Amerykańskie myśliwce dostaną nowe wabiki. To jak “drugie życie” w grze komputerowej

Firma BAE Systems opracuje dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych wabik nowej generacji. Ochroni on amerykańskie myśliwce przed wrogim ostrzałem, zapewniając im coś na kształt “niewidzialności” na polu walki.
Wabiki to ważne wyposażenie myśliwców /Fot. USAF

Wabiki to ważne wyposażenie myśliwców /Fot. USAF

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) wybrała firma BAE Systems do opracowania dwuzakresowego wabika (Dual Band Decoy, DBD), który będzie najbardziej zaawansowanym na świecie środkiem przeciwdziałania częstotliwościom radiowym (RF). Mimo iż nie mówimy tu o nowej broni, a raczej rodzaju “tarczy” przed wrogim ostrzałem, to niewielkie urządzenie naszpikowane elektroniką może znacznie zwiększyć skuteczność samolotów myśliwskich działających w strefach konfliktów.

Po co myśliwcom wabiki?

Wabiki używane przez myśliwce to nic innego jak różnej wielkości urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest zmylenie rakiet przeciwnika w taki sposób, by nie uderzyły w sam samolot. Wabiki często są ciągnięte w powietrzu za maszyną, a w przypadku wykrytego zagrożenia, pilot je uruchamia, by stały się celem dla rakiet wroga. Same ulegają zniszczeniu, ale ratują życie pilota i chronią samolot wart setki milionów dolarów.

Czytaj też: F-35 to najlepsze myśliwce na świecie, ale dopiero teraz dostały kluczową zgodę

Wabik DBD będzie stanowił ewolucję sprawdzonego w walce światłowodowego wabika holowanego AN/ALE-55, który składa się z holowanej jednostki połączonej kablem światłowodowym z elektronicznym czujnikiem znajdującym się na pokładzie myśliwca. Wabik zakłóca działanie radarów wroga i odciąga rakiety od samolotu. DBD będzie mógł zostać wystrzelony przez pilota lub automatycznie w odpowiedzi na zagrożenie, zapewniając dodatkową ochronę w przestrzeni powietrznej.

/Fot. BAE Systems

Don Davidson, dyrektor linii produktów Advanced Compact Electronic Warfare Solutions w BAE Systems, mówi:

Dzięki dwuzakresowemu wabikowi opieramy się na latach sukcesów misji ALE-55 jako systemu zakłócającego o dużej mocy. Dwuzakresowy wabik zapewnia szerokie możliwości, które można zainstalować na różnych samolotach i które można modernizować w celu stawienia czoła przyszłym zagrożeniom.

Wabik DBD zawiera niestandardowe układy scalone BAE Systems, które zapewniają doskonałą wydajność i większe możliwości przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru, wagi i zużycia energii. To sprawia, że DBD jest kluczowym elementem strategii Intrepid Shield firmy BAE Systems, której celem jest utworzenie sfery ochronnej wokół samolotów w wysoce spornych przestrzeniach bojowych, wykorzystującej pełne widmo elektromagnetyczne do wykrywania, wykorzystywania i przeciwdziałania zaawansowanym zagrożeniom.

Początkowe wdrożenie DBD odbędzie się na pokładzie samolotu F/A-18E/F Super Hornet US Navy, a prace rozwojowe i produkcyjne będą prowadzone w zakładach BAE Systems w Nashua w stanie New Hampshire. Rozwój tej technologii oznacza duży krok naprzód w technologii walki elektronicznej, obiecując lepszą ochronę amerykańskich samolotów wojskowych i “wzmacniając zdolności obronne kraju w coraz bardziej złożonej i kwestionowanej globalnej przestrzeni powietrznej”.