Alkohol szkodzi naszym mózgom. Wystarczy jeden drink dziennie

Kolejne badania potwierdzają, że alkohol ma negatywny wpływ na nasz mózg. Okazuje się, że wystarczy siedem lub więcej jednostek alkoholu tygodniowo, by przyczynić się do zwiększenia poziomu żelaza w mózgu. A to z kolei wiąże się z chorobami Alzheimera i Parkinsona, a na pewno obniża zdolności poznawcze.
Alkohol szkodzi naszym mózgom. Wystarczy jeden drink dziennie

Regularne spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, jest szkodliwe. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, opublikowane w czasopiśmie PLOS Medicine. Zespół dr Anyi Topiwali zbadał zależność między spożyciem alkoholu a poziomem żelaza w mózgu.

Regularne picie niszczy mózg

Naukowcy przebadali 20 965 uczestników z brytyjskiej bazy danych UK Biobank pod kątem spożycia alkoholu. Poddano ich także badaniu diagnostycznemu przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI) – zarówno mózgi, jak i wątroby. Wszystkie osoby biorące udział w eksperymencie wykonywały serię prostych testów oceniających funkcje poznawcze.

Czytaj też: Alkohol a tkanka tłuszczowa. Czy każdy wpływa na nią tak samo?

Mimo iż 2,7% uczestników badania opisywało się jako osoby niepijące, ich średnie spożycie alkoholu wynosiło ok. 18 jednostek tygodniowo. To oznaczało 7,5 puszek piwa lub 6 dużych kieliszków wina. Niby niewiele, bo przecież takimi ilościami się nie upijemy, choć nie do końca.

Spożycie tygodniowo więcej niż siedmiu jednostek alkoholu wiązało się z podwyższonym poziomem żelaza w jądrach podstawnych, które w naszych mózgach pełnią różne funkcje związane z kontrolą ruchów, procesami poznawczymi, emocjami i uczeniem się. Im więcej żelaza w jądrach podstawnych, tym gorsza komunikacja neuronów, a więc i funkcje poznawcze.

Warto podkreślić, że opisane badania są największymi do tej pory dotyczącymi umiarkowanego spożycia alkoholu i związanej z tym akumulacji żelaza. Mogą one mieć jednak daleko idące konsekwencje, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, jak duże jest przyzwolenie społeczne do “okazjonalnego popijania”.

Dr Anya Topiwala mówi:

W największym jak dotąd badaniu, odkryliśmy, że picie więcej niż siedmiu jednostek alkoholu tygodniowo jest związane z akumulacją żelaza w mózgu. Wyższe stężenie żelaza w mózgu z kolei wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą. Nagromadzenie żelaza może leżeć u podstaw związanego z alkoholem pogorszenia zdolności poznawczych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie z powodu skutków nadużywania alkoholu cierpi nawet 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet. Polska należy do grupy krajów z najwyższą średnią konsumpcją – na jednego dorosłego mieszkańca przypada ok. 12,5 l czystego alkoholu rocznie.