Największy przełom w sprawie nastąpił w 2020 roku, kiedy to archeolodzy natknęli się na pozostałości osady, której organizacja i elementy wskazywały na wykorzystywanie na potrzeby wydobycia złota. Elementy te znajdowały się pod tym, co nazywamy Doliną Królów, czyli słynną nekropolią, na terenie której składano dawniej szczątki zmarłych egipskich władców.
Czytaj też: Pojazd sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat? Tajemnicze ślady zszokowały archeologów
Prowadzone od kilku lat wykopaliska zapewniły uczestnikom ekspedycji wgląd w to, jak dawniej funkcjonował ośrodek znany jako Aten (bądź Aton). Jego początki sięgają około 3400 lat wstecz. Starożytne miasto zostało założone na zachodnim brzegu Nilu, a jego nazwa stanowiła hołd dla ówcześnie czczonego boga słońca. Pomimo upływu tysięcy lat ruiny tego miejsca przetrwały w tak dobrym stanie, iż nie brakuje porównań do słynnych Pompejów.
Te ostatnie, pokryte warstwą popiołu wulkanicznego po opłakanej w skutkach erupcji Wezuwiusza z 79 roku, stanowią istną kapsułę czasu. W przypadku miasta Aten dokonane znaleziska również nastrajają optymizmem. Archeolodzy mówią o nadal widocznych pozostałościach domów, warsztatów, budynków o charakterze administracyjnym, religijnym czy też obiektach przeznaczenia publicznego.
Archeolodzy odnaleźli złote miasto Aten (lub Aton) w 2020 roku. Od tamtej pory trwały wykopaliska dostarczające informacji na temat jego funkcjonowania
Jeśli zaś chodzi o tytułowe nawiązanie do złotego miasta, to chodzi o dowody wskazujące na prowadzone tam dawniej wydobycie złota. Widać wyraźnie, iż na miejscu istniał obóz górniczy, na terenie którego nie tylko gromadzono pokłady zawierające złoto: odbywało się tam także kruszenie, filtrowanie i sedymentacja. Później wstępnie oddzielone zasoby złota trafiały do pieców hutniczych, dzięki czemu starożytni Egipcjanie zyskiwali tak cenny kruszec.
Za sprawą zorganizowanych działań archeolodzy natknęli się na oznaki wykorzystywania tego miejsca na przestrzeni trzech różnych okresów. O ile początki Aten sięgają panowania Amenhotepa III, będącego faraonem od 1391 do 1353 roku p.n.e., to dowody, do których dotarli badacze, sięgają również okresu rzymskiego, a także islamskiego. Poza przytoczonymi już odkryciami egipskie władze poinformowały również o wykonanych z terakoty figurkach przedstawiających ludzi i inne zwierzęta czy posągach poświęconych bóstwom czczonym przez ówczesnych mieszkańców.
Czytaj też: Podstawą diety Jezusa był ciemny chleb, a co jadł Neron? Znamy dietę starożytnych
Zgromadzone do tej pory informacje wskazują na wielokulturowy charakter tego rozległego miasta, zamieszkiwanego przez ludzi z różnych regionów Afryki i Bliskiego Wschodu. Pozyskiwane na miejscu złoto trafiało natomiast między innymi na dwory egipskich faraonów i było wykorzystywane w czasie ich pochówków. Poza nowymi faktami na temat wydobycia i obróbki złota przeprowadzone wykopaliska pozwalają też na lepsze zrozumienie starożytnych realiów dotyczących codziennego funkcjonowania w liczącym ponad trzy tysiące lat mieście.