Nowe iPhone’y z ulepszeniem, którego pozazdroszczą im flagowce z Androidem

Już jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że jednym z najbardziej ekscytujących (bo obejmującym całą serię) ulepszeń, jakie dostaną nadchodzące iPhone’y, będzie wydłużenie żywotności akumulatorów. Teraz dowiedzieliśmy się, jak Apple tego dokona
Nowe iPhone’y z ulepszeniem, którego pozazdroszczą im flagowce z Androidem

Nadchodząca seria iPhone 15 będzie cechować się dłuższą żywotnością akumulatorów

Kilka tygodni temu ujawniono, że tegoroczne smartfony Apple’a dostaną ogniwa o większej pojemności. Owszem, w ubiegłym roku producent też ulepszył tę kwestię, ale o ile wtedy mowa była o maksymalnie 102 mAh różnicy, o tyle teraz chodzi o zwiększenie ogniw o 300-600 mAh w zależności od modelu. To naprawdę ogromna różnica, która będzie zauważalna podczas codziennego użytkowania.

iPhone 13iPhone 14iPhone 15
iPhone 13: 3227 mAh  iPhone 14: 3279 mAh  iPhone 15: 3877 mAh
iPhone 13 mini: 2406 mAh  iPhone 14 Plus: 4325 mAh  iPhone 15 Plus: 4912 mAh
iPhone 13 Pro: 3095 mAh  iPhone 14 Pro: 3200 mAh  iPhone 15 Pro: 3650 mAh
iPhone 13 Pro Max: 4352 mAh  iPhone 14 Pro Max: 4323 mAh  iPhone 15 Pro Max: 4852 mAh

Dotychczasowe iPhone’y już i tak cechowały się naprawdę niezłą żywotnością akumulatorów, a teraz będzie jeszcze lepiej. Okazuje się, że aby tego dokonać, Apple musi poczynić bardzo poważne zmiany w ogniwach – zmienić całkowicie ich konstrukcję. Jeśli na bieżąco śledzicie smartfonowe doniesienia, to zapewne już wiecie, że na podobny krok ma zdecydować się Samsung w związku z serią Galaxy S24, o ile pokona problemy, na jakie po drodze natrafił. Chodzi o przejście z akumulatorów o spiralnej konstrukcji na te ułożone w stos. Taka zmiana pozwala na zwiększenie gęstość energii, umożliwiając producentom zwiększenie pojemności akumulatora bez zmiany rozmiaru samego ogniwa. Dzięki temu można przedłużyć czas na jednym ładowaniu, zapewnić urządzeniom większą wydajność, a jednocześnie zmniejszyć koszty produkcji.

W kontekście Samsunga mówi się jednak, że firma zarezerwuje nowe ogniwa dla Galaxy S24 Ultra i ewentualnie modelu Plus, podczas gdy Apple chce umieścić nowe akumulatory we wszystkich iPhone’ach z nowej serii. Co ciekawe, przecieki dotyczące smartfonów południowokoreańskiego giganta wskazywały, że ten w końcu przejdzie na znacznie szybsze ładowanie z mocą 66 W. Dobrze wiemy, że pod tym względem Apple też nas nie rozpieszcza i dobrze by było, gdyby iPhone’y 15 także dostały szybsze ładowanie wraz z nowym typem akumulatorów.

Istnieje jednak możliwość, że po raz kolejny firma z Cupertino zarezerwuje takie ulepszenie tylko dla modeli Pro albo jedynie dla iPhone’a 15 Pro Max, który w tym roku ma się nieco różnić od pozostałych iPhone’ów. Na potwierdzenie tych doniesień musimy jeszcze poczekać, ale taka zmiana z pewnością dałaby Apple’owi kolejnego asa w rozgrywce przeciwko swojemu głównemu konkurentowi.