Test płyty głównej ASRock Z790 PG Lightning WiFi

ASRock Z790 PG Lightning WiFi to nowa płyta główna w ofercie firmy. Jest to ewolucja konstrukcji bez dopisku WiFi, która ma kilka zmian. Czy warto rozważyć zakup?
test ASRock Z790 PG Lightning WiFi, recenzja ASRock Z790 PG Lightning WiFi, opinia ASRock Z790 PG Lightning WiFi
test ASRock Z790 PG Lightning WiFi, recenzja ASRock Z790 PG Lightning WiFi, opinia ASRock Z790 PG Lightning WiFi

Akcesoria ASRock Z790 PG Lightning WiFi

Producent do płyty dołącza  instrukcję, dwa kable SATA, anteny do Wi-Fi, przejściówkę ARGB, czujnik temperatury, śrubki M.2. Anteny Wi-Fi są wkręcane, więc tutaj nie ma jej na kablu. Plus za czujnik temperatury czy kabel ARGB, który pozwala na podłączenie kilku urządzeń do jednego złącza. Jest więc dobrze jak na tej klasy konstrukcję.

Budowa ASRock Z790 PG Lightning WiFi

ASRock Z790 PG Lightning WiFi niczym nie wyróżnia się pod względem wyglądu. Jest ona po prostu czarna, bez podświetlenia. W obudowie z oknem niczym nie będzie się wyróżniała. Jest to też konstrukcja ATX o standardowych wymiarach 305 x 244 mm.

Sekcja zasilania ma 16 (VCore)+1 (VCCGT)+1 (VCC AUX) faz 50 A Dr.MOS (dla VCore + VCCGT). Jest to lepsza konstrukcja, niż przy płycie bez dopisku WiFi. Chłodzenie nie jest imponujące bowiem mamy po prostu dwa radiatory. ASRock nie zastosował tutaj ciepłowodu czy wentylatora. Zasilanie standardowo odbywa się z dwóch złączy 8-pin.

Płyta ma 4 miejsca na pamięci RAM DDR5. Ich maksymalna pojemność może wynosić 192 GB, a prędkość 7600 MHz. Mamy wsparcie dla XMP 3.0, a redakcyjne kości zadziałały bez problemów. Tutaj plus za obsługę dosyć szybkich kości, które mogą spokojnie zadziałać na płycie.

Mamy jedno wzmacniane złącze PCIe 5.0 x15. Nie ma przycisku ułatwiającego zwolnienie jego blokady. Płyta ma też jedno złącze PCIe 4.0 x16 oraz dwa PCIe 3.0 x1. Sama konfiguracja jest dobra i zupełnie wystarczająca przy tej klasie płyty.

Jedno złącze M.2 podciągnięte jest pod linie z procesora. Znajduje się ono pod radiatorem, który montowany jest beznarzędziowo. Możecie tutaj zmieścić dyski 2260/2280 PCIe 4.0 x4. Brak obsługuje PCIe 5.0 oznacza, że nie będzie spadku z x16 na x8 przy górnym PCIe jeśli zamontujecie tutaj dysk. Pozostałe dwa miejsca nie mają już radiatorów. Możecie tutaj zmieścić dyski 2260/2280 PCIe 4.0 x4. Nie zabrakło też sześciu złączy SATA 6 Gb/s.

Karta LAN to Killer E3100G 2500 Mb/s. Mamy też Wi-Fi 6E (Killer AX1675i) ze wsparciem dla Bluetooth 5.3. Szkoda, że nie ma Wi-Fi 7, ale myślę, że to też kwestia oszczędności, a taka karta spokojnie wystarczy. Układ dźwiękowy to Realtek ALC897. Jest to podstawowe rozwiązanie, które znajduje się zawsze w tańszych płytach.

Na testowanej konstrukcji znajdziemy złącza:

 • 1x CPU Fan,
 • 1x CPU/WP Fan,
 • 4x Chassiss/WP Fan,
 • 1x Chassis,
 • 1x złącze do czujnika temperatury,
 • 1x eDP,
 • 1x SPI TPM,
 • 1x RGB,
 • 3x ARGB,
 • 1x audio,
 • złącza do przedniego panelu obudowy,
 • 1x Thunderbolt AIC,
 • 1x USB 2.0,
 • 2x USB 3.2 Gen1,
 • 1x USB-C 3.2 Gen1.

Liczbę złączy oceniam pozytywnie, choć samo rozmieszczenie mogło by być trochę lepsze. Główną uwagę mam do górnych dwóch ARGB, które są zaraz za USB z prawej strony. Dotarcie kablami może być cięższe, tak samo jak może to słabiej wyglądać po podłączeniu. Brakuje mi też złącza 4-pin PWM z prawej strony pośrodku. Ciekawostką jest eDP, która pozwala na podłączenie monitora na bok obudowy (więcej tutaj). Płyta oczywiście nie ma przycisków czy wyświetlacza kodów POST, ale są diody diagnostyczne czy zworka do resetowania CMOS.

Tylny panel ASRock Z790 PG Lightning WiFi

test ASRock Z790 PG Lightning WiFi, recenzja ASRock Z790 PG Lightning WiFi, opinia ASRock Z790 PG Lightning WiFi

Tylna zaślepka została zintegrowana z płytą. Tutaj mamy następujące złącza:

 • 2x złącza pod anteny Wi-Fi,
 • 1x PS/2,
 • 1x HDMI,
 • 2x USB 3.2 Gen2,
 • 1x USB-C 3.2 Gen2x2,
 • 4x USB 3.2 Gen1,
 • 1x USB 2.0,
 • LAN,
 • 3x audio.

Mamy wystarczającą liczbę USB, w tym szybszych. Może nie ma ich bardzo dużo, ale taka liczba jest ok przy tańszej płycie. Brakuje mi złącza DisplayPort czy pełnej konfiguracji audio. Po co jest też PS/2? Zamiast niego mogło by być jeszcze jedno USB. Natomiast generalnie jest ok jak na tej klasy konstrukcję.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-14900K
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 360
Pasta
Noctua NT-H1
Karta graficzna
Asus GeForce RTX 4080 ROG Strix OC
Pamięć RAM
Kingston Fury Renegade 2x 16 GB 7200 MHz CL38
Dysk
Samsung 990 Pro 2 TB
Zasilacz
be quiet! Dark Power 13 1000W
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710U

BIOS ASRock Z790 PG Lightning WiFi

BIOS jest typowy dla ASRock. W trybie Easy możecie włączyć XMP czy wybrać rodzaj zamontowanego chłodzenia. Tutaj przy wyborze aio 360-420 limity mocy zostaną zdjęte. W trybie zaawansowanym jest wszystko ułożone typowo dla firny. Nie ma problemów z OC procesora czy pamięci. Łatwo też możecie dobrać się do sterowania wentylatorami. Jest więc dobrze i szybko można się we wszystkim połapać.

Testy ASRock Z790 PG Lightning WiFi

Testy wykonałem po włączeniu profilu XMP pamięci i przy zdjętych limitach mocy. Porty USB testowałem na dysku Adata SE800 1 TB, SATA na Adata SU650 120 GB, a M.2 na Samsung 990 Pro 2TB.

Płyta w niczym nie odstaje od konkurencji. Wyniki są bardzo dobre nawet przy jednych z najwydajniejszych podzespołów na rynku. Możecie więc spokojnie wykorzystać konstrukcję do zbudowania wydajnego zestawu. Dodam też, że dysk schowany pod radiatorem pod kartą graficzną uzyskał temperatury 52°C i 72°C pod obciążeniem CrystalDiskMark. Radiator daje więc radę jeśli chodzi o utrzymanie temperatur, choć nie są one najniższe spośród wszystkich ostatnio testowanych płyt.

Temperatury sekcji zasilania

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wielowątkowego testu Cinebench 2024, który działał 10 minut. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia termowizyjne wykonane dzięki smartfonowi CAT S61 przed i po OC do 5,8/4,6 GHz.

Płyta może nie ma najniższych temperatur, ale nie są one też bardzo wysokie. Można spokojnie wkładać nawet i9-14900K i nie obawiać się przegrzewania się sekcji w szczególności, jeśli macie obudowę z dobrym przepływem powietrza.

Test ASRock Z790 PG Lightning WiFi – podsumowanie

ASRock Z790 PG Lightning WiFi powinien być dostępny w sklepach w cenie ok. 1000 zł. Jest to bardzo fajna konstrukcja, która zdecydowanie jest warta swojej ceny. Nie jest to górna półka wśród wszystkich płyt, ale cena jest całkowicie adekwatna w stosunku do tego, co w zamian otrzymujemy.

Płyta bez problemów poradziła sobie ze sprzętem zapewniając dobre wyniki w testach. Sekcja nie należy do najchłodniejszych, ale poradziła sobie z i9-14900K. Tutaj też mamy zmianę w stosunku do poprzednika bez dopisku WiFi – sekcja jest mocniejsza. Płyta ma również dobrą konfigurację złączy wewnętrznych oraz odpowiednią jak na cenę na tylnym panelu. Mamy beznarzędziowy montaż górnego radiatora na dysk, choć pozostałe dwa miejsca na konstrukcja M.2 w ogóle ich nie mają. Producent nie zapomniał o LAN 2,5 Gb/s czy Wi-Fi 6E. Tutaj szkoda jednak, że nie ma już Wi-Fi 7, ale to też kwestia oszczędności. Mamy też tylko podstawowe audio. Plus za to za obsługę szybkich pamięci RAM.

W tej cenie ASRock Z790 PG Lightning WiFi jest jednym z lepszym wyborów, które zdecydowanie warto rozważyć podczas budowy nowego zestawu.