Anatomia pieluchy

Inspiracją do powstania jednorazowych pieluszek było samo życie. Dziś jest podobnie – każda pieluszkowa innowacja zaczyna się od uważnej obserwacji dzieci

Pierwsze pieluszki Pampers pojawiły się na rynku już w roku 1961. Choć sam pomysł jednorazowej pieluszki nie był nowy, dopiero produkt firmy Procter&Gamble podbił rynek i zrewolucjonizował życie rodziców na całym świecie. Jedną z osób, która stała za powstaniem produktu, był inżynier Victor Mills. Ten chemik z wykształcenia wykorzystał w pracy rodzinne doświadczenia. Jako dziadek kilkorga dzieci zdawał sobie sprawę, jak bardzo nowoczesnej amerykańskiej rodzinie jest potrzebna wymyślona na nowo, ulepszona pieluszka.

1200 małych testerów

Także dziś każde nowe rozwiązanie poprawiające funkcjonalność pieluszek jest najpierw weryfikowane przez testerów. W tej roli występują najlepsi specjaliści w tej dziedzinie, czyli małe dzieci i ich rodzice. W centrum badawczym Pampers w Schwalbach pod Frankfurtem 250 naukowców – od chemików przez dermatologów po inżynierów – pracuje nad ulepszaniem pieluszek, które co tydzień testuje 1200 małych testerów. Po założeniu pieluszki Pampers – dostępnej na rynku lub prototypowej – maluchy mogą do woli hasać po kolorowych pomieszczeniach pełnych zabawek, a w przerwach są rejestrowane przez wyposażony w 20 kamer skaner 3D. W ten sposób naukowcy sprawdzają, jak pielucha pracuje na ciele dziecka. Czy nie krępuje jego ruchów? Czy pozostaje dobrze dopasowana, nawet gdy jest pełna? 

Rodzice małych testerów zabierają do domu tygodniowy zapas pieluch i drobiazgowe kwestionariusze, do których wpisują uwagi na temat każdej wykorzystanej pieluszki. Także one są później dokładnie analizowane. Innowacje, które się nie sprawdzą, trafiają do kosza, najlepsze zaś są wykorzystywane w nowych pieluszkach wprowadzanych na rynek. Można by pomyśleć, że w pieluszkologii nie ma zbyt wiele miejsca na kreatywność, tymczasem specjaliści z Procter&Gamble zgłosili już ponad 5 tysięcy patentów w tej tylko dziedzinie. W oddziałach koncernu na całym świecie pieluszkami zajmuje się niebagatelna liczba ponad 800 naukowców!

Anatomia pieluszki

Zaprojektowanie dobrze spełniającej swoją funkcję pieluchy jest wyzwaniem. Musi być świetnie dopasowana, a nie szyje się jej na miarę. Każde dziecko ma inną budowę ciała, więc w przedziale wagowym umieszczonym zawsze na opakowaniu są maluchy wysokie, niskie, szczupłe, pulchne i tak dalej. Na dodatek po posiłku obwód brzuszka powiększa się nawet o 8 cm, a pieluszka nie ma prawa być ani za ciasna, ani za luźna. Z tym problemem specjaliści pracujący dla marki Pampers poradzili sobie, tworząc elastyczne taśmy, które powiększają obwód zapiętej pieluszki nawet 

o 10 cm. Działają tak jak rozciągliwa gumka, ale są szerokie, więc nie uciskają brzuszka. Klej na rzepach, który kiedyś po jednym użyciu przestawał trzymać, pozwala wielokrotnie rozpiąć pieluchę i zapiąć z powrotem. Przy nóżkach pieluszka również się rozciąga, a szczelność w tym miejscu poprawiają wywijane na zewnątrz mankieciki.

Wszelkie materiały stosowane do produkcji pieluszek Pampers muszą być całkowicie bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry skłonnej do podrażnień. Zewnętrzna warstwa zapewnia cyrkulację powietrza, pozwalając skórze oddychać. Miękka, wytłaczana warstwa, która styka się ze skórą dziecka, w dotyku przypomina bawełnę, ale w odróżnieniu od niej po wpuszczeniu wilgoci do wnętrza pieluszki pozostaje zupełnie sucha. Pod nią znajduje się kolejna warstwa, która ma za zadanie równomierne rozprowadzenie moczu po całej powierzchni wkładu. Jest ona zrobiona z ciasno splecionych długich włókien celulozy, między którymi wędruje ciecz. 

Wkład chłonny niczym już nie przypomina tego pierwszego, opracowanego przez Victora Millsa. Jeszcze niedawno składał się z celulozy i polimerów: najpierw celuloza pochłaniała mocz, potem oddawała go polimerowi. Nie było to jednak rozwiązanie idealne, bo celuloza nigdy nie wysychała do końca, więc pod wpływem nacisku pieluszka robiła się mokra. Dziś w tej warstwie w pieluszkach Pampers nie ma celulozy, tylko kuleczki superchłonnego polimeru. Wkład został podzielony na trzy kanaliki biegnące wzdłuż, dzięki którym po wchłonięciu wilgoci pieluszka zachowuje swój kształt, bo nic się w niej nie przesuwa ani nie zbryla, nawet u aktywnych dzieci. Polimerowe mikroperełki wchłaniają 30 razy tyle wilgoci, ile same ważą. Wprawdzie polimer mógłby wchłonąć nawet kilkukrotnie więcej, ale wtedy noszenie pełnej pieluchy przestałoby być komfortowe dla dziecka.

Najwyższa jakość z Polski

Pieluszki Pampers, w tym najnowsze Pampers Ac­tive Baby-Dry, powstają m.in. w warszawskiej fabry­ce na Targówku. To w tym miejscu od ponad 20 lat wdrażane są innowacje Procter&Gam­ble, a produkowane tu pieluszki sprawiają, że aż 3 miliony dzieci z całego świata mogą czuć się sucho i komfortowo.

Pieluszki Pampers bardziej eko

Wielu rodziców używa pieluszek jednorazowych z wyrzutami sumienia, wiedząc, że po wykorzystaniu będą leżały na wysypisku śmieci. P&G ma tego świadomość i stara się zmniejszyć negatywny wpływ pieluszek na środowisko. Udało się ograniczyć ilość odpadów produkcyjnych oraz energii i wody wykorzystywanych w fabrykach. (jedna z takich fabryk działa w Polsce, na warszawskim Targówku). Same pieluszki i ich opakowania są mniejsze i lżejsze niż kiedyś. 

Procter&Gamble prowadzi intensywne badania nad metodami odzyskiwania materiałów z użytych pieluszek. 

Więcej:zdrowie