Apple w końcu wprowadza RCS do iOS 18. Choć na razie tylko w wersji testowej

Google od wielu lat namawiał Apple’a, by ten przeszedł na nowy standard wysyłania wiadomości, odstawiając SMS-y do lamusa, a na ich miejsce przyjął standard RCS. W końcu gigant z Cupertino uległ naciskom, czego dowodem jest iOS 18 beta 2.
Apple w końcu wprowadza RCS do iOS 18. Choć na razie tylko w wersji testowej

Wiadomości RCS pojawiły się w iOS 18 beta 2

Pod koniec zeszłego roku Apple ogłosił długo wyczekiwaną wiadomość – RCS (Rich Communication Services) zawitają na iPhone’y. Oczywiście nie od razu i jak zapowiedziano, stanie się to dopiero „w przyszłym roku”.

Jeszcze w przyszłym roku dodamy obsługę profilu uniwersalnego RCS, standardu obecnie opublikowanego przez stowarzyszenie GSM. Wierzymy, że profil uniwersalny RCS zapewni lepszą interoperacyjność w porównaniu do SMS-ów i MMS-ów. Będzie to działać razem z iMessage, który nadal będzie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple  – powiedział rzecznik firmy.

Zgodnie z oczekiwaniami, gigant z Cupertino wolał poczekać do nowej wersji systemu operacyjnego, czyli do iOS 18. Podczas niedawnej konferencji WWDC zmiana została zapowiedziana, a wraz z wydaniem drugiej wersji beta, możemy zobaczyć ją na pokładzie systemu. Nie wszyscy, bo iOS 18 beta 2 wciąż dostępny jest tylko dla deweloperów, jednak już w przyszłym miesiącu Apple wprowadzi system do publicznych testów.

Czytaj też: Apple Intelligence nie dla wszystkich. Mieszkańcy UE obejdą się smakiem

Jak donoszą użytkownicy Reddita, na iPhone’ach z zainstalowanym IOS 18 pojawił się już przełącznik RCS, który można znaleźć w Ustawieniach. Na razie nie jest on jeszcze aktywny, w dodatku samo korzystanie z nowego standardu wiadomości będzie uzależnione od tego, czy dany operator go obsługuje, ale jeśli tak, powinien być on domyślnie włączony. Wówczas do wysyłania wiadomości będzie wykorzystywana transmisja danych (Wi-Fi lub komórkową), a jeśli operator nie obsługuje tego standardu, to nadal domyślnie wysyłane będą wiadomości SMS i MMS.

Czytaj też: Nowy Jork chce chronić dzieci przed szkodliwym wpływem mediów społecznościowych. Ta decyzja wielu osobom się nie spodoba

Dzięki przejściu na RCS użytkownicy iPhone’ów (i Androida) będą mogli cieszyć się wieloma korzyściami, jakie niesie nowy standard wysyłania wiadomości. Co prawda większość z funkcji RCS na iPhone’ach jest już dostępna, jednak podczas czatowania między platformami pojawiają się duże zgrzyty. Przede wszystkim w takim wypadku wszyscy uczestnicy konwersacji przywracani są do starszego protokołu, co wprowadza ograniczenia w jakości udostępnianych multimediów, a użytkownicy iMessage tracą wiele narzędzi, takich jak możliwość edytowania własnych wiadomości. Ponadto takie rozmowy nie są szyfrowane, co mocno wpływa na bezpieczeństwo i prywatność.