Tak kształtowała się historia Astona Martina – marki Bonda i Red Bulla

Aston Martin często nazywany jest ekspresem dżentelmenów i nic dziwnego – arystokratyczny gen jest widoczny w każdym modelu brytyjskiej marki. Legendarna firma potrzebowała kilkudziesięciu lat, by stać się synonimem prestiżu, luksusu i sportowego temperamentu.
Tak kształtowała się historia Astona Martina – marki Bonda i Red Bulla

Aston Martin: historia marki

Aston Martin rozpoczyna swoją historię w 1913 roku, kiedy Lionel Martin i Robert Bamford postanowili założyć firmę o nazwie Bamford & Martin Limited. Dwaj dżentelmeni zaczynali od sprzedaży samochodów marki Singer. Lionel Martin wykazywał duże zainteresowanie sportem motorowym. Swoją pasję realizował, startując w wyścigach, rozgrywanych na wzgórzu Aston Hill, w pobliżu niewielkiego miasta Aston Clinton. 

Singery nie były maszynami właściwymi do wyścigów. Obaj panowie wpadli zatem na pomysł budowy własnych samochodów, które mogłyby podjąć rywalizację nie tylko w wymagających warunkach wyścigów górskich. Produkcja rozpoczęła się w Londynie, a nowa firma została nazwana Aston Martin. 

Pierwszy samochód nowej marki zadebiutował 1915 roku. Auto bazowało na podwoziu Isotty-Fraschini. Pod maskę trafiła czterocylindrowa jednostka napędowa Coventry-Simplex. Nigdy jednak nie doszło do seryjnej produkcji, na co wpływ miał wybuch I wojny światowej.

Gdy działania wojenne dobiegły końca, przedsiębiorstwo przeniosło się do Kensington. W 1920 roku pokład opuścił jeden z założycieli – Robert Bamford. Finanse firmy nie miały się najlepiej. Brytyjskie przedsiębiorstwo było bliskie bankructwa, jednak w 1922 roku, dzięki pomocy hrabiego Louisa Zborowskiego, który był wielkim miłośnikiem motoryzacji, firma Aston Martin “stanęła na nogi”, jednak niebawem, pojawiły się kolejne problemy.

W 1924 roku, przed firmą ponownie pojawiło się widmo upadku. Marka znalazła się w posiadaniu arystokratycznej rodziny Charnwood. Nowi właściciele zmienili jej nazwę na Aston Martin Motors. W tym czasie, firmę opuścił drugi z założycieli – Lionel Martin. Był to początek wielkich zawirowań.

W kolejnych latach przedsiębiorstwo kilkukrotnie zmieniało właścicieli. W 1936 roku właścicielem marki był Arthur Sutherland. Pod jego kierownictwem firma miała wypłynąć na szerokie wody, pojawił się pomysł rozpoczęcia samochodów drogowych. Na drodze rozwojowi przedsiębiorstwa ponownie stanęła wojna. Jak wiele innych firm, Aston Martin musiał ukierunkować swoją produkcję na potrzeby wojska (fabryka firmy wytwarzała podzespoły samolotów).

 

W 1947 roku firmę przejął David Brown. W tym samym czasie, jego przedsiębiorstwo wchłonęło też spółkę Lagonda. Od tej pory firma funkcjonowała jako Aston Martin Lagonda. Pierwszym modelem, który powstał pod nowym kierownictwem, był Aston Martin DB1. Produkcja sportowego samochodu utrzymywała się na niskim poziomie, jednak jego następca z 1950 roku model DB2, powstał w znacznie większej liczbie egzemplarzy.

W 1954 roku produkcja sportowych maszyn została przeniesiona do Newport Pagnell. Cztery lata później, do produkcji wszedł model DB4. Największy rozgłos zapewnił firmie jego następca – Aston Martin DB5, a spora w tym zasługa najpopularniejszego agenta Jej Królewskiej Mości, czyli Jamesa Bonda. Po raz pierwszy, samochód pojawił się w filmie “Goldfinger”, w którym odtwórcą głównej roli był Sean Connery. Taka reklama ugruntowała pozycję AM jako producenta luksusowych aut klasy GT. Firma nadal stawiała na udział w wyścigach, a liczne sukcesy tylko umacniały pozycję AM.

W 1960 roku, Aston Martin wycofał się z motorsportu. Kolejne lata, nie były łaskawe dla brytyjskiego producenta, na co duży wpływ miał światowy kryzys paliwowy. Od początku lat 70. do 1985 roku, firma aż 5 razy zmieniała właściciela. Stabilizację przyniosło dopiero partnerstwo z Fordem. W 1986 roku, koncern Ford Motor Company zakupił aż 75 proc. udziałów w spółce. W 1987 roku, Ford stał się wyłącznym właścicielem Astona Martina.

W 1994 roku rozpoczęła się produkcja w nowo otwartej fabryce w Bloxham. W tym czasie, powstało wiele wspaniałych modeli, sygnowanych przez AM, jednak najbardziej znany jest DB7, którego produkcja trwała do 2002 roku. W ciągu 9 lat, powstało 6000 egzemplarzy ekskluzywnego GT. W 2005 roku zadebiutował model V8 Vantage, który szybko stał się “koniem pociągowym”, napędzającym sprzedaż firmy. Nowoczesne GT wzięło na celownik Porsche 911. Wcześniej, bo w 2003 roku, światło dzienne ujrzał zjawiskowy Aston Martin DB9 – następca słynnego DB7.

W 2007 roku, Ford sprzedał markę Aston Martin za kwotę 475 mln funtów. Firma trafiła w ręce spółki, stworzonej przez Davida Richardsa (właściciela słynnej firmy Prodrive, zajmującej się sportem motorowym), Johna Sindersa i spółki z Kuwejtu – Adeem Investment i Investment Dar. W 2013 roku, 5 proc. udziałów nabył koncern Daimler AG. 

 

Aston Martin: modele

Jakie samochody obecnie ma w ofercie Aston Martin? Modele brytyjskiego producenta w coraz większym stopniu odpowiadają na rynkowe trendy, czego najlepszym dowodem jest pierwszy SUV marki. Aston Martin DBX, bo o nim mowa, był zapowiadany już w 2017 roku, ale jego prezentacja odbyła się dopiero 3 lata później. W portfolio znajduje się też sportowa limuzyna – Rapide S. Ten model to konkurent Maseratti Quattroporte i Porsche Panamery.

Esencją brytyjskiej marki są jednak samochody sportowe. W tym segmencie, rolę podstawowego modelu gra Aston Martin Vantage. Nad nim, plasuje się Aston Martin DB11 – szybkie, luksusowe GT. Na szczycie oferty stoi DBS Superleggera, znacznie bardziej bezkompromisowy niż DB11, stawiający przede wszystkim na osiągi.

Logo Aston Martin sygnuje także auta, którym bliżej jest na tor wyścigowy niż na drogę publiczną. Właśnie takim modelem jest Valkyrie, opracowany przy udziale ekspertów z teamu Red Bull Racing. Jest to właściwie cywilna wyścigówka, której 12-cylindrowy silnik generuje 1013 KM.

 

Aston Martin: ile kosztuje?

Ile kosztuje Aston Martin? To trudne pytanie, co wynika z faktu, że w przypadku marek ekskluzywnych, finalna cena zależy przede wszystkim od preferencji klienta, które przekładają się na indywidualizację samochodu.

Model Vantage kosztuje ok. 199 tys. euro. Za DB11 trzeba zapłacić ok. 279 tys. euro. Limuzyna Rapide to koszt ok. ok. 261 tys. euro. 

Na razie, nie ma informacji na temat polskiej ceny SUV-a DBX. Na niemieckim rynku, ekskluzywny, sportowy SUV został wyceniony na 193 500 euro, należy jednak spodziewać się, że konfigurując samochód “na bogato”, przekroczenie granicy 250 tys. euro będzie dość łatwe. Cóż, luksus szczodrze przyprawiony prestiżem musi kosztować. 

 

Aston Martin: ciekawostki

Nazwa Aston Martin pochodzi od wyścigu Aston Clinton Hill Climb i od nazwiska Lionela Martina – jednego z założycieli firmy.

Modele Astona Martina, oznaczane literami DB, noszą nazwę nadaną na cześć Davida Browna, który przejął firmę po wojnie.

W 1920 roku, firma Aston Martin była bliska bankructwa. Pomocną dłoń do producenta wyciągnął Polak – hrabia Louis Zborowski.

Dwa silniki dla Aston Martina skonstruował polski inżynier – Tadeusz Marek. Pierwsza jednostka napędzała wyścigowy model DBR2 i cywilne samochody – BD4, DB5, DB6 i DBS. Drugi silnik był produkowany przez 32 lata (z modyfikacjami) i trafił pod maskę najwspanialszych dzieł firmy, m.in. do modelu V8 Vantage Volante. 

Samochody Aston Martin wystąpiły w 12 filmach o przygodach agenta 007.

Aston Martin DB5 z 1965 roku, którym jeździł James Bond, został sprzedany na aukcji za oszałamiającą kwotę 6 milionów 385 tysięcy dolarów. 

W pracach nad modelem Valkyrie uczestniczyli specjaliści z jednego z najbardziej utytułowanych teamów F1 – Red Bull Racing.

 

Aston Martin: nagrody

Aston Martin to elitarny producent, który swoim logo sygnuje wyłącznie najbardziej ekskluzywne maszyny. Takie auta najczęściej nie są wybierane do udziału w popularnych plebiscytach, nie znaczy to jednak, że brytyjskie maszyny nie mają na koncie żadnych prestiżowych nagród. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych trofeów:

2009 – pierwsza nagroda w konkursie na Najlepszy Design Auta Koncepcyjnego i Prototypu dla modelu One-77,

2010 – tytuł Supersamochód Roku dla modelu V12 Vantage,

2011 – nagroda Concorso d’Eleganza dla modelu V12 Zagato.