Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB

Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB to jedno z najpopularniejszych AiO 240 w sklepach. Jak wypadnie na tle konkurencji i czy rzeczywiście jego popularność jest uzasadniona?
Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB

Parametry Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB

 • Wymiary bloku: 78 x 53 x 98 mm
 • Maksymalna prędkość pompki: 2000 RPM
 • Długość węży: 450 mm
 • Wymiary chłodnicy: 277 x 38 x 120 mm
 • Wentylatory w zestawie: 2x Arctic P12 PWM A-RGB 
 • Maksymalna prędkość wentylatorów: 1800 RPM
 • Maksymalny przepływ powietrza: 48,80 CFM
 • Maksymalne ciśnienie: 1,85 mmH2O
 • Maksymalna głośność: 0,3 Sone
 • Zgodność z podstawkami: Intel: 1700, 1200, 115X, 2011-3, 2066 Square ILM; AMD: AM5, AM4
 • Długość gwarancji: 6 lat
 • Cena: ok. 410 zł

Akcesoria Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB

Zestaw obejmuje montaż oraz tubkę pasty MX-5. Nie mamy dołączonej instrukcji, ale znajdziemy ją na stronie producenta. Nie ma też innych dodatków – wentylatory i całe ARGB jest od razu spięte i wszystko podłączamy jednym kablem, co z pewnością ułatwia i przyspiesza montaż. Plus za tubkę pasty MX-5, która jest bardzo dobra i nie ma tutaj potrzeby dokupywania innej. Sam montaż jest dosyć prosty. Pod płytę podkładamy backplate ze śrubami, do tego wkręcamy śrubki dystansowe. Do bloku przykręcamy odpowiedni montaż, całość nakładamy na płytę i przykręcamy śrubami. Jakiegoś większego problemu nie powinno to sprawiać. Warto też zwrócić uwagę na gwarancję, która udzielana jest na aż 6 lat – jest to jedna z najdłuższych spośród wszystkich AiO.

Wygląd i specyfikacja Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB

Chłodnica ma wymiary 277 x 38 x 120 mm. Jest ona dosyć gruba więc musicie sprawdzić, czy wejdzie Wam do obudowy. Natomiast taki rozmiar powinien pozytywnie wpływać na wydajność. Wychodzą z niej dwa węże, a w jednym z oplotów mamy też okablowanie od wentylatorów. Zewnętrzna średnica węży to 12,4 mm, a ich długość wynosi 450 mm. Nie należą one do zbyt elastycznych, ale połączenie z blokopompką jest na górze. Sprawia to, że nie powinno być większych problemów z ułożeniem tego w obudowie.

Wymiary blokopompki to 78 x 53 x 98 mm. Wychodzą z niej dwa kable: ARGB i 4-pin PWM. Po ich podłączeniu zasilane będą wszystkie wentylatory oraz podświetlenie. Jest to świetne rozwiązanie, które zdecydowanie pomaga w złożeniu zestawu i utrzymaniu porządku w okablowaniu. Blokopompka ma dodatkowy wentylator VRM o średnicy 40 mm. Jego maksymalna prędkość to 3000 RPM. Jego zadaniem jest schłodzenie sekcji zasilania, co też sprawdzimy w testach. Sama pompka pracuje z maksymalną prędkością równą 2000 RPM. Wadą tego wszystkiego jest fakt, że tak naprawdę blok można zamontować tylko w jednej orientacji.

Czytaj też: Test chłodzenia Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB prezentuje się dobrze. Mamy podświetlane wentylatory na chłodnicy, co rozświetli wnętrze obudowy. Natomiast sama blokopompka nie ma podświetlenia i wygląda moim zdaniem średnio. Tutaj ten element nie przypadł mi do gustu, choć całość obiektywnie patrząc może się spodobać.

Na chłodnicy mamy zamontowane dwa wentylatory Arctic P12 PWM A-RGB. Ich maksymalna prędkość to 1800 RPM, przepływ powietrza 48,80 CFM, ciśnienie 1,85 mmH2O, a głośność 0,3 Sone. Śmigła mają po 5 łopatek i są zoptymalizowane pod kątem ciśnienia, co powinno zapewniać dobrą wydajność na chłodnicach. Oparte są też one o łożysko FDB. Ciekawostką jest wyłączanie się śmigieł, jeśli sygnał PWM będzie poniżej 5%.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i5-13600K
Ramka
Thermal Grizzly CPU Contact Frame
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z790 Aorus Elite AX
Pamięć RAM
G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36
Dysk
Goodram PX500 Gen.2 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power 13 1000W
Monitor
iiyama G-Master GB2770HSU Red Eagle

Testy Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB

Na maksymalnych obrotach chłodzenie może przeszkadzać, ale jest ciche w porównaniu do innych. Zobaczcie zresztą jaka jest różnica w stosunku do różnych AiO 360 czy 240 od Cooler Mastera. Na 1200 RPM jest już cicho i tutaj praca nie powinna Wam przeszkadzać, a przy 800 RPM na pewno chłodzenia nawet nie usłyszycie.

AiO warto porównać do 240 mm konstrukcji od Cooler Mastera. Widać tutaj różnice pomiędzy dwoma konstrukcjami przy maksymalnych obrotach i 1200 RPM. Przy 800 RPM lekko wygrywa Arctic. Testowany produkt przegrywa też przy maksymalnych obrotach i 1200 RPM z najwydajniejszym chłodzeniem powietrzem od Cooler Master, choć przy 800 RPM ponownie mamy zmianę.

Przy normalizacji do 40 dBA wszystko się zmienia i Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB przegrywa tylko z AiO 360. Przewaga nad 240L Core jest też naprawdę spora, AiO wygrywa też z MA824 Stealth.

Po OC sytuacja się powtarza. AiO na obu obrotach wypada trochę słabiej i różnice są tutaj również widoczne. Przy 800 RPM procesor dobijał już do 100°C.

Przy normalizacji ponownie mamy przewagę nad 240L Core, ale tym razem AiO przegrywa z MA824 Stealth. Wyniki są bardzo dobre i widać, że cichsze praca sprawia, że AiO przy normalizacji będzie wypadał znacznie lepiej w stosunku do konkurencji.

Czujnik na płycie pokazywał kolejno 53°C i 47°C. Różnica może nie jest zbyt duża, ale na pewno występuje. Wentylator VRM z pewnością więc pozwoli na obniżenie temperatur sekcji, choć nie będą to spektakularnie wysokie zmiany. Samo śmigło jest ciche i nawet przy maksymalnych obrotach pracuje z głośnością poniżej 36 dBA.

Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer i35

Test Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB – podsumowanie

Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB kosztuje ok. 410 zł. W tej cenie jest to bez wątpienia znakomity wybór i nic dziwnego, że naprawdę często jest wybieranych do nowych komputerów. Montaż jest naprawdę prosty, a ogromnym plusem jest długa gwarancja. Mały minus za brak wydrukowanej instrukcji, która jednak mogła by się przydać.

AiO jest dobrze wykonane i tutaj nie ma do czego się przyczepić. Z pewnością zaletą jest spięcie wszystkich wentylatorów, które podłączamy pod płytę jednym złączem 4-pin PWM. Tak samo jest z podświetleniem – tutaj również podpinamy wszystko jedną wtyczką ARGB. Na blokopompce znajdziemy wentylator VRM, który działa cicho i pozwala na obniżenie temperatur sekcji, choć jakiś sporych różnic nie ma. Wygląd może się podobać, głównie dzięki podświetlanym wentylatorom. Natomiast nam do gustu nie przypadł wygląd blokopompki, choć jest to kwestia gustu i przyznamy całości odznaczenie design.

W testach przy podobnych obrotach AiO wypada trochę słabiej przy maksymalnych obrotach i 1200 RPM – tutaj mogła by być lepsza wydajność. Ale mamy do czynienia z naprawdę cichą konstrukcją, znacznie cichszą od choćby 240L Core obecnego na wykresach, czy innej konkurencji. Widać to też po testach przy normalizacji głośności, gdzie chłodzenie Arctica wypada naprawdę znakomicie i spokojnie pokonuje wspomniane AiO 240. To jest właśnie jego największa zaleta.

Arctic Liquid Freezer II 240 A-RGB jest więc zdecydowanie godną polecenia konstrukcją. Jeśli szukacie cichego AiO 240 w niskiej cenie, oferującego przy tym może nie najwyższą, ale dobrą wydajność, to zdecydowanie warto wybrać testowany model.