Aplikacja wspiera niewidomych

4naviS to aplikacja skierowana przede wszystkim do osób niewidomych, niedowidzących oraz chorych na Alzheimera stanowiąca wsparcie w codziennym życiu.

4naviS to system, który koncentruje się na bezpośrednim, najbliższym otoczeniu użytkownika. Naprowadzającemu będącemu przed komputerem wyświetla się  wszystko to, co pokazuje kamera używanego w tym czasie przez niewidomego smartfona.

– Chcieliśmy dać narzędzie wspierające osoby niewidome, niedowidzące i chore na Alzheimera w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Ideą było stworzenie takiego systemu, który umożliwia w sposób szybki i co najważniejsze bezpieczny przemieszczanie się z punku A do B. System może mieć zastosowanie m.in. przy podpisywaniu umów, aktów notarialnych, robieniu zakupów, pomoże przy zweryfikowaniu rozkładu jazdy środków komunikacji miejskiej itp. – mówi Sebastian Szajter, Prezes Zarządu Noidss Sp. z o.o.

Wirtualne oczy niewidomego

Zaplanowane są dwie opcje naprowadzania: poprzez funkcję „Znajomy” lub „Przewodnik”.  – Znajomym może zostać zarówno najbliższy członek rodziny, przyjaciel, czy opiekun. Ważne, by pod wskazaną zakładką wprowadzona została jedna osoba – ta, która będzie mogła poświęcić realnie najwięcej czasu podczas naprowadzania.

Natomiast „Przewodnik” to osoba z zewnątrz, zapewniona przez instytucję wspomagającą osoby niewidome – informuje Sebastian Szajter, pomysłodawca aplikacji. Osoba naprowadzająca powinna: mieć dostęp do komputera, zalogować się na stronie www.4navis.com i oczekiwać na połączenie z użytkownikiem aplikacji. Użytkownik natomiast powinien uruchomić aplikację w swoim urządzeniu mobilnym. Od tego momentu obie strony mają ze sobą kontakt zarówno wizualny jak i werbalny. Osoba naprowadzająca widzi w czasie rzeczywistym to, co pokazuje mu użytkownik poprzez wbudowaną w smartfonie kamerę. Dzięki temu użytkownik jest na bieżąco informowany przez naprowadzającego o tym, co znajduje się w jego otoczeniu oraz jakie czynności powinien wykonywać, aby bezpiecznie się poruszać.

Jak korzystać z aplikacji 4naviS?

Aplikacja 4naviS działa na systemie operacyjnym Android (wersja 2.1 i nowsze) oraz iOS (4.1                 i nowsze). Osoba naprowadzająca może pracować na przeglądarkach: Google Chrome, Mozilla Firefox oraz Internet Explorer. 4naviS będzie można już wkrótce zakupić na stronie internetowej aplikacji. Aktualnie trwa testowanie systemu przez osoby niewidome.