Niemowlęta i małe dzieci, które otrzymały choć jedną dawkę antybiotyku, były bardziej narażone na astmę, egzemę, katar sienny, alergie pokarmowe, celiakię, problemy z wagą i otyłość oraz zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) w późniejszym okresie dzieciństwa – wynika z badania opublikowanego w poniedziałek na łamach czasopisma naukowego „Mayo Clinic Proceedings”.

Badanie wykazało, że wielokrotne kuracje z użyciem antybiotyków stosowane u dzieci w wieku poniżej dwóch lat, są powiązane z występowaniem niektórych chorób. Rodzaj oraz nasilenie schorzeń były różne – zależnie od płci dziecka, jego wieku, rodzaju przyjmowanego przez nie antybiotyku oraz wielkości i liczby przyjętych dawek.

– Chcemy podkreślić, że to badanie pokazuje istniejący związek, a nie związek przyczynowy między schorzeniami a przyjmowaniem antybiotyków – wyjaśnia starszy autor badania Nathan LeBrasseur, badacz z Mayo Clinic's Center on Aging.

– Te odkrycia dają możliwość ukierunkowania przyszłych badań, w celu określenia bardziej niezawodnych i bezpieczniejszych zaleceń dotyczących określania czasu, dawkowania i rodzajów antybiotyków dla dzieci w tej grupie wiekowej – podkreśla LeBrasseur.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 14 500 dzieci, które zgromadzono w ramach Rochester Epidemiology Project – długoterminowego badania analizującego dokumentację medyczną ochotników z Minnesoty i Wisconsin. Około 70 proc. dzieci biorących udział w badaniu przyjmowało co najmniej jeden antybiotyk, a większość otrzymywała wiele antybiotyków.

Wśród dzieci, które otrzymały jeden lub dwa antybiotyki, dziewczynki okazały się bardziej narażone na zachorowanie na astmę i celiakię w porównaniu z tymi, którzy nie byli wystawieni na działanie antybiotyków – wynika z badań.

„Dla kontrastu, otrzymywanie trzech do czterech antybiotyków wiązało się z większą częstością występowania astmy, atopowego zapalenia skóry i nadwagi u obu płci, ADHD i celiakii u dziewcząt oraz otyłości u chłopców” - napisano w artykule podsumowującym wyniki.

Ponadto badanie wykazało, że u niemowląt obu płci, które otrzymały pięć lub więcej antybiotyków, ryzyko rozwoju astmy, alergicznego nieżytu nosa, nadwagi, otyłości i ADHD było „znacznie wyższe”. Dodatkowo dziewczęta były bardziej narażone na wystąpienie celiakii.