Astro Festiwal: Święto miłośników astronomii rusza 15 czerwca!

Prezentacja łazików marsjańskich, stanowiska z teleskopami, Akademia Jedi i Miasteczko Kopernika – to niektóre atrakcje, jakie czekają na miłośników astronomii podczas tegorocznej edycji Astro Festiwalu!

Astro Festiwal w Złejwsi Wielkiej jest świętem fanów astronomii, okazją do spotkania się w piknikowej atmosferze oraz wysłuchania interesujących wykładów o tematyce kosmicznej. Jest też okazją do plenerowej obserwacji nieba, zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych. To także sposobność, by astronomią „zarazić” najmłodszych uczestników, którzy pojawią się na Festiwalu, czemu służy niezwykle bogaty program, podczas którego dzieci w formie zabaw i konkursów będą odkrywać tajemnice rządzące kosmosem.

Ważną częścią Astro Festiwalu są wykłady dla szerokiej publiczności przygotowane przez cenioną w środowisku kadrę naukową. Podczas prelekcji słuchacze dowiedzą się między innymi, jak wielki jest wszechświat, czy istnieją egzotyczne światy wokół innych słońc oraz czym są zorze w układzie słonecznym. Będzie można usłyszeć więcej szczegółów o budowie największego radioteleskopu w Borach Tucholskich. 

Z wykładami wystąpili dotychczas min. prof. Andrzej Kuś, prof. Andrzej Strobel, prof. Roman Schreiber, dr hab. Maciej Mikołajewski czy dr Gracjan Maciejewski.

Atrakcjami tegorocznego Astro Festiwalu będą:

stanowiska z teleskopami do oglądanie nieba i słońca na żywo; dwa łaziki marsjańskie, Akademia Jedi (program dedykowany dla dzieci przygotowany przez twórców corocznego ogólnopolskiego zlotu fanów „Gwiezdnych Wojen” – Star Force); Miasteczko Kopernika, gdzie prezentować się będą na swoich stanowiskach poszczególne astrobazy oraz sklepy ze sprzętem astronomicznym; Patrz w niebo jak Kopernik,  stoisko z prezentacją instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika z możliwością prowadzenia obserwacji i objaśnieniami zasad ich używania; Kopernikańskie Igrzyska – gry i zabawy dla dzieci i rodzin, w tym liczne zabawy plastyczneAstro-sztafeta (bieg połączony z montażem teleskopu)  Podróż do gwiazd na symulatorze lotów; Astroarena – namiot, w którym kosmos jest na wyciągnięcie ręki; Podglądanie Wenus w kąpieli – obserwacja planety na tle wieczornej zorzy, której towarzyszyć będą objaśnienia i komentarze. Pokaz zakończy stopniowe przejście do Księżyca; Koncerty: Józefa Eliasza i jego zespołu jazzowego  (tematyka filmowa związana m.in. z „Gwiezdnymi Wojami”), Voices of the Cosmos – aranżacja muzyczno-wizualna, muzyka elektroniczna w wykonaniu Przemysława Rudzia – mix światła i muzyki; Mapping show na Astrobazie – słowno-muzyczna podróżą przez Układ Słoneczny, do której muzykę ilustracyjną zagra Przemysław Rudź, a komentatorzy powitają widzów na pokładzie statku kosmicznego ASTROBAZA i zabiorą w kosmos.

Specjalnym gościem przy ognisku będzie Pierwszy Polski Kosmonauta Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta, który poproszony zostanie o „szczęśliwą rękę” podczas losowania. Po rozstrzygnięciach konkursowych gwiazda wieczoru będzie opowiadać o swoich kosmicznych doświadczeniach, odpowiadać na pytania oraz rozdawać autografy. Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim zakończy się o północy. Równolegle trwać będą obserwacje nieba i spotkania fanów astronomii.