Ale historia! Książki nie tylko dla fanów militariów

Niezwykli bohaterowie, niesamowite odkrycia naukowe, imponujące pojazdy i wstrząsające wspomnienia. Militarna literatura historyczna bywa lepsza od niejednego filmu sensacyjnego.

Mówi się, że to matematyka jest królową nauk, ale bez fundamentu, jaki stanowi wiedza o naszej przeszłości wciąż powtarzalibyśmy błędy naszych przodków. Właśnie dlatego warto sięgać do książek poświęconych historii i militariom.

Rozszyfrować Enigmę

Opowieść o złamaniu kodu najdoskonalszej maszyny szyfrującej czasów II Wojny Światowej stała się kanwą kilku hollywoodzkich filmów. Żaden z nich nie pokazał jednak tego, jak wielką rolę w tym przełomowym wydarzeniu odegrała grupa polskich matematyków. Marek Grajek, pasjonat i ekspert od kryptologii, w książce “Enigma. Bliżej prawdy” stara się to zmienić, pokazując sytuację jako niezwykłe wyzwanie podjęte przez wybitnych polskich naukowców.

Przypominając o roli naszych rodaków nie zapomina jednak o osadzeniu tej pełnej zwrotów akcji historii w kontekście wydarzeń na froncie oraz walki kontrwywiadów. Kogo zaś wciągnie świat szyfrołamaczy, ten może sięgnąć po inną publikację Grajka – “Nie tylko Enigma” w porywający sposób relacjonującą zmagania deszyfrantów z niemieckimi zabezpieczeniami depesz dalekobieżnych. Urządzenie skonstruowane wówczas przez kryptologów stało się prototypem komputera elektronicznego.

Zabójcza Lilia

W czasach, gdy w wielu europejskich krajach dziewczęta nie miały prawa zaciągać się do wojska, rosyjskie kobiety nie tylko miały własny krój mundurów, ale też tworzyły bataliony. Gdy więc Lidia “Lilia” Władimirowna Litwiak siadała za sterami myśliwca i ruszała do walki nazistowskim najeźdźcą, jej rodaków nie dziwiła obecność kobiety za kokpitem maszyny wojskowej.

Lidia Litwiak była jednak wyjątkowa o tyle, że była jednym z najlepszych i najskuteczniejszych pilotów. Talent myśliwski, przejawiany przez tę długowłosą blondynkę w czasie krwawych bojów z Niemcami, uczynił z niej legendę. Dopiero jednak upór Billa Yenne, autora książki “Biała Róża ze Stalingradu”, sprawił, że powstała tak kompletna biografia tej niezwykłej kobiety. Na niemal czterystu stronach nie zabrakło miejsca na relacje przyjaciół, znajomych i rodziny, obszerne cytaty z artykułów prasowych i akt Lilii.

Afgańskie straty

Każda z wojen – niezależnie od bezpośredniego zasięgu działań militarnych – wpływa na sytuację geopolityczną świata. Każda z wojen zostawia też głębokie ślady w psychice zarówno tych, którzy brali w niej udział, jak też ich bliskich. O tym, jak konflikt w Afganistanie zmienił życie polskich rodzin opowiada wybitny zbiór wywiadów i fotografii duetu reporterskiego Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. “Straty” to wstrząsające świadectwo zniszczenia, opowieść o żołnierzach polskich sił zbrojnych, którzy zginęli lub zostali okaleczeni na misjach, oraz ich bliskich. Rigamonti pokazują, że strach, ból, zrujnowane życie i zaprzepaszczone marzenia nie dotyczą wyłącznie tych, którzy są bezpośrednimi ofiarami wojny.

Wojenne zabytki

Zwiedzanie takich obiektów jak bunkry, wyrzutnie rakiet, magazyny amunicji, czy opustoszałe koszary staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Równie fascynujące jest odkrywanie zapomnianych fortów, twierdzy i cytadel. W Polsce znajduje się niemal 16 tysięcy obiektów budownictwa obronnego, wiele z nich to świadkowie wielkiej historii. Autorzy książki “Militarna turystyka kulturowa” pokazują, jak rozwój wojskowej architektury łączył się z przemianami kulturowymi i zachęcają do samodzielnego tropienia tajemnic przeszłości.

Czołg czy tankietka?

Wielkie, ciężkie i budzą respekt. Tyle o czołgach wie każde dziecko. Jak jednak odróżnić T-34 od Tygrysa, co wyjątkowego miał Mark II, czym właściwie jest tankietka i jakie prędkości rozwijają najlepsze pojazdy opancerzone. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można przeglądając niesamowitą, bogato ilustrowaną encyklopedię “Czołgi i pojazdy bojowe”.

Oprócz rysunków czołgów i innych maszyn w różnych rzutach są także szczegółowe opisy i specyfikacja techniczna obejmująca masę, wymiary, zasięg, uzbrojenie, napęd i osiągi. Prawdziwa perełka – nie tylko dla koneserów militariów.