Aplikacja pozwoli zdiagnozować żółtaczkę

Aplikacja mobilna na smartfony pomoże rodzicom i pediatrom zdiagnozować żółtaczkę u noworodków.

Żółtawy odcień skóry jest pewnym sygnałem, że organizm nowo narodzonego dziecka nie eliminuje odpowiednio bilirubiny. Jednak zmianę koloru skóry nie zawsze łatwo jest dostrzec, a ostra postać żółtaczki może prowadzić do poważnych powikłań w rozwoju dziecka.

Z myślą o tym fizycy i inżynierowie z Uniwersytetu Washington opracowali aplikację mobilną, która diagnozuje żółtaczkę u nowo narodzonych dzieci. A co najważniejsze – wyniki badań przesyła rodzicom i pediatrom w ciągu zaledwie kilku minut. Aplikacja może służyć jako pomocnicze narzędzie, które szybko weryfikuje, czy należy przeprowadzić bardziej szczegółowe badania u dziecka.

Aplikacja BiliCam wykorzystuje aparat w smartfonie i specjalną barwną kartę wielkości wizytówki. Po pobraniu aplikacji należy umieścić kartę na brzuchu dziecka, a następnie zrobić mu zdjęcie. Karta pozwala ocenić odcień skóry dziecka, dane trafiają do wirtualnego centrum analiz, gdzie są dalej oceniane na podstawie algorytmu.

– Wkrótce po przyjściu na świat praktycznie każde dziecko dostaje żółtaczki. Zazwyczaj wysyłamy je do domu ze szpitala zanim stężenie bilirubiny osiągnie szczytowy poziom – mówi James Taylor, profesor pediatrii i dyrektor medyczny placówki dla noworodków na Uniwersytecie Washington.

Mobilny test powstał z myślą o dzieciach, które dopiero od kilku dni są w domu. Za pomocą aplikacji rodzic czy opiekun dziecka może w prosty sposób sprawdzić poziom bilirubiny we krwi dziecka. Rozwiązanie zostanie zaprezentowane we wrześniu podczas konferencji technologicznej w Seattle.

Więcej informacji na stronie: www.bilicam.com