Archeolodzy na tropie skarbów wikingów

Duńscy archeolodzy od stycznia rozpoczną odsłanianie pozostałości fortecy wikingów sprzed ponad 1000 lat.

Naukowcy z Muzeum Południowo-Wschodniej Danii w Vordingborg oraz Uniwersytetu Aarchus rozpoczną w 2016 roku prace wykopaliskowe w ramach 3-letniego projektu badawczego, którego celem jest odsłonięcie ruin fortecy Borgring na wyspie Zelandia, wzniesionej w ok. X wieku przez wikingów.

Prace wykopaliskowe prowadzone w ubiegłym roku na stanowisku archeologicznym koło miasta Koge, stolicy gminy Koge na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia, doprowadziły do ustalenia przez naukowców, że na stanowisku znajdują się pozostałości dużej fortecy wikingów sprzed ponad 1000 lat.

Czytaj więcej: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o wikingach

Jak się okazało, forteca została zbudowana na planie koła o średnicy około 145 metrów i otoczona była palisadą o wysokości dochodzącej do 7 metrów.

Archeolodzy planują odsłonięcie wszystkich pozostałości fortecy i ustalenie, czy została ona wzniesiona w czasach panowania Haralda Sinozębego, króla Danii w latach 958-987, a także króla Norwegii w latach 974-985.

Król Harald wspierał projekty budowlane w Danii i wzniósł kilka dużych fortec do obrony swojego królestwa, prawdopodobnie także fortecę Borgring.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zastosowaniu w pracach wykopaliskowych najnowszych technik i metod badawczych uda się im poznać szczegóły konstrukcji fortecy wikingów oraz sposób organizacji życia jej mieszkańców.

Według ekspertów fortece z czasów wikingów w kształcie koła odegrały ważną rolę w rozwoju królestwa Danii w okresie IX-X wiek.

W ramach projektu badawczego Borgring przewidziano też możliwość oglądania prac wykopaliskowych przez publiczność; w tym celu na stanowisku zostanie wzniesiona specjalna platforma obserwacyjna, która będzie oddana do użytku 1 lipca 2016 roku.