Aktualizacja iOS 16.6.1 – natychmiast zainstalujcie ją na swoich iPhone’ach
Citizen Lab, grupa zajmująca się badaniem oprogramowania szpiegującego, odkryła na iPhone’ach, a dokładniej w systemie iOS 16, krytyczną lukę w zabezpieczeniach, która umożliwiała atakującym zdalne instalowanie oprogramowania szpiegującego na urządzeniu, bez jakiejkolwiek ingerencji właściciela smartfona. Exploit typu zero-day został wykorzystany do zainstalowania oprogramowania szpiegującego Pegasus na iPhonie należącym do aktywisty z Waszyngtonu. Jak zapewne każdy dobrze wie, Pegasus to oprogramowanie szpiegujące opracowane przez prywatnego wykonawcę do użytku przez agencje rządowe. Oprogramowanie szpiegujące infekuje telefon i wysyła z powrotem dane, w tym zdjęcia, wiadomości i nagrania audio/wideo.
Czytaj też: Chiny znów uderzają w Apple’a. Pojawia się zakaz korzystania z iPhone’ów
Luka została wykryta już w zeszłym tygodni i zespół niezwłocznie poinformował o tym Apple’a. Z oczywistych powodów badacze nie upublicznili pełnego opisu liki, ale z tego co wiadomo, exploit mógł być przekazywany przy pomocy odpowiednio spreparowanych obrazków wysyłanych za pośrednictwem iMessage.
Spodziewamy się, że w przyszłości opublikujemy bardziej szczegółowe omówienie łańcucha exploitów – mówi Citizen Lab.
Gigant zareagował błyskawicznie i zaledwie kilka dni po dokonaniu odkrycia, już wydał stosowną aktualizację. iOS 16.6.1 jest już dostępny i najlepiej jak najszybciej go zainstalować. Może wam się wydawać, że was raczej nikt nie chciałby szpiegować, ale go bardzo szkodliwe myślenie. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać tę lukę do szantażowania was z wykorzystaniem wcześniej pozyskanych informacji albo po prostu przejąć kontrolę nad urządzeniem. Jest się więc czego obawiać.
Czytaj też: Tej kluczowej funkcji w Chrome nam brakowało. Przeglądarka stanie się jeszcze bezpieczniejsza
Gigant z Cupertino udostępnił ponadto aktualizacje dla pozostałych swoich systemów – iPadOS 16.6.1, watchOS 9.6.2 i macOS Ventura 13.5.2. Je też należy zainstalować, by pozbyć się poważnych luk w zabezpieczeniach. Nie chodzi co prawda o Pegasusa, ale o dwa główne, aktywnie wykorzystywane, wektory ataku:
- CVE-2023-41064, dotyczy luki w ImageIO w systemach macOS i iOS;
- CVE-2023-41061 to luka w Portfelu Apple w systemach iOS i watchOS.