Już niedługo Asystent Google straci mnóstwo funkcji. Nadchodzi wielkie czyszczenie

Usuwanie funkcji nie kojarzy nam się z niczym pozytywnym, ale czasem jest to konieczne działanie. Gigant z Mountain View wyszedł właśnie z takiego założenia i w celu zwolnienia zasobów oraz skupienia się na tym, co najistotniejsze, pozbędzie się prawie 20 funkcji Asystenta Google. Z czego nie będziemy mogli już korzystać?
Już niedługo Asystent Google straci mnóstwo funkcji. Nadchodzi wielkie czyszczenie

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Asystent Google straci na swojej funkcjonalności?

Google intensywnie pracuje nad nową, ulepszoną wersją Asystenta połączonego z Bardem. Zmieni się bardzo wiele, pojawią się oczywiście rozbudowane funkcje sztucznej inteligencji, ale to wcale nie oznacza, że Asystent Google w tej wersji, jaką obecnie znamy, zniknie całkowicie. Użytkownicy nadal będą mogli dokonać wyboru i w każdej chwili przełączyć się pomiędzy Asystentem z Bardem a jego klasycznym wariantem. Zanim jednak doczekamy się wypuszczenia tej nowości, w aplikacji już pojawiają się gruntowne zmiany.

Czytaj też: Nie potrzebujesz czekać na ulepszonego Asystenta od Google’a. Wkrótce zastąpi go ChatGPT

Okazuje się, że 26 stycznia gigant z Mountain View wyłączy prawie 20 różnych funkcji swojego asystenta głosowego. Po tym czasie, przez 30 dni będziemy otrzymywać alerty, wyświetlające się po wywołaniu jednej z tych opcji, w których firma poinformuje nas o jej wyłączeniu. Natomiast 26 lutego zniknie po nich wszelki ślad, a Asystent Google po prostu odrzuci polecenie, informując nas o tym, że nie może wykonać takiej akcji.

Czytaj też: Gmail dostaje z pozoru małe ulepszenie, na które jednak wszyscy czekali

Tylko dlaczego firma zdecydowała się taki krok? Jak możemy przeczytać w poście na blogu, gigant chce skupić się na jakości i niezawodności. Innymi słowy, pozbędzie się funkcjonalności, które są rzadko używane i jego zdaniem niepotrzebne, by poświęcić się tym uznawanym za bardziej priorytetowe. Funkcje, które znikną może i nie są najpopularniejsze, ale z pewnością jest wiele osób, które z nich korzystają. W tym przypadku będą musieli po prostu przyzwyczaić się do zmian i jakoś je zaakceptować.

Oto lista funkcji, których już pod koniec stycznia nie będzie oferował Asystent Google:

 • Odtwarzanie i kontrolowanie audiobooków w Książkach Google Play za pomocą głosu. Nadal możesz przesyłać książki audio ze swojego urządzenia mobilnego.
 • Wywoływanie pełnego Asystenta z paska wyszukiwania Google. Po dotknięciu ikony mikrofonu na pasku wyszukiwania automatycznie pojawi się monit wyszukiwania głosowego. Nie będziesz mógł tutaj wprowadzać zapytań innych niż wyszukiwanie, takich jak „wyłącz światła” lub „wyślij wiadomość”. Nadal możesz zadawać pytania Asystentowi, mówiąc „Hej Google” lub przytrzymując przycisk zasilania telefonu.
 • Ustawianie lub używanie alarmów multimedialnych, alarmów muzycznych lub alarmów radiowych na urządzeniach obsługujących Asystenta Google. Możesz utworzyć niestandardową procedurę o podobnym działaniu lub użyć standardowego alarmu.
 • Uzyskiwanie dostępu do książki kucharskiej lub zarządzanie nią, przesyłanie przepisów z urządzenia na urządzenie, odtwarzanie filmu instruktażowego z przepisami lub pokazywanie przepisów krok po kroku. Za pomocą Asystenta Google możesz wyszukiwać przepisy w internecie i YouTubie.
 • Zarządzanie stoperem na inteligentnych wyświetlaczach i głośnikach. Nadal możesz ustawiać timery i alarmy.
 • Używanie głosu do dzwonienia na urządzenie lub wysyłania wiadomości do grupy rodzinnej Google. Nadal możesz transmitować na urządzenia w domu.
 • Wysyłanie wiadomości e-mail, wideo lub audio za pomocą głosu. Nadal możesz wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y.
 • Zmiana terminu wydarzenia w Kalendarzu Google za pomocą głosu. Nadal możesz zaplanować nowe wydarzenie.
 • Używanie Menu z aplikacjami w trybie samochodowym Asystenta Google w Mapach Google do czytania i wysyłania wiadomości, wykonywania połączeń i kontrolowania multimediów. Nadal możesz w ten sam sposób korzystać ze sterowania głosowego w Mapach Google.
 • Prośba o zaplanowanie lub odsłuchanie wcześniej zaplanowanych ogłoszeń Family Bell. Możesz utworzyć niestandardową procedurę, która ma podobne zachowanie.
 • Prośba o medytację z spokojem. Nadal możesz poprosić o opcje medytacji w serwisach, takich jak YouTube.
 • Sterowanie głosowe czynnościami nie będzie już dostępne na urządzeniach Fitbit Sense i Versa 3. Do rozpoczynania, zatrzymywania, wstrzymywania i wznawiania czynności potrzebne będą przyciski na urządzeniu. Nadal możesz sterować głosowo czynnościami na zegarkach Pixel.
 • Przeglądanie podsumowań snu będzie możliwe tylko na inteligentnych ekranach Google. Nadal możesz pytać głosowo o szczegóły snu na inteligentnych zegarach innych firm.
 • Połączenia nawiązywane przez głośniki i inteligentne ekrany nie będą wyświetlane z identyfikatorem rozmówcy, chyba że korzystasz z Duo.
 • Wyświetlanie szacunkowego czasu dojazdu do pracy na inteligentnych wyświetlaczach. Nadal możesz pytać o czas dojazdu i głosowo uzyskiwać wskazówki dojazdu.
 • Sprawdzanie osobistych planów podróży za pomocą głosu. Nadal możesz zapytać o status lotu.
 • Prośba o informacje o Twoich kontaktach. Nadal możesz dzwonić do swoich kontaktów.
 • Prośba o wykonanie określonych czynności głosowo, np. wysłanie płatności, dokonanie rezerwacji lub opublikowanie postu w mediach społecznościowych. Nadal możesz poprosić Asystenta o otwarcie zainstalowanych aplikacji.