Ta świetna funkcja iPhone’ów trafi na Androida. Jednak nie w każdym smartfonie z niej skorzystamy

Choć na co dzień raczej nikt z nas nie ma problemów z zasięgiem, to nadal zdarza się – zwłaszcza podczas podróży – trafić na miejsce, w którym nie mamy łączności Wi-Fi, ani tym bardziej tej komórkowej. To ogromny problem, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej. Apple już ma na to rozwiązanie, które niedługo trafi również na pokład niektórych smartfonów z Androidem.
Ta świetna funkcja iPhone’ów trafi na Androida. Jednak nie w każdym smartfonie z niej skorzystamy

Smartfony z Androidem dostaną możliwość wysyłania wiadomości przez satelitę

iPhone’y 14 otrzymały wiele ulepszeń, do których z pewnością można zaliczyć funkcję Alarmowe SOS przez satelitę. To jedna z tych opcji, którą lepiej mieść, ale nigdy nie potrzebować. W miejscach bez zasięgu, gdy zdarzy nam się wypadek, pozwala na wysłanie wiadomości przez satelitę do służb ratunkowych. Wykorzystuje ona specjalne podzespoły ściśle zintegrowane z oprogramowaniem, by poprzez anteny bezpośrednio połączyć się z satelitą i umożliwić komunikację ze służbami ratunkowymi w miejscach poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi. Satelity przemieszczają się, a połączenie satelitarne ma niewielką przepustowość, dlatego czas przesyłania wiadomości może sięgać minut. Ponieważ liczy się każda sekunda, Alarmowe SOS przez satelitę najpierw zadaje zagrożonej osobie kilka istotnych pytań, by wstępnie ocenić sytuację, i pokazuje, gdzie skierować iPhone’a, by połączyć się z satelitą. Odpowiedzi na wstępne pytania i kolejne wiadomości są przekazywane do ośrodków, w których przeszkoleni przez Apple specjaliści mogą wezwać pomoc w imieniu zagrożonej osoby. To rozwiązanie techniczne umożliwia również użytkownikom ręczne udostępnianie lokalizacji z aplikacji Znajdź za pośrednictwem satelity, gdy nie jest dostępne połączenie komórkowe ani Wi-Fi. W ten sposób użytkownicy mogą czuć się bezpieczniej podczas wędrówki lub na biwaku poza zasięgiem sieci.

Już wielokrotnie słyszeliśmy o tym, jak ta funkcja uratowała komuś życie, dlatego z otwartymi ramionami przyjęlibyśmy jej obecność także na modelach z Androidem. Huawei już ją wprowadził w seriach Mate 50 i P60, ale można z niej korzystać jedynie w Chinach. Pozostali producenci o tym myślą, ale nadal nie kwapią się, by wdrożyć je na szeroką skalę. Wymaga to bowiem współpracy z satelitami, wsparcia po stronie oprogramowania oraz sprzętu.

Wedle nowych doniesień, Android 14 wprowadzi taką funkcję na przyszłe smartfony i co najistotniejsze, tym razem Google nie ograniczy się tylko do smartfonów Pixel. Zwykle gigant rezerwuje tego typu nowości dla swoich flagowców, ale w tym wypadku najwidoczniej tego nie zrobi. Funkcja ma pozwalać na wysyłanie wiadomości SMS za pośrednictwem łączności satelitarnej. Nie jest jednak jasne, czy byłaby to komunikacja jednostronna, jak to ma miejsce w iPhone’ach, czy może będzie można również odbierać wiadomości.

Warto jednak wiedzieć, że tak jak wspomniałam, konieczne jest tutaj wsparcie sprzętowe, co oznacza, iż nie każdy smartfon z najnowszym Androidem będzie mógł oferować łączność satelitarną. Prawdopodobnie pierwszymi modelami, które będą już to potrafiły, mają być Pixele z serii 8 oraz Galaxy S24. Co do urządzeń od pozostałych producentów, będziemy musieli poczekać na jakieś szczegóły, bo na razie nic na ten temat nie wiadomo.

Android 14 powinien zadebiutować w stabilnej wersji już w sierpniu. Wtedy też Google dokładnie przedstawi wszystkie nowości, jakie ze sobą przyniesie i liczę, że wśród nich znajdzie się też funkcja wysyłania wiadomości przez satelitę.