Nowe Apple Watch już za kilka dni. Jakie zmiany szykuje dla nas gigant?

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego roku – premiera nowych sprzętów Apple’a. Najwięcej uwagi poświęcamy oczywiście iPhone’om 15, ale nie można zapominać, że obok nich pojawią się również smartwatche.
Nowe Apple Watch już za kilka dni. Jakie zmiany szykuje dla nas gigant?

Nowe modele Apple Watch – Series 9 i Ultra 2?

Wciąż nie mamy pewności, jakie zegarki pokaże nam w tym roku Apple. Series 9 – dostępne w rozmiarach 41 mm i 45 mm – to raczej pewnik, ale kwestią dyskusyjną wciąż pozostaje Apple Watch Ultra 2. Warto wspomnieć, że od wielu miesięcy przecieki nie są zgodne co do premiery kolejnego ultra-zegarka od Apple’a. Jedni twierdzą, że tak, pojawi się on w tym roku, podczas gdy inni utrzymują, iż Apple wprowadzi go na rynek dopiero w przyszłym roku, razem z takimi ulepszeniami jak ekran microLED. Kto ma rację? Patrząc na ilość doniesień wydaje się, że ci pierwsi. Od premiery dzielą nas dwa dni, a informacji na temat Apple Watch Ultra 2 tylko przybywa.

Te najnowsze odnoszą się do wszystkich tegorocznych smartwartchy, które mają być napędzane przez zupełnie nowy chipset – o wiele szybszy niż ten używany dotychczas. Tutaj należy wspomnieć, że od czasu Watch Series 6, Apple korzysta z tego samego procesora we wszystkich swoich zegarkach. I tak dotyczy to nawet zeszłorocznego Ultra czy SE drugiej generacji. Najwyższy więc czas na jakąś zmianę w tej kwestii i najwyraźniej w tym roku się jej doczekamy. Smartwatche będą też wyposażone w chip U2, nową wersję ultraszerokopasmowego chipa Apple’a, który umożliwi „ulepszone możliwości Znajdź moje”. Nowy chip powinien znaleźć się też na pokładzie iPhone’ów 15.

Jakie jeszcze nowości Apple przygotował dla swoich zegarków? Jak twierdzi Mark Gurman z Bloomberga, wszystkie nowe modele otrzymają „różne aktualizacje czujników i komponentów wewnętrznych”, w tym nową wersję czujnika tętna. Gurman nie wdaje się w szczegóły, ale wydaje się, iż ten nowy czujnik będzie po prostu dokładniejszy. Z dodatkowych szczegółów ujawniono, że Apple Watch 2 będzie dostępny w wersji całkowicie czarnej, obok znanego z tamtego roku wariantu szarego.

Apple Watch Ultra

Wymiana procesora czy nowe czujniki to mile widziane zmiany, ale nie ma się co łudzić, że w tym, roku Apple zaserwuje nam jakąś rewolucję. Największe ulepszenia zobaczymy zapewne po stronie oprogramowania, bo watchOS 10 przywróci widżety, czyniąc je centralną częścią interfejsu. Tak naprawdę nowy system zmienia sposób interakcji z zegarkiem. Już na pierwszy rzut oka zobaczymy poprawki w interfejsie, takich jak zmiana przeznaczenia przycisku bocznego, który teraz uruchamia Centrum sterowania. Wszystko to ma przełożyć się na jeszcze lepszą prezentację danych, do których dostęp dostaniemy bez konieczności przełączania się pomiędzy aplikacjami. Kolejną nowością są rozszerzone treningi, z których skorzystają zwłaszcza miłośnicy jazdy na rowerze.

Tak samo, jak na innych sprzętach Apple’a, także na zegarkach pojawią się funkcje monitorowania zdrowia psychicznego – aplikacja Uważność pozwala na dyskretne i wygodne rejestrowanie codziennego nastroju i chwilowych emocji. Ponadto watchOS 10 wprowadzi możliwość korzystania z map offline, jeśli nasz zegarek znajduje się w zasięgu iPhone’a, aplikację Leki, własne plany w Apple Fitness+ czy funkcję NameDrop pozwalającą na łatwe udostępnianie informacji kontaktowych. Nie zabrakło też nowych tarcz i odświeżonych aplikacji Pogoda, Giełda, Dom, Mapy, Wiadomości i Zegary, które prezentują więcej informacji i lepiej wykorzystują dostępną powierzchnię ekranu.