Nie zainstalowałeś aktualizacji Androida? Twój smartfon zacznie Cię do tego namawiać

Posiadacze smartfonów z Androidem dzielą się na dwie grupy. Pierwsza chętnie instaluje wszystkie aktualizacje systemowe, kiedy tylko te się pojawiają, a druga zwyczajnie je ignoruje tak długo, jak tylko może. Patrząc na to, na jak niewielu urządzeniach obecny jest najnowszy system Google’a, druga grupa zdecydowanie przeważa. Dlatego coś z tym trzeba zrobić.
Nie zainstalowałeś aktualizacji Androida? Twój smartfon zacznie Cię do tego namawiać

Android zacznie zapraszać nas do zainstalowania aktualizacji

Każda kolejna wersja Androida przynosi ze sobą dużo nowości, ulepszeń oraz poprawek, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Jednak nie każdego to przekonuje, o czym świadczą statystyki. Te pokazują wyraźnie, że chociaż od premiery Androida 13 minął prawie rok, system zainstalowany jest na nieco ponad 12% kwalifikujących się urządzeń. Nie jest to oczywiście wina samych użytkowników, bo producenci smartfonów też maczają w tym palce, wydając bardzo powolne aktualizacje swoich interfejsów opartych na systemie Google’a. Wszystko to obniża statystyki, a gigantowi z Mountain View to się nie podoba.

Dlatego firma wpadła na nowy pomysł i jak donosi  Mishaal Rahman na Twitterze, zaczęła namawiać producentów smartfonów do wdrożenia rozwiązania nazwanego „zaproszeniem do aktualizacji Androida”. Funkcja ta w zasadzie działa tak samo, jak się nazywa. Użytkownicy smartfonów z poprzednią wersją Androida będą dostawać powiadomienia o dostępnej aktualizacji, ale w tym przypadku będą one wzbogacone o prezentację najlepszych funkcji systemu.

Gdy urządzenie ma aktualizację systemu operacyjnego oczekującą na zatwierdzenie przez użytkownika, użytkownicy otrzymują powiadomienie push wyświetlające nowe funkcje i zapraszające ich do przeprowadzenia aktualizacji – czytamy we fragmencie wyjaśnienia na stronie internetowej Androida.

Chodzi po prostu o to, by pokazać właścicielowi smartfona, co traci pozostając przy starszym Androidzie. Ma to zachęcić do zainstalowania aktualizacji, ale warto pamiętać, że funkcja będzie uzależniona od tego, czy producent danego smartfona wydał nowego Androida dla tego konkretnego urządzenia. Dobrze, że Google bierze na to poprawkę, bo trochę głupio byłoby, gdyby powiadomienia pojawiały się u kogoś, kto nie ma nawet szans zainstalowania nowszego systemu operacyjnego.

Jeśli producenci wdrożą te rozwiązanie, zaproszenia będą uruchamiane automatycznie, gdy urządzenie wykryje dostępność ważnej aktualizacji. Chodzi tylko o główne wersje systemu, więc producenci nie mogą korzystać z tej opcji w przypadku aktualizacji swoich interfejsów, które nie są związane z ulepszeniem bazowej wersji Androida. Możliwe jednak, że jeśli funkcja zostanie udostępniona, Google pozwoli także i na to, bo jest to świetny sposób na to, byśmy dowiedzieli się o nowościach przynoszonych przez aktualizację.