 4,7 GHz.

Taka konfiguracja spokojnie daje sobie radę z najbardziej wymagającymi tytułami pokroju Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, Alan Wake 2 czy Diablo IV. Wszystko za sprawą kilku kluczowych technologii NVIDIA, wśród których na pierwszy plan wysuwa się technika symulacji oświetlenia o nazwie Ray Tracing (tzw. śledzenie promieni), a także jej bardziej zaawansowana forma, czyli Path Tracing (tzw. śledzenie ścieżek).

W odróżnieniu od rasteryzacji, czyli nadal najpopularniejszej metody tworzenia oświetlenia w grach, Ray Tracing nie zatrzymuje promienia światła na pierwszym obiekcie graficznym, w którego uderzy. Silnik gry rzeczywiście śledzi promienie, dzięki czemu może symulować znacznie naturalniejsze oświetlenie, a więc głównie cienie oraz odbicia światła. Wymaga to jednak większej mocy obliczeniowej, do czego w kartach NVIDIA służy wyspecjalizowany zestaw rdzeni RT.

Jeszcze wyższy poziom symulacji oświetlenia reprezentuje Path Tracing. Technika opiera się na odbijaniu promieni w losowych kierunkach dla każdego piksela w obrazie wyjściowym. Uzyskujemy jeszcze bardziej realistyczne efekty w zakresie cieni, głębi ostrości, rozmycia ruchu, okluzji otoczenia lub oświetlenia pośredniego. Path Tracing jest z tego względu nazywany Full Ray Tracingiem.

Background
Foreground
Rasteryzacja vs Path Tracing

Powyższy screen z gry Cyberpunk 2027: Widmo wolności wskazuje różnice między tradycyjną rasteryzacją (po lewej), a Ray Tracingiem i Path Tracingiem (po prawej). Jakość oświetlenia, cieniowania oraz odbić jest wyraźnie wyższa przy Ray Tracingu i Path Tracingu.

Background
Foreground
Rasteryzacja vs Path Tracing

Do tego zestawu trzeba jeszcze dołączyć DLSS (Deep Learning Super Sampling). To technika wykorzystująca uczenie głębokie (jedną z podgałęzi sztucznej inteligencji) do generowania większej liczby klatek na sekundę (początkowo w mniejszej rozdzielczości), a następnie upscalingu ich do natywnej rozdzielczości. Poprawa płynności obrazu na szczęście nie odbywa się kosztem jego jakości, a za przetwarzanie danych w GPU odpowiedzialne są rdzenie Tensor zaprojektowane pod kątem pracy z SI.

W najnowszej odsłonie DLSS (3.5) dorzucono również rozwiązanie o nazwie Ray Reconstruction (rekonstrukcję promieni), która poprawia jakość oświetlenia generowanego przez Ray Tracing, wykorzystując do tego automatyczne odszumianie generowane przez sieci neuronowe (efekty widać na powyższym wideo). Do tego mamy jeszcze NVIDIA Reflex, technologię skracającą czas reakcji na działania gracza wyświetlane na monitorze. Na przykładzie gry Counter-Strike 2 prezentuje to poniższe wideo.

W grze Alan Wake 2 (wideo niżej) widać działanie wszystkich najważniejszych technologii NVIDIA: Path Tracingu (znanego również jako Full Ray Tracing), akcelerację i ulepszenie jakości klatek (DLSS w wersji 3.5 z rekonstrukcją promieni) oraz minimalizację input lagu, czyli NVIDIA Reflex. 

Wszystkie te możliwości zawdzięczamy nowej architekturze kart NVIDIA® GeForce RTX™ z serii 40 o nazwie Ada Lovelace (następcy architektury Ampere), na którą składają się m.in. rdzenie Tensor 4. generacji i rdzenie RT 3. generacji. Wydajność Ray Tracingu podniosła z kolei technika Shader Execution Reordering (SER), która dodatkowo zwiększa częstotliwość generowania klatek.

Co ciekawe, okazuje się, że żywe zainteresowanie technologiami NVIDIA zaszytymi w kartach na nowej architekturze Ada Lovelace wykazują również sami gracze. Masowo apelują o ich dodanie w niektórych nowych grach, a niech za przykład posłuży tu Helldivers II, wydana niedawno kooperacyjna strzelanka, która jest obecnie na szczycie popularności wśród użytkowników serwisu Steam. Developer do tej pory nie uwzględnił w ustawieniach takich opcji, jak DLSS czy Ray Tracing, ale przypuszczalnie niedługo będzie musiał ulec namowom graczy oczekujących możliwie płynnej i efektownej rozgrywki.

Acer Nitro 5 jako komputer do codziennej pracy

Czego wymagamy od przenośnego komputera, który będzie się sprawdzać w codziennych służbowych zadaniach? Na pewno długiego czasu pracy na baterii, jeśli chcemy wykonywać nasze obowiązki poza biurem. W przypadku Acer Nitro 5 mamy do dyspozycji akumulator litowo-jonowy o pojemności 57,5 Wh, który zależnie od poziomu obciążenia wystarczy do większości codziennych zadań i nie wymaga biegania wszędzie z zasilaczem w komplecie. Na pewno przyda się też szybkie i niezawodne Wi-Fi. W tym zakresie maszyna również nie zawodzi za sprawą obecności modułu Killer Wi-Fi 6 AX1650i, a także dwuzakresowej obsługi standardów 802.11 a/b/g/n+acR2+ax oraz wsparcia dla technologii 2×2 MU-MIMO. System łączności dopełnia karta sieciowa Killer Ethernet E2600, 10/100/1000 Mb/s oraz Bluetooth 5.0.

Acer Nitro 5 jako narzędzie do tworzenia treści multimedialnych

NVIDIA ma osobny pakiet sterowników przeznaczony dla twórców (Studio). Są one wydawane nieco rzadziej od sterowników dla graczy (Game Ready), zazwyczaj w cyklu miesięcznym, a data ich udostępnienia zbiega się w czasie z premierami aplikacji zewnętrznych służących do tworzenia multimedialnych treści. Chodzi o możliwie jak największą zgodność i komfort pracy z tymi narzędziami. Oczywiście w dowolnym momencie możesz się przełączać między sterownikami Game Ready i Studio w aplikacji GeForce Experience, żeby wycisnąć maksimum wydajności zarówno w grach, jak i podczas tworzenia treści.

Na twórców czeka nie tylko osobny pakiet sterowników, ale również obszerny zestaw dodatkowych narzędzi na platformie pod nazwą NVIDIA Studio. Dla osób zajmujących się szeroko pojętym streamingiem treści przyda się NVIDIA Broadcast. Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji narzędzie pozwala dostosować parametry pracy mikrofonu (odszumianie, usuwanie echa pomieszczenia), głośników oraz kamery wbudowanej lub podłączonej do laptopa. W sekcji poświęconej kamerze warto zwrócić uwagę na możliwość rozmycia, usuwania i podmiany tła, automatyczną ramkę lub winietę śledzącą głowę streamera, a także funkcję imitującą utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego. Proces sprzętowego kodowania wideo z wykorzystaniem NVENC zastosowany w NVIDIA Studio podbija liczbę klatek w trakcie transmisji i czyni całe doświadczenie przyjemniejszym do oglądania.

Uniwersum dodatkowych aplikacji ujawni się po zainstalowaniu platformy NVIDIA Omniverse. To tam znajdziemy m.in. narzędzie o nazwie NVIDIA Canvas, które zmienia proste pociągnięcia pędzla w realistyczne krajobrazy, wykorzystując do tego potencjał generatywnego AI. Z kolei RTX Remix podrasuje dla Was screeny z ulubionych gier, które z racji upływu czasu mogą już tak dobrze nie wyglądać. Poniższe wideo prezentuje wspomniane narzędzie NVIDIA Canvas w akcji.

Acer Nitro 5 z GPU NVIDIA® GeForce RTX™ serii 40 i CPU Intel Core 12. generacji to solidny partner na lata

Przy cenie proponowanej konfiguracji oscylującej w okolicach 5 949 zł Acer Nitro 5 wydaje się kompanem, który pozostanie z nami na długie lata. Komputer jest w stanie wykorzystać pełny potencjał układu RTX serii 40 i płynące z tego faktu korzyści (obsługa DLSS 3.5, Ray Tracing, Path Tracing, NVIDIA Reflex), a przy tym zachowuje wysoką kulturę pracy. W połączeniu z nowoczesnym procesorem Intel Core i7 12. generacji stanowi solidną bazę pod najróżniejsze zastosowania, począwszy od rozrywki, przez codzienną pracę, skończywszy na działaniach kreatywnych. Producent udziela na notebooka dwuletniej gwarancji, a sprzęt w proponowanej konfiguracji kupicie już teraz w sieci sklepów Media Expert.

Lokowanie produktu: Acer