Antykoncepcyjny chip dostępny od 2018 roku

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali antykoncepcyjny chip, którym będzie można sterować za pomocą pilota.

Poszukiwanie idealnego środka antykoncepcyjnego trwa od dziesiątków lat. Teraz na horyzoncie pojawił się nowy kandydat do tego miana: bezprzewodowy chip wszczepiany pod skórę, który można włączyć i wyłączyć za pomocą pilota i który może działać bez przerwy przez 16 lat.

Urządzenie ma zapewnić kobietom maksymalną wygodę. Antykoncepcyjny chip wszczepiony pod skórę kobiety będzie stopniowo uwalniał niewielkie dawki hormonów, zapewniają skuteczną ochronę przed niepożądaną ciążą nawet przez 16 lat. Jednocześnie kobiety w każdej chwili będą mogły zrezygnować z antykoncepcji i wrócić do normalnego cyklu menstruacyjnego, po prostu wciskając odpowiedni guzik na pilocie. Bez ingerencji lekarza i bez dodatkowych zabiegów medycznych.

Czytaj więcej: Implanty, ultradźwięki, żele wstrzykiwane do nasieniowodów – przybywa nowych pomysłów na męską antykoncepcję. Niektóre mogą niedługo wejść do powszechnego użytku.

Chip będzie wszczepiany pod skórę na pośladku, przedramieniu lub na brzuchu. W ustalonych odstępach czasowych procesor będzie uwalniał 30 mikrogramów levonorgestrelu, środka antykoncepcyjnego stosowanego w wielu implantach i pigułkach antykoncepcyjnych. Urządzenie o powierzchni 20 x 20 x 7 mm zawiera w środku maleńki zbiornik z zamknięciem z tytanu i platyny. Każdego dnia  akumulator w chipie przepuszcza przez nie słaby impuls elektryczny, który powoduje topienie się zamknięcia i uwalnianie do organizmu niewielkich dawek hormonu.

Projekt uzyskał wsparcie Billa Gatesa, prezesa charytatywnej fundacji Billa i Melindy Gatesów, która finansuje m.in. zapobieganie AIDS i walkę z chorobami szerzącymi się w krajach Trzeciego Świata. To właśnie Gatesowie byli pomysłodawcami skutecznej, wieloletniej antykoncepcji, z której kobiety będą mogły w łatwy sposób zrezygnować w dowolnym momencie. Produkt w przyszłym roku trafi do badań klinicznych w USA. Jego twórcy chcą, by w 2018 był już dostępny w sprzedaży.  

Czytaj więcej: Prezerwatywy nowej generacji: w dotyku jak ludzka skóra