Antykoncepcja, o której możesz zapomnieć

Aż 81 na 100 kobiet rozważyłoby stosowanie metody antykoncepcyjnej, która nie wymaga powtarzania raz dziennie, raz na tydzień albo na miesiąc – wynika z badań przeprowadzonych za granicą w 2010 r. Tymczasem w Polsce – jak informuje GfK Polonia – antykoncepcję długoterminową kiedykolwiek stosował zaledwie 1 proc. ankietowanych kobiet.

Wynika to przede wszystkim z niewiedzy i niedostatecznej edukacji na temat zdrowia seksualnego, w tym antykoncepcji wewnątrzmacicznej.

Także dla młodych

Do niedawna antykoncepcja długoterminowa była rozważana jedynie w przypadku dojrzałych kobiet – takich, które już rodziły i w najbliższym czasie nie planują posiadania kolejnego dziecka. Natomiast aktualne badania organizacji zajmujących się zdrowiem kobiet pokazują, że nowoczesna antykoncepcja wewnątrzmaciczna jest bezpieczna również dla młodych kobiet, które urodzenie pierwszego dziecka mają dopiero przed sobą. Co więcej, eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego są zdania, że antykoncepcja długoterminowa pod wieloma względami stanowi niemal idealną metodę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Kiedy inne zawodzą

Dotychczas uważało się, że najbardziej pewną antykoncepcją są pigułki hormonalne. Ale i one mają szereg wad. Stres, nieregularny tryb życia, częsta zmiana klimatu i stref czasowych, choroba obniżają skuteczność działania pigułki. Do tego dochodzi kwestia regularnego przyjmowania – niejedna kobieta stosująca tę metodę antykoncepcji może poświadczyć, ze przynajmniej raz zapomniała przyjąć pigułkę.

Z tego samego powodu również plastry nie są najlepszym sposobem zabezpieczenia przed ciążą. Mimo że, w odróżnieniu od pigułek, mają dłuższy okres stosowania, to raz na tydzień kobieta musi jednak pamiętać o zmianie plasterka.

Nie są bez wad także inne popularne metody antykoncepcji: krążek dopochwowy może przeszkadzać w trakcie stosunku, a prezerwatywa pękać.

Antykoncepcja Bayer

– Na początku po porodzie stosowaliśmy prezerwatywy, bo karmię i hormony nie wchodzą w grę. Na jakimś forum trafiłam na informację o długoterminowych metodach antykoncepcyjnych. Poszłam do ginekologa, dopytałam, posprawdzałam i teraz wiem, że na kilka lat mam spokój – mówi Ania, mama półrocznego Adasia.

Produkowana przez Bayer antykoncepcja wewnątrzmaciczna pozwala kobietom zapomnieć, że ją stosują. A co ważne, metoda długoterminowa nie ogranicza pary, którym zmieniły się plany. W każdej chwili, w porozumieniu z lekarzem, można z wkładki zrezygnować i rozpocząć starania o dziecko.