Android Auto z nowym przyciskiem. To spore ułatwienie dla kierowców

Chociaż w ostatnim czasie Google wprowadził kilka drobnych nowości do Android Auto, to wciąż trudno mówić, by robił to często oraz sprawnie. Już CarPlay od Apple szybciej dostaje istotne zmiany, podczas gdy gigant z Mountain View potrzebował naprawdę dużo czasu, by m.in. wprowadzić nowy interfejs użytkownika z widżetami i podzielonym ekranem. Najnowsza funkcja wydaje się bardzo banalna, ale znów trzeba było długo na nią czekać.
Android Auto z nowym przyciskiem. To spore ułatwienie dla kierowców

Kolejna przydatna nowość w Android Auto

Gogle nie spieszy się z wprowadzaniem istotnych zmian w Android Auto, dlatego kiedy temat tego systemu pojawia się w sieci, częściej dotyczy to wykrytych błędów niż nowych funkcji. Na szczęście tym razem chodzi o zmiany, które przynosi ze sobą wersja 10.6. Aktualizacja wprowadza dostęp do nowego przycisku “Rozłącz”. Jego zadanie jest bardzo proste – ma zakończyć połączenie bezprzewodowe między zgodnym systemem informacyjno-rozrywkowym lub adapterem bezprzewodowym w pojeździe a urządzeniem źródłowym, w domyśle smartfonem. 

Jest to bardzo przydatna nowość, ponieważ o ile zakończenie połączenia przewodowego jest tak proste, jak odłączenie kabla, o tyle w przypadku połączenia bezprzewodowego nie ma takiej opcji. Nowy przycisk jest więc takim „wyciągnięciem” kabla dla połączenia bezprzewodowego i sprawia, że nie musimy już szperać w telefonie ani na wyświetlaczu samochodu, by rozłączyć oba urządzenia. To nie tylko oszczędność czasu, ale również pomoc w nierozpraszaniu kierowcy podczas jazdy.

To kolejna z całkiem licznych zmian, jakie w tym roku Google wprowadził w Android Auto. Co prawda naczekaliśmy się na nie bardzo długo, co jednak nie zmienia faktu, że użytkownicy w końcu mogą wykorzystywać nowy interfejs, oferujący pełniejsze wrażenia dzięki wykorzystaniu większego rozmiaru ekranu do wyświetlania dwóch aplikacji jednocześnie. Zwiększa to wielozadaniowość, bo jednocześnie można otworzyć mapy i aplikację muzyczną. Ponadto Android Auto pozwala już na korzystanie z wielu aplikacji, dotychczas dostępnych tylko na telefonie.

Chodzi o takie apki, jak The Weather Channel, Zoom, WebEx i Prime Video. Weather Channel to jeden z najpopularniejszych internetowych serwisów pogodowych, dzięki któremu użytkownicy Android Auto będą na bieżąco z pogodą. Apka da znać o nieoczekiwanych zmianach pogodowych, takich jak burze, które mogą utrudnić podróż. Kierowcy Androida Auto otrzymają także prognozy godzinowe, powiadomienia i radar Trip View, dzięki któremu będą na bieżąco informowani o nadchodzących warunkach pogodowych. Co do Prime Video – z tego serwisu można korzystać tylko podczas postojów, natomiast Zoom i WebEx By Cisco pozwolą dołączać do zaplanowanych spotkań online, choć oczywiście będą się one odbywać tylko w formie audio.

Android Auto 10.6 powinien być już dostępny w Google Play, jednak oprócz nowego przycisku wprowadza tylko poprawki błędów, co oczywiście jest równie ważne, jak nowe funkcje. Pamiętajcie też, że wdrożenie aktualizacji odbywa się zgodnie z typową procedurą Google, a więc nie wszyscy otrzymają ją jednocześnie, trzeba uzbroić się w trochę cierpliwości.