Astma pod kontrolą? Udane testy potencjalnego leku

Astma coraz bliżej wyleczenia? Naukowcy opracowali eksperymentalny lek, który wreszcie może dotykać źródła problemu.
astma

Coraz bliżej skutecznego leku na astmę

Na świecie na astmę choruje nawet 300 mln osób, w Polsce ok. 4 mln. Spośród chorób alergicznych, jest to najczęstsza przyczyna absencji chorobowych, hospitalizacji i inwalidztwa. Astma co roku zabija nawet 400 tys. osób – wiele w krajach rozwiniętych. Niestety, nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach statystyki dramatycznie spadły.

Czytaj też: Astma burzowa to coraz częstszy problem. Czy można się przed nią bronić?

Astma jest chorobą nieuleczalną, ale w wielu przypadkach można ją w kontrolować (stosując się do zaleceń lekarza). Udaje się to jednak tylko u połowy pacjentów. Pojawiła się nadzieja dla drugiej połowy. Naukowcy z Aston University i Imperial College London opracowali nowy sposób leczenia astmy, bazujący na zwalczaniu jednej z podstawowych przyczyn choroby.

Astma wreszcie będzie uleczalna?

Jednym z objawów astmy jest obrzęk i zwężenie dróg oddechowych, co przekłada się na duszności. Istniejące metody leczenia astmy (głównie leki sterydowe) zapewniają krótkotrwałą ulgę i powodują zmniejszenie lokalnego stanu zapalnego – żaden z nich jednak nie sięga źródła problemu, nie zajmuje się zmianami strukturalnymi, jakie astma powoduje w płucach.

Dr Jill Johnson z Aston University’s School of Biosciences mówi:

Poprzez bezpośrednie ukierunkowanie zmian w drogach oddechowych, mamy nadzieję, że to podejście może ostatecznie zaoferować bardziej trwałe i skuteczne leczenie niż te już dostępne, szczególnie dla astmatyków z ciężką postacią choroby, którzy nie reagują na sterydy. Jednak nasza praca jest wciąż na wczesnym etapie i potrzebne są dalsze badania, zanim będziemy mogli zacząć testować to u ludzi.

Uczeni użyli perycyty – niezróżnicowane mezenchymatyczne komórki macierzyste, które są zlokalizowane wzdłuż naczyń krwionośnych i otaczają z zewnątrz śródbłonek. Perycyty uczestniczą w regulacji przepływu krwi przez naczynia krwionośne, a także syntetyzują składniki substancji międzykomórkowej. Kiedy u astmatyków występuje reakcja alergiczna, perycyty przemieszczają się do ścian dróg oddechowych.

Czytaj też: Astma zmniejsza ryzyko guza mózgu. Wiemy już, dlaczego i jak to wykorzystać w terapii

Wiemy, że ruch perycytów jest stymulowany przez białko CXCL12. Teraz uczeni wykorzystali cząsteczkę oznaczoną jako LIT-927 do zablokowania u myszy sygnałów pochodzących z białka CXCL12. Zwierzęta, którym podawano LIT-927, miały zmniejszenie objawów astmy w ciągu jednego tygodnia, a ich objawy praktycznie zniknęły w ciągu dwóch tygodni. Ściany ich dróg oddechowych były znacznie cieńsze niż u myszy nieleczonych – bliższe ścianom zdrowych kontroli.

Badania nad LIT-927 są na razie we wstępnej fazie, a twórcy nowego leku zbierają fundusze na ich kontynuowanie. Niewykluczone, że LIT-927 lub związki mu podobne, może stać się podstawą przyszłych leków przeciwastmatycznych, które sięgają do źródła problemu. Aby choćby myśleć o badaniach na ludziach, musi jeszcze minąć kilka lat. Więcej można przeczytać w czasopiśmie Respiratory Medicine.