Test chłodzenia Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

Asus ROG Ryujin III 360 ARGB to jedno z najdroższych AiO, jakie znajdziecie w sklepach. Oferuje ono choćby 3,5 calowy wyświetlacz LCD. Czy wraz z ceną idzie też jakość oraz wydajność?
Test chłodzenia Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

Parametry Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

 • Wymiary bloku: 89 x 91 x 101 mm
 • Maksymalna prędkość pompki: 3600 RPM
 • Długość węży: 400 mm
 • Wymiary chłodnicy: 399,5 x 120 x 30 mm
 • Wentylatory w zestawie: 3x 120 mm ROG MF-12S ARGB
 • Maksymalna prędkość wentylatorów: 2200 RPM
 • Maksymalny przepływ powietrza: 70,07 CFM
 • Maksymalne ciśnienie: 3,8 mm H2O
 • Maksymalna głośność: 36,45 dBA
 • Kompatybilność: Intel: LGA 1700, 1200, 115x; AMD: AM5, AM4
 • Długość gwarancji: 6 lat
 • Cena: ok. 2049 zł

Akcesoria Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

Producent do AiO dołącza elementy montażowe, instrukcję, dwa kable ze złączami ARGB i 4-pin PWM oraz roczną subskrypcję na AIDA64 Extreme. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest dosyć łatwy. Wystarczy do backplate przykręcić śruby, na to nałożyć blokopompkę i całość dokręcić. Wadą jednak jest sam backplate, którego jakoś jest naprawdę słaba. Sprawia on wrażenie naprawdę łatwego do połamania i przy takiej cenie zestawu powinien być zdecydowanie lepszy. Brakuje mi też tubki z pastą termoprzewodzącą, która jest od razu nałożona na podstawkę bloku. Dwa kable mają różne końcówki – męską i żeńską. Pozwala to na podłączenie do grupy wentylatorów z dowolnej strony. Z pewnością plusem jest obecność licencji na AIDA64. Zwróćcie też uwagę na naprawdę długą gwarancję (6 lat).

Specyfikacja i wygląd Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

Chłodnica jest trochę grubsza niż w przypadku większości AiO dostępnych na rynku. Jej wymiary to 399,5 x 120 x 30 mm. Musicie więc sprawdzić czy na pewno bez problemów wejdzie Wam ona na górę czy przód obudowy. Wykonana jest z aluminium, więc tutaj nie ma zaskoczenia. Jak zawsze wychodzą z niej dwa węże, które mają długość 400 mm. Ich wewnętrzna średnica to 7 mm, więc o 2 mm większa niż w przypadku poprzedniej edycji chłodzenia. Węże są elastyczne, a połączenie z blokopompką ruchome. Nie powinniście więc mieć problemów z ich ładnym ułożeniem w obudowie.

Blokopompka jest naprawdę spora – jej wymiary wynoszą 89 x 91 x 101 mm. Wynika to z dwóch faktów – obecności ekranu oraz wentylatora. Ten pierwszy to konstrukcja LCD o przekątnej 3,5 cala. W porównaniu do poprzednich wersji dwukrotnie zwiększyła się pamięć (pozwala to na wyświetlanie choćby dłuższych animacji) oraz może on wyświetlać do 4x więcej klatek (animacje powinny być płynniejsze). Ekran może też pokazywać statyczne obrazy czy parametry podzespołów, w tym temperatury. Aby całość działała i komunikowała się z PC należy ją podłączyć wewnętrznym złączem USB 2.0 do płyty głównej.

Czytaj też: Test Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti Eagle 8 GB

Wentylator pracuje z maksymalną prędkością 5100 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 21,08 CFM, a ciśnienie 5,53 mmH2O. Śmigło ma za zadanie chłodzić sekcję zasilania i w testach sprawdzę, czy rzeczywiście daje sobie radę. Pompka pracuje z maksymalną prędkością 3600 RPM i jest zasilana ze złącza 4-pin PWM. Z pozostałych rzeczy to warto zauważyć, że podstawka bloku jest miedziana. Domyślnie mamy tam nałożoną pastę – przed montażem sprawdźcie tylko, czy przypadkiem nie jest ona zabrudzona.

Dołączone wentylatory to 120 mm modele ROG MF-12S ARGB. Pracują one z maksymalną prędkością 2200 RPM, ciśnieniem 3,88 mmH2O, przepływem powietrza 70,07 CFM i głośnością 36,45 dBA. Żaden z wentylatorów nie ma okablowania. Dzięki specjalnej technologii wykorzystującej magnes możecie je złączyć w jeden blok i do tego z wybranej strony dopiąć kabel. Takie rozwiązanie zdecydowanie ogranicza ilość kabli w obudowie i ułatwia montaż.

Asus ROG Ryujin III 360 ARGB wygląda naprawdę świetnie. Wyświetlacz naprawdę przyciąga wzrok, a animacje po prostu znakomicie się prezentują. Nie można też przy tym zapomnieć o wentylatorach z podświetleniem ARGB. Całość w obudowie z oknem po prostu będzie prezentowała się genialnie i bez wątpienia jest to jedno z najładniejszych AiO jakie miałem w testach.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Asus ROG Ryujin III 360 ARGB

AiO jest najwydajniejszym spośród wszystkich jakie miałem do tej pory okazję testować. Dotyczy to wszystkich testowanych obrotów wentylatorów, a różnice w stosunku do konkurencji naprawdę potrafią być spore. Asus ROG Ryujin III 360 ARGB pod względem wydajności kompletnie więc nie zawodzi, wręcz przeciwnie.

W przypadku głośności jest odwrotnie niż przy wydajności. Chłodzenie jest jednym z najgłośniejszych i tutaj nie ma co liczyć na cichą pracę. Najwyraźniej wysoka wydajność musiała zostać okupiona słabą kulturą pracy.

Sprawdziłem jeszcze działanie wentylatora VRM przy jego maksymalnych wynikach. Procesor podczas tych testów był podkręcony.

Czujnik na płycie pokazywał kolejno 69°C i 52°C. Dodatkowy wentylator zdecydowanie więc obniża temperatury sekcji zasilania i okolic. Szkoda tylko, że jest przy tym głośny – 55,5 dBA naprawdę słychać. Warto więc dopasować krzywą i lekkim kosztem temperatur sekcji trochę obniżyć jego obroty.

Czytaj też: Test Samsung Galaxy A54 5G. Czy następca najczęściej kupowanego smartfonu w Polsce spełnia pokładane w nim nadzieje?

Test Asus ROG Ryujin III 360 ARGB – podsumowanie

Asus ROG Ryujin III 360 ARGB ma kosztować ok. 2049 zł, czyli tyle co np. RTX 4060 Ti (o ile ktoś w ogóle zdecyduje się na zakup tej karty) czy i7-13700KF. Wiadomo więc, że przy tańszych zestawach lepiej jest wziąć AiO za 1/3 ceny a resztę dołożyć do wydajniejszych pozostałych części. Jeśli jednak cena nie robi Wam różnicy to zdecydowanie warto zdecydować się na zakup tego modelu.

AiO jest dobrze wykonane. Brakuje mi tylko dodanej tubki z pastą termoprzewodzącą oraz porządnego backplate (mamy naprawdę słaby jakościowo). Poza tym pod względem wykonania nie mam do czego się przyczepić. Muszę tutaj wspomnieć o świetnym montażu wentylatorów, które podłączacie tylko jednym kablem. Całość wygląda też świetnie – ekran LCD 3,5 cala + wentylatory ARGB mogą się podobać. AiO prezentuje też świetną wydajność i wypadło najlepiej spośród wszystkich, jakie miałem okazję testować. Szkoda tylko, że zostało to okupione wysoką głośnością, co może już przeszkadzać. Kolejny plus to obecność wentylatora chłodzącego sekcję zasilania. Temperatury są mocno zbijane, choć ponownie kultura pracy nie jest zbyt dobra.

Generalnie więc jeśli budujecie zestaw z najwyższej półki, a cena nie gra roli, to warto rozważyć zakup tego AiO. Jest to z pewnością topowa konstrukcja, którą choćby pod względem wydajności będzie ciężko wyprzedzić.