Test płyty głównej ASRock Z790 Nova WiFi

ASRock Z790 Nova WiFi to ciekawy model płyty głównej, która powinna świetnie poradzić sobie nawet z i9-14900K. Czy ASRock przygotował jedną z lepszych propozycji w swojej cenie?
Test płyty głównej ASRock Z790 Nova WiFi

Akcesoria ASRock Z790 Nova WiFi

Producent do płyty dołącza instrukcję, śrubki do dysków M.2, cztery kable SATA, holder dla kart graficznych, przejściówkę ARGB->3x ARGB, trzy czujniki temperatury, antenę Wi-Fi. Holder może się przydać, jeśli GPU nie ma dołączonego własnego, albo ten nie mieści się w obudowie. Przejściówka ARGB jest ciekawym i nietypowym dodatkiem, który też może okazać się niezastąpiony jeśli macie sporo takich urządzeń. Antena Wi-Fi jest na kablu, więc możecie ją postawić w dowolnym miejscu. Czujniki temperatur pozwalają na zsynchronizowanie z nimi wentylatorów. Jest to również ciekawa opcja, którą warto wykorzystać. Dodatki są całkowicie odpowiednie jak na płytę tej klasy.

Budowa ASRock Z790 Nova WiFi

Płyta wygląda naprawdę dobrze. Jest ona czarna, z małymi, kolorowymi akcentami. Ma też podświetlenie osłony I/O oraz dolnego radiatora dla dysków. Wygląda to naprawdę dobrze i w obudowie z oknem może się podobać. Konstrukcja ma też wymiary 305 x 244 mm, czyli jest to ATX. Nie będzie więc problemów ze zmieszczeniem jej w większości obudów.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock B650E Taichi Lite

Sekcja zasilania ma 20 (VCore, 90 A SPS) + 1 (VCCGT, 90 A SPS) + 1 (VCC AUX) faz zasilania DR.MOS. Za chłodzenie odpowiadają dwa aluminiowe radiatory, ciepłowód oraz wentylator. To spokojnie powinno wystarczyć do okiełznania i9-14900K, co też sprawdzimy w testach. Samo zasilanie odbywa się z dwóch złączy 8-pin.

Na płycie możecie zamontować do 4 kości RAM o łącznej pojemności do 192 GB. Ich prędkość może wynosić 8000 MHz. Mamy wsparcie dla XMP 3.0 czy EXPO. W przypadku redakcyjnych kości zadziałały one bez większych problemów. Tutaj też plus za wsparcie dla szybkich modułów DDR5.

Na ASRock Z790 Nova WiFi znajdziemy dwa wzmacniane złącza PCIe x16. Górne obsługuje urządzenia PCIe 5.0 (linie z CPU), a dolne 4.0 (linie z chipsetu). Brakuje mi tutaj mechanizmu ułatwiającego zwolnienie blokady górnego slotu. Pamiętajcie też, że jeśli zamontujecie dysk w złączu M2_1 to PCIe 5.0 x16 zacznie działać w trybie x8. Płyta ma również jedno złącze PCIe 3.0 x1.

Całość oferuje też miejsce na 6 dysków M.2. Dwa z nich podciągnięte są pod linie z procesora. Górne złącze z dużym radiatorem (co ciekawe ma on montaż beznarzędziowy) obsługuje dyski PCIe 5.0 x4. To właśnie jeśli tutaj włożycie dysk, to górne PCIe x16 zacznie działać jako x8. W większości przypadków nie zostanie więc to miejsce wykorzystane. Szkoda, że nie ma tutaj dwóch złączy PCIe M.2, które pozwoliło by wykorzystać radiator bez obniżania wydajności innych złączy. Drugie M.2 podciągnięte pod linie z procesora znajduje się zaraz pod górnym PCIe x16, pod kartą graficzną. Tutaj mamy zapewnioną obsługę dysku PCIe 4.0 x4.

Wszystkie pozostałe dyski również mają radiatory, więc o temperatury zbytnio nie powinniście się obawiać. Mamy na nie miejsce pod wspomnianym wcześniej M.2, na dole płyty i z boku. Tutaj wszędzie mamy zapewnioną obsługe dysków PCIe 4.0 x4. Generalnie też wszystkie dyski muszą być formatu 2260 lub 2280. Jedno ze złączy obsługuje również dyski SATA M.2. Płyta ma też cztery tradycyjne złącza SATA3 6.0 Gb/s umieszczone z boku.

ASRock Z790 Nova WiFi ma kartę LAN E3100G 2.5 Gb/s oraz Intel Wi-Fi 7 BE200. Taka konfiguracja zapewnia świetne połączenie z siecią, a Wi-Fi jest jest krokiem ku nadchodzącym urządzeniom, które będą to wykorzystywały. Układ dźwiękowy to Realtek ALC4082. Tutaj również mamy najlepsze zintegrowane rozwiązanie, więc jakość dźwięku powinna być całkiem niezła.

Wewnętrzne złącza prezentują się następująco:

 • 3x pod czujnik temperatury,
 • 1x SPI TPM,
 • złącza do przedniego panelu obudowy,
 • 1x RGB,
 • 3x ARGB,
 • 1x CPU Fan,
 • 1x CPU/WP Fan,
 • 5x Chassis/WP Fan,
 • 1x VRM Fan,
 • 1x audio,
 • 1x Thunderbolt AIC,
 • 2x USB 2.0,
 • 2x USB 3.2 Gen1,
 • 1x USB-C 3.2 Gen2x2.

Producent dał maksymalną konfigurację USB, więc tutaj nie będzie problemów z podłączeniem nawet czterech złączy USB-A 3.2 Gen1 z obudowy. Mamy też trzy ARGB czy sporo złączy pod wentylatory. Rozmieszczenie wszystkich jest dobre, a jedno złącze 4-pin PWM mamy tez po prawej stronie płyty. Nie powinno być problemów z dotarciem do nich kablami. Plus za obecność Thundebrolt, którego możecie dokupić i bez problemów podpiąć. Płyta ma również przycisk startu, restartu czy wyświetlacz kodów POST. Przyda się to, jeśli macie jakieś problemy z komputerem.

Tylny panel ASRock Z790 Nova WiFi

test ASRock Z790 Nova WiFi, recenzja ASRock Z790 Nova WiFi, opinia ASRock Z790 Nova WiFi

Zaślepka tylnych portów jest zintegrowana z płytą, co jest już standardem w takich modelach. Tutaj do dyspozycji mamy:

 • 2x złącza na Wi-Fi,
 • 1x HDMI,
 • 1x DisplayPort 1.4,
 • 1x USB-C 3.2 Gen2x2,
 • 4x USB 3.2 Gen2,
 • 3x USB 3.2 Gen1,
 • 2x USB 2.0,
 • 1x RJ-45,
 • 2x audio.

Konfiguracja jest ponownie bardzo dobra, ale nie idealna. Brakuje mi pełnego zestawu złączy audio, który jednak czasami może się przydać. Poza tym ciężko coś płycie zarzucić. Jedno z USB wspiera Ultra USB Power, które przyda się w przypadku urządzeń dosyć czułych na spadki napięcia (np. zewnętrzne dyski USB zasilane tylko z tego złącza, różne huby itp.). Dwa to z kolei złącza Lightning oferujące mniejsze opóźnienia dla podłączonego sprzętu. Mamy też dwa wyjścia obrazu, które przydadzą się, jeśli korzystacie ze zintegrowanej karty graficznej.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-14900K
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 360
Pasta
Noctua NT-H1
Karta graficzna
Asus GeForce RTX 4080 ROG Strix OC
Pamięć RAM
Kingston Fury Renegade 2x 16 GB 7200 MHz CL38
Dysk
Samsung 990 Pro 2 TB
Zasilacz
be quiet! Dark Power 13 1000W
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710U

BIOS ASRock Z790 Nova WiFi

BIOS jest typowy dla ASRocka. Wszystkie opcje są w miarę sensownie poukładane i łatwo znajdziecie to, co Was interesuje. Nie miałem problemów z OC procesora, Resizable BAR jest też domyślnie włączony. W trybie Ez możecie łatwo włączyć XMP czy wybrać chłodzenie procesora, które wpływa na limity mocy. Przy i9-14900K wynoszą one: 60-420 są zdjęte, 240-280 to 253 W, 120-140 to 180 W, a air cooler to 125 W. Jest jeszcze nowość, czyli CPU Indicator. Ocenia on procesor i podpowiada ile jeszcze można z niego wycisnąć. Jest więc dobrze i tutaj ciężko coś firmie zarzucić.

Testy ASRock Z790 Nova WiFi

Testy wykonałem po włączeniu profilu XMP pamięci. Pozostałe opcje pozostawiłem domyślne – limity mocy były zdjęte. Porty USB testowałem na dysku Adata SE800 1 TB, SATA na Adata SU650 120 GB, a M.2 na Samsung 990 Pro 2TB.

Wyniki testów są bardzo dobre. Płyta nie ogranicza pracy procesora i pozwala na rozwinięcie skrzydeł wszystkim podzespołom. Domyślnie zdjęte limity mocy pozwalają też na uzyskanie wyższych wyników np. w wielowątkowym Cinebench 2024 niż przy PL1=PL2=253 W. Dodam też, że dysk schowany pod radiatorem pod kartą graficzną uzyskał temperatury 53°C i 65°C pod obciążeniem CrystalDiskMark. Są to dobre wyniki i spokojnie możecie montować tam dysk M.2.

Temperatury sekcji zasilania

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wielowątkowego testu Cinebench 2024, który działał 10 minut. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia termowizyjne wykonane dzięki smartfonowi CAT S61 przed i po OC do 5,8/4,6 GHz.

Wentylator włączony

Czujnik wskazywał tutaj 67°C i 70°C, a wentylator działał z prędkością ok. 3300 RPM i ok. 3600 RPM. Sekcja pozostaje chłodna i spokojnie daje sobie radę z procesorem po OC. Wentylator przy AiO 360 rozkręconym na 100% jest niesłyszalny, ale przy bardzo cichym zestawie może lekko przeszkadzać. W spoczynku działa z prędkością ok. 2600 RPM i tutaj jest cichy. Jego krzywą można też dowolnie zmienić w ustawieniach i dopasować do własnych wymagań.

Wentylator wyłączony

Czujnik wskazywał 71°C i 76°C. Różnice względem włączonego wentylatora nie są duże. Płyta bez niego radzi sobie z procesorem również po OC i tak naprawdę, jeśli Wasza obudowa oferuje dobry przepływ powietrza to nie ma potrzeby włączania śmigła, ewentualnie na naprawdę niskie obroty tak, aby kompletnie nie przeszkadzał w trakcie pracy.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z790 Tachi Lite

Test ASRock Z790 Nova WiFi – podsumowanie

W momencie pisania testu ASRock Z790 Nova WiFi nie był zbytnio dostępny w polskich sklepach, ale znalazłem płytę za ok. 1700. Bez wątpienia uważam, że w tej cenie konstrukcja powinna być jednym z podstawowych wyborów do nowego, mocnego PC.

Testowana konstrukcja z pewnością świetnie wygląda i z podświetlanymi pozostałymi podzespołami będzie tworzyła fajny efekt. Ma ona również mocną sekcję zasilania, która daje sobie radę z i9-14900K po OC, nawet bez włączonego wentylatora. Tutaj nie ma co się obawiać o temperatury sekcji. Wyniki w testach również są bardzo dobre i płyta w niczym nie ogranicza wydajności podzespołów. Dodam też, że profil XMP pamięci zadziałał bez problemów.

ASRock Z790 Nova WiFi ma sporo złączy wewnętrznych i dobrą konfigurację złączy z tyłu. Tam brakuje mi tylko 5 audio – mamy tylko dwa na pokładzie. Płyta oferuje miejsce na 6 dysków M.2, ale ten pod największym radiatorem to tylko PCIe 5.0 x4 – jego montaż sprawi, że górne złącze PCIe x16 zacznie działać w trybie x8. Tutaj więc pewnie większość z Was go nie wykorzysta. Wszystkie złącza M.2 mają radiatory więc tutaj tak naprawdę też nie ma obaw o zbyt wysokie temperatury. Złącza PCIe x16 są wzmacniane, ale brakuje mi mechanizmu ułatwiającego zwolnienie blokady slotu.

Konstrukcja oferuje bardzo dobre audio (jak na zintegrowany układ), Wi-Fi 7 czy LAN 2.5 Gb/s. W zestawie mamy też holder, splitter ARGB czy antenę Wi-Fi na kablu. Plus też za format ATX – dla przykładu nawet Taichi Lite ma E-ATX. Płyta bez problemów zmieści się w większości typowych obudów.

Jeśli więc szukacie naprawdę fajnego modelu Z790 za ok. 1700 zł to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup ASRock Z790 Nova WiFi. Uważam, że będziecie z niego w pełni zadowoleni.