Apple pracuje nad nową funkcją zdrowotną. Trafi na pokład… AirPodsów

W ostatnich latach Apple kładzie duży nacisk na funkcje zdrowotne w swoich urządzeniach. Dotyczy to się tylko Apple Watch, ale również iPhone’ów oraz iPadów. Okazuje się jednak, że wkrótce także AirPodsy będziemy mogli zaliczyć do tych sprzętów, które mogą monitorować nasz stan zdrowia.
Apple pracuje nad nową funkcją zdrowotną. Trafi na pokład… AirPodsów

W ubiegłym roku Apple po raz kolejny zaktualizował swoje słuchawki AirPods Pro, dodając do nich całą masę ulepszeń. Spodziewaliśmy się więc, że na kolejne przyjdzie nam zaczekać przynajmniej do przyszłego roku. I faktycznie, największe nowości zostaną zarezerwowane dla przyszłych modeli, ale w tym roku też coś dostaniemy. W swoim najnowszym biuletynie Power On, Mark Gurman znów uraczył nas całą masą informacji na temat nadchodzących sprzętów Apple’a, sporo czasu poświęcając nowym AirPodsom.

Jakie nowości przyniosą kolejne AirPodsy?

Od dawna mówi się, że seria iPhone 15 będzie przełomowa, bo na pokładzie modeli Pro producent porzuci złącze Lightning, wymieniając je na USB-C. To nieuchronny — choć dość szybko poczyniony — krok, wynikający z nowego prawa przyjętego przez Unię Europejską. Apple chce podobno zacząć wdrażać to rozwiązanie już teraz, zamiast czekać do ostatniej chwili. Okazuje się również, że USB-C znajdzie się też na pokładzie tegorocznych AirPodsów Pro 2. Cóż, dla osób, które będą chciały od razu zaopatrzyć się w nowy smartfon i słuchawki, będzie to z pewnością świetna wiadomość.

Jednak o ile takie ulepszenie jest mile wyczekiwane, to prawdziwe udoskonalenia Apple zatrzyma na kolejne lata. Wedle doniesień, przyszłe AirPodsy Pro będą oferować nie tylko funkcjonalności typowe dla słuchawek, bo za ich pośrednictwem producent będzie chciał zadbać o nasze zdrowie. Tak, dobrze czytacie. Gigant z Cupertino zamierza umieścić w słuchawkach funkcje śledzenia zdrowia. Mowa tutaj o pomiarze temperatury i teście słuchu, który pomoże w diagnozowaniu problemów użytkownika.

Brzmi to, jak naprawdę świetny pomysł, a na dodatek – bardzo przydatny. Od dawna smartfony pokazują nam powiadomienia, gdy podczas używania słuchawek przez dłuższy czas mamy ustawioną zbyt wysoką głośność. iPhone’y poszły z kolei o krok dalej, bo w aplikacji Zdrowie alarmują również o zbyt wysokim poziomie hałasu, dlatego możliwość sprawdzenia słuchu byłaby dobrym uzupełnieniem tych opcji.

Według informacji test polegałby na odtwarzaniu różnych tonów i dźwięków, które miałyby umożliwić słuchawkom określenie, jak dobrze słyszy użytkownik. Nie jest to w żadnym stopniu profesjonalny medyczny test, ale tak samo, jak w przypadku funkcji śledzenia zdrowia w smartfonach czy smartwatchach, może dać nam ogólne pojęcie na temat stanu naszego organizmu. Dzięki temu możemy mieć bardziej na uwadze nasz słuch i w razie jakichś nieprawidłowości, udać się do lekarza. Ciekawa jestem też tego, czy takie ulepszenie będzie wiązało się z jakimiś zmianami w zakresie konstrukcji, czy wszystko leży po stronie oprogramowania. Jeśli to drugie, jest szansa, że Apple nie ograniczy się tylko do najnowszych modeli słuchawek, a rozszerzy dostępność funkcji również na starsze modele. Byłaby to naprawdę świetna wiadomość.

Jeśli zaś chodzi o czujnik pomiaru temperatury, taka funkcja brzmi już mniej ekscytująco, bo przecież mamy ją już na pokładzie Watch Series 8 oraz Watch Ultra. Z jednej więc strony niektórzy mogą się zastanawiać, po co w ogóle powielać coś, co już znajdziemy w innych urządzeniach, ale z drugiej może być ku temu jeden, bardzo istotny powód — pomiar temperatury dokonany w kanale słuchowym może dac dokładniejszy wynik niż ten uzyskany z nadgarstka.

Tak czy inaczej, na takie ulepszenia jeszcze sobie poczekamy. Gurman niestety nie sprecyzował, kiedy Apple wypuści AirPodsy z funkcjami zdrowotnymi. Nie stanie się to w tym roku, ale nie ma też pewności, że taka nowość pojawi się wraz z kolejną generacją.