Dzięki nowej funkcji Androida 14 walka z pełnoekranowymi reklamami będzie łatwiejsza

Chyba nikt z nas nie lubi tych wszechobecnych w sieci reklam. Banery, filmiki, wyskakujące okienka, a przede wszystkim uciążliwe reklamy pełnoekranowe, których czasem nie da się wręcz zamknąć lub jest to naprawdę trudne. Niestety, czy tego chcemy, czy nie, reklam będzie zapewne tylko przybywać, bo przecież każda firma chce zarobić. Dlatego tak istotne są funkcje pozwalające na ich blokowanie. Jedna z nich trafi do Androida 14.
Dzięki nowej funkcji Androida 14 walka z pełnoekranowymi reklamami będzie łatwiejsza

Android 14 sprawi, że pełnoekranowych reklam będzie mniej

Darmowe gry i aplikacje są fajne, ale dobrze wiemy, że ich producenci muszą jakoś zarabiać. Skoro nie zarabiają na nas bezpośrednio, każąc nam płacić za swój produkt, robią to, wykorzystując reklamy. Dobrze jednak wiemy, że granica między reklamami akceptowalnymi a tymi nachalnymi, jest bardzo cienka. Na dodatek, o ile w przeglądarce komputerowej łatwo o wtyczkę blokującą reklamy, o tyle na smartfonie nie jest to takie proste. Dlatego często kończymy zdenerwowani z powodu licznych wyskakujących okienek i banerów, zwłaszcza tych pełnoekranowych, których zamknięcie czasem graniczy wręcz z cudem. Chyba każdy z nas przynajmniej raz trafił na reklamę, której nie był w stanie wyłączyć – dobrze wiemy, jakie to uciążliwe.

Dlatego Google postanowił pomóc nam w radzeniu sobie z takimi problemami, skupiając się dokładnie na reklamach pełnoekranowych. System Android 14 zostanie wyposażony w interfejs zarządzania dla poszczególnych aplikacji dla intencji pełnoekranowych. Zarządza on uprawnieniami USE_FULL_SCREEN_INTENT. Chodzi po prostu o akcje podejmowane przez aplikacje w celu wyświetlenia aktywności na pełnym ekranie, czego przykładem może być chociażby połączenie przychodzące albo ekran aktywnego alarmu. Niestety uprawnienie jest też nadużywane przez niektóre aplikacje, zwłaszcza do wyświetlania blokujących reklam pełnoekranowych. Co prawda istnieją też inne sposoby, na osiągnięcie tego, ale korzystanie z uprawnienia USE_FULL_SCREEN_INTENT jest zdecydowanie najpopularniejsze.

Do tej pory działało to automatycznie i bez naszego udziału. Nawet jeśli aplikacje nadużywały uprawnienia, my niczego nie mogliśmy zrobić. Na szczęście wraz z pojawieniem się Androida 14 będziemy mogli wyłączyć lub włączyć wspomniane wcześniej uprawnienie. Nie sprawi to, że całkowicie pozbędziemy się wyskakujących na pełnym ekranie okienek, ale z pewnością sprawi, że będzie ich znacznie mniej.

Dobrze jednak wiemy, jak to jest z tymi wszystkimi funkcjami tego typu. Co z tego, że są one wprowadzane, skoro lwia część użytkowników systemu nie ma o nich pojęcia, bo nie zagłębia się w dziennik zmian aktualizacji. Dlatego Google, od końca tego roku, nie będzie domyślnie udzielać tych uprawnień aplikacjom pobranym z Google Play. Wyjątkiem będą tylko aplikacje do wybierania numerów oraz budziki. Warto jednak pamiętać, że zainstalowane apki, które miały już automatyczne pozwolenie, nadal będą mogły z niego korzystać. W tym przypadku będziemy musieli ręcznie zaktualizować uprawnienia.