Android 16 w końcu dostanie tryb desktopowy dla lepszej wielozadaniowości

Długo wyczekiwany natywny tryb desktopowy dla systemu Android wreszcie zawita na smartfony w nadchodzącym wydaniu Android 16. Gigant z Mountain View zdradził kilka szczegółów na ten temat podczas konferencji deweloperskiej Google I/O 2025. Co ciekawe, tryb ten został współopracowany z Samsungiem, co w zasadzie nikogo nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że firma ma już w tym doświadczenie w ramach funkcji DeX, która zadebiutowała już w 2017 roku wraz z serią Galaxy S8.
Android 16 w końcu dostanie tryb desktopowy dla lepszej wielozadaniowości

Wielozadaniowość na nowym poziomie — Android 16 z trybem desktopowym

Natywny tryb desktopowy Androida wizualnie przypomina system Chrome OS, charakteryzując się rzędem przypiętych aplikacji w pasku zadań u dołu ekranu. Na udostępnionym fragmencie wideo można było dostrzec niektóre z własnych aplikacji giganta, takie jak Gmail, Chrome, YouTube i Zdjęcia, wszystkie ustawione w linii.

Czytaj też: Xiaomi Pad 7S Pro w przygotowaniu. Nadchodzi nowy flagowy tablet?

Tryb ten ma oferować “ulepszone możliwości zarządzania oknami”. Google potwierdził również, że adaptacyjne aplikacje będą automatycznie skalować się do trybu desktopowego, a także do środowisk Android Automotive i Android XR, co zapewni spójne i zoptymalizowane doświadczenie użytkownika na różnych platformach.

Czytaj też: Nowa era CarPlay – Apple oficjalnie uruchamia CarPlay Ultra

Oczywiście tryb desktopowy to tylko jedna z wielu nowości, które Google zapowiedział dla systemu Android 16 podczas tegorocznej konferencji I/O. Wśród innych znaczących ulepszeń warto wymienić:

  • Zaawansowany Program Ochrony (Advanced Protection Program): Nowe funkcje będą chronić użytkowników, zwłaszcza grupy wysokiego ryzyka, przed oszustami, blokując ryzykowne działania podczas rozmów (np. instalowanie niezweryfikowanych aplikacji) i wzmacniając bezpieczeństwo aplikacji bankowych. Kluczową rolę odegra tu sztuczna inteligencja, która będzie filtrować spam i wykrywać złośliwe działania aplikacji.
  • Większa prywatność i kontrola danych: Android 16 wprowadzi nowe mechanizmy kontroli prywatności, dając użytkownikom jeszcze większą władzę nad swoimi danymi i tym, które aplikacje mają do nich dostęp.
  • Udoskonalone narzędzia AI dla deweloperów: Google udostępni deweloperom nowe API i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, co pozwoli na tworzenie jeszcze bardziej inteligentnych i responsywnych aplikacji.
  • Optymalizacja wydajności i zużycia energii: Jak zawsze, Android 16 ma przynieść usprawnienia w zarządzaniu zasobami systemowymi, co przełoży się na lepszą wydajność i dłuższą żywotność baterii urządzeń.
  • Dalszy rozwój funkcji dostępności: Gigant zapowiedział też dalsze ulepszenia w zakresie dostępności, w tym bardziej zaawansowane funkcje dla TalkBack i Ekspresyjnych Napisów, wykorzystujące moc Gemini AI.

Czytaj też: Najlepszą nowością w iOS 19 może być… brak nowości. Apple stawia na stabilność?

Oprócz tego powinniśmy spodziewać się jeszcze innych, mniejszych udoskonaleń. Android 16, w przeciwieństwie do poprzedniej generacji, będzie nie tylko ewolucją, ale i rewolucją w sposobie, w jaki wchodzimy w interakcję z naszymi urządzeniami mobilnymi, rozszerzając ich funkcjonalność poza tradycyjny model smartfona i tabletu. Zgodnie z zapowiedzią, stabilne wydanie pojawi się już w czerwcu.