Nowe zegarki Apple’a zaprezentowane. Oto Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2

Zgodnie z zapowiedziami 12 września Apple zaprezentował kilka długo wyczekiwanych nowości. Obok smartfonów pojawiły się oczywiście smartwatche i tak jak się spodziewaliśmy, oprócz Apple Watch Series 9 dostaliśmy również drugą generację modelu Ultra.
Nowe zegarki Apple’a zaprezentowane. Oto Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2

Co ma do zaoferowania nowy, zaawansowany Apple Watch Series 9?

Apple Watch to niezastąpiony towarzysz wielu milionów ludzi, którym pomaga dbać o zdrowie, kondycję fizyczną, komunikację i bezpieczeństwo. Wprowadzamy naszą najlepszą linię Apple Watch o niespotykanych dotąd możliwościach i zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, jak obsługa nowego gestu dwukrotnego stuknięcia, jaśniejszy wyświetlacz czy wbudowana funkcja Siri, a także obejmującą nasze pierwsze modele neutralne węglowo. Niezależnie od tego, czy użytkownik przejdzie ze starszego modelu na nowszy, czy też będzie to jego pierwszy Apple Watch, nigdy wcześniej nie było lepszego momentu, by poznać możliwości tego zegarka

Gigant z Cupertino wyposażył swój najnowszy smartwatch w specjalnie zaprojektowany układ SiP S9, który – wedle słów producenta – jest najpotężniejszym chipem, jaki do tej pory znalazł się w zegarkach Apple’a. Dzięki niemu urządzenie działa sprawniej i może obsługiwać zupełnie nowe funkcje. Na pokładzie znalazł się też nowy, 4-rdzeniowy system Neural Engine, który w porównaniu z Apple Watch Series 8 nawet dwukrotnie szybciej przetwarza zadania oparte na samouczeniu maszyn. Energooszczędność układu SiP S9 umożliwia pracę baterii Apple Watch Series 9 przez pełne 18 godzin. Zegarek dostał też jaśniejszy ekran – maksymalna jego jasność to aż 2000 nitów, a więc dwukrotnie więcej niż w Series 8. Nawet pełne słońce nie będzie przeszkodą w odczytywaniu informacji z wyświetlacza.

Do dyspozycji użytkowników będzie kilka interesujących nowości, takich jak np. Siri Health umożliwia użytkownikom otrzymywanie informacji o stanie zdrowia za pomocą głosu czy dwukrotne stuknięcie. Jest to sposób na kontrolę Apple Watch Series 9 przy mocnoy jednej dłoni i to bez dotykania ekranu.  Stukając dwukrotnie palcem wskazującym w kciuk ręki, na której jest zegarek, użytkownik może szybko i wygodnie wykonać na Apple Watch Series 9 wiele z najczęstszych działań, taki jak zatrzymanie minutnika, rozpoczęcie lub wstrzymanie odtwarzania muzyki czy włączenie drzemki budzika. Ten gest pozwoli nawet na odbieranie połączeń, co może się przydać zwłaszcza podczas czynności wymagających od nas użycia obu rąk. Dwukrotne stuknięcie otwiera również funkcję Stos inteligentny na tarczy zegarka, a kolejne dwukrotne stuknięcie powoduje przewinięcie ekranu z widżetami.

Jeśli zdarza wam się od czasu do czasu zgubić swój telefon, to zapewne możliwość opdszukania iPhone’a za pomocą Apple Watch to jedna z waszych ulubionych funkcji. W najnowszym modelu, Apple zadbał o jeszcze dokładniejsze lokalizowanie urządzenia. Odpowiada za to chip z technologią Ultra Wideband (UWB) drugiej generacji, który umożliwia Znajdowanie dokładne telefonów z rodziny iPhone 15, które także mają ten sam czip. Ta technologia pozwoli również na większą integrację zegarka i HomePoda. Gdy użytkownik zegarka Apple Watch znajdzie się w promieniu 4 metrów od HomePoda odtwarzającego dźwięk, na zegarku Apple Watch Series 9 uruchomi się ekran Odtwarzane, pozwalając na sterowanie multimediami. Jeśli natomiast na HomePodzie nic nie będzie odtwarzane, na wierzchu Stosu inteligentnego wyświetli się ekran sugerowanych multimediów. Kilka istotnych nowości pojawi się też wraz z watchOS 10, choć warto tutaj pamiętać, że te ulepszenia nie są zarezerwowane jedynie dla Apple Watch Series 9. Także posiadacze starszych modeli uzyskają dostęp do odświeżonych aplikacji oraz nowej funkcji Stos inteligentny wyświetlającej ważne widżety wtedy, gdy są potrzebne; nowych tarcz zegarka; nowych wskaźników i widoków w aplikacji Treningi; funkcji nastawionych na ochronę zdrowia psychicznego czy wzroku.

Warto też wspomnieć, że podczas wydarzenia Apple dużo czasu poświęcił opisowi swoich działań na rzecz ekologii. Jak pochwalił się gigant:

Wybrane kombinacje kopert i pasków Apple Watch Series 9, Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch SE są pierwszymi neutralnymi węglowo produktami Apple. W ramach realizacji celów firmy Apple na 2030 rok ślad węglowy Apple Watch został znacząco ograniczony. Zredukowano emisje z trzech największych źródeł gazów cieplarnianych: surowców, energii elektrycznej i transportu. Pozostałe niewielkie ilości emisji są kompensowane wysokojakościowymi uprawnieniami związanymi z ekologicznymi projektami. Opakowanie Apple Watch zostało przeprojektowane i teraz składa się w 100 procentach z surowców bazujących na włóknach, a umieszczone na nim nowe logo wskazuje na modele neutralne węglowo.

Ze względu na to, nie znajdziemy już w ofercie żadnych skórzanych akcesoriów, w tym również pasków do zegarków. Zamiast nich Apple wprowadził paski wykonane z nowej tkaniny FineWoven – eleganckiego, wytrzymałego materiału wykonanego w 68 procentach z odpadów pokonsumenckich. Firma nawiązała też współpracę z Nike i Hermès, by wprowadzić kolekcje pasków bardziej przyjaznych dla środowiska. Paski Apple Watch, Apple Watch Nike i Apple Watch Hermès będzie można zamówić już dzisiaj na stronie apple.com/pl/store i w aplikacji Apple Store, a w sklepach pojawią się w piątek, 22 września. Wtedy też smartwatche wejdą do sprzedaży.

Do wyboru dostajemy dwa rozmiary koperty – 41 mm i 45 mm – wykonanej z aluminium w kolorach księżycowej poświaty, północy, srebrnym, (PRODUCT)RED oraz w zupełnie nowym kolorze różowym, a także wykonaną ze stali nierdzewnej w kolorze złotym, srebrnym lub mocnego grafitu. Pojawił się też Apple Watch SE, który jest dostępny z kopertą z aluminium w rozmiarach 40 mm i 44 mm.

Oto najnowszy flagowy smartwatch – Apple Watch Ultra 2

Sporo mówiło się o tym, że w tym roku Apple zrezygnuje z modelu Ultra, by dać sobie więcej czasu na wprowadzenie odpowiednich ulepszeń. Jak widać, były to błędne doniesienia, bo Apple Watch Ultra 2 zadebiutował wraz z innymi smartwatchami producenta. Tak samo, jak Series 9, on również napędzany jest przez nowy procesor SiP S9, dzięki czemu flagowy smartwatch dostał dostęp do zaawansowanych funkcji, w tym przetwarzania Siri na urządzeniu (za pomocą którego można uzyskać dostęp do danych z aplikacji Zdrowie) i dokładniejsze śledzenie lokalizacji oraz nowe gesty, wspomniane już wyżej.  Apple Watch Ultra 2 wyposażony jest również w nowy, 4-rdzeniowy system Neural Engine. I tutaj nie zabrakło ulepszonego wyświetlacza, ten nowy jest aż o 50% jaśniejszy niż w pierwszym Ultra, osiągając zawrotne 3000 nitów jasności szczytowej. Nowa architektura wyświetlacza przekłada się też na działanie latarki – obrócenie pokrętła Digital Crown na pewien czas dwukrotnie zwiększa jasność, by lepiej oświetlać drogę.

Specjalnie dla swojego flagowego zegarka Apple zaprojektował też nową tarczę Modular Ultra, która w pełni wykorzystuje potencjał ogromnego wyświetlacza, prezentując na jego zewnętrznych krawędziach dane w czasie rzeczywistym, np. upływ czasu w sekundach, wysokość nad poziomem morza lub głębokość. Na tej cyfrowej tarczy zegarkowej można umieścić najwięcej komplikacji dostosowanych do różnych sportów, wypraw plenerowych czy aktywności w wodzie lub oceanie.

Tak jak poprzednik, także Apple Watch Ultra 2 został stworzony do pracy w ekstremalnych warunkach. Jego akumulator może wytrzymać nawet 72 godziny na jednym ładowaniu, a konstrukcja bez problemu wytrzyma tak ciężkie warunki, jak wspinaczka na najwyższe szczyty świata czy ekstremalne sporty wodne, takie jak kitesurfing i wakeboarding. Urządzenie sprawdzi się też podczas nurkowania, w tym nurkowania na bezdechu, a nowa aplikacja Oceanic+ od Huish Outdoors oraz aplikacja Głębokość pomogą w zbieraniu wszystkich istotnych danych.

Apple Watch Ultra 2 jest dostępny z kopertą w rozmiarze 49 milimetrów i w połączeniu z opaską Trail lub Alpine jest neutralny węglowo. Dostępne są nowe wersje kolorystyczne opaski Alpine (niebieski, indygo, moro), opaski Trail (pomarańczowy/beżowy, zielony/szary, niebieski/czarny) oraz paska Ocean (niebieski, pomarańczowy).

Ile kosztują nowe zegarki Apple’a?

Cena Apple Watch Ultra 2 wynosi 4499 zł. Apple Watch Series 9 jest dostępny od 2249 zł, a Apple Watch SE – od 1299 zł.